Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Doar un senzor pt uzura placute frana la W203 din 2002? Lipsa bolturi siguranta fata?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doar un senzor pt uzura placute frana la W203 din 2002? Lipsa bolturi siguranta fata?

    Salutare, acum doua zile mi-am schimbat si eu placutele de frana pe fata. Pe spate urmeaza sa le schimb luni.
    Am desfacut prima data stanga fata, stiam ca trebuie sa bat un bolt cu ciocanul ca sa pot scoate sigurantele de tabla (ca asa am gasit pe net peste tot), ei bine, lipsa bolt, dar nici in ce sa-l bat nu aveam stiti? Cum spuneam probabil acele tutoriale sunt pentru masinile din US. Asta e.. am slabit suruburile, le-am dat jos am presat pistoanele dat cu peria de sarma cu bormasina cu acumulatori, facut frumos, dat cu spray, toate bune si frumoase. Cand senzor de uzura lipsa.. Ce-i asta frate? Cand am dat comanda pe net de placute era clar senzori pentru 4 roti. M-am gandit ca mi-a "manarit-o" ala dinainte. Eram plin de draci, mai ales ca daca va uitati ce placute am avut, noroc ca-s sofer din 2004 si am masini si mi-am dat seama ca nu e ceva ok ca in baza la senzori (ce vreti fratilor eu am zis ca am Mercedes acum, imi citeste gandurile). In fine, In placute, dupa cum vedeti ar fi loc sa treci un bolt, dar daca va uitati la tot sistemul in fotografii, n-are nici un sens. Boooon.. .
    Desfac pe dreapta fata, ce mi-a sarit in ochi prima data (parca pe stanga nu era la fel) este ca pe etrier scria parca Lucas. In fine, parca pe stanga nu scria sau n-am fost atent. Cand colo ce sa vezi senzor frate! Senzor de uzura! Da-i si cauta pe net, iar o mie de informatii. Unii spuneau: e senzor doar pe partea dreapta a masinii (deci fata dreapta spate dreapta), altii, e senzor doar pe dreapta fata, altii spuneau e senzor pe toate 4. Pe cine sa mai crezi?

    In fine, am bagat senzorul vechi ca nu cumparasem altul urmeaza sa dau comanda, normal ca l-am rupt putin cand l-am scos, dar in fine sunt placile noi nu e panica.
    La fel pe dreapta fata, lipsa bolturi de batut cu ciocanul sa elibereze sigurantele. Vedeti voi in poze? Cautati va rog si pe youtube.

    Dupa ce-am montat, am facut teste cu ea in parcarea aia ma arunca prin geam, toate bune si frumoase. (Inainte sa ma criticati ca-mi schimb singur franele trebuie sa stiti ca detin permis si masini din 2004, si pe montat franele la service la o masina era sa ma rasucesc pe sosea, de atunci nu mai las viata mea in mana la toti betivii, stiu ce fac).

    Hai sa desfac pe spate sa vad daca mai am "carne" ca sa nu fie ca pe fata, pe spate logic, franare mai putina mai au carne dar le schimb luni. Cand colo ce sa vezi frate, bolturi care tin sigurantele! ))) Bolturi de batut cu ciocanul si dat afara ca pe net. Mai eu nu mai inteleg nimic. La fel stanga dreapta lipsa senzori si lipsa conectica pt ei.

    Deci ma poate ajuta si pe mine cineva va rog cu o explicatie ca simt ca innebunesc. Ce se intampla?
    Asa e la modelele astea fara facelift? Doar un senzor pe dreapta fata?
    Asa e la modelele astea batut bolturi de siguranta doar pe spate? Spuneti va rog ca daca e schimb naibii etriere si montant si tot ca nu vreau sa pun viata oamenilor in primejidie si nici sa ma fac eu praf. Bine, dupa cum arata sistemul, nu prea am cum sa pun viata oamenilor in primejdie, dar nu inteleg de ce arata asa. Parca n-are logica.

    In fotografii va atasez placutele date jos (originale, sa mor eu daca nu-s cele originale ale masinii) cum arata pe fata etrierul si placile noi montate Delphi.

    Tineti cont ca masina am cumparat-o de la un consilier judetean din Satu Mare si era cu "dealea": frate revizii la zii, pui benzina si te plimbi. Da da.. cred ca n-a vazut masina asta saraca placa de frana schimbata de cand e ea nou nouta. Uleiul l-a schimbat ca am cartea de la neamt, desi frate si cu cartile astea.. si cu stampilele astea.. le iei de pe net.

    Orice explicatie sa ma scoata din zona crepusculara e bine venita ... va multumesc si va salut cu respect.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 3 photos.

  • #2
    Aproape toate MB-urile au cate un singur senzor de uzura pe fiecare punte.

    Cat privește punerea în primejdie a vieții oamenilor, te felicit pentru preocupare.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      cl600, esti sigur ca trebuia sa am senzor si pe puntea din spate? Sunt absolut sigur ca nu e nici un fir/mufa lipsa loc sa bagi un senzor ca pe fata.

      Am 40 de ani cum sa-mi permit sa vatamez dapai sa omor pe cineva? Nu as mai fi om toata viata. Daca aia i-au dat pe talon ITP-ul pe pile ca el este consilier de Satu Mare, e problema de coruptie, e responsabilitatea lor, respectiv a lui, dar eu ca nou propietar nu pot sa permit asa ceva. O rascolesc si o vantur pana nu sunt 100% sigur ce se intampla nu ma las. Ma chinui sa fac rost de documente, scheme, gratuite, spun asta ca sa nu intelegeti ca incerc sa caut piraterie sa imi stergeti postul. Cumpar daca e, dar sa fie informatie sigura. Stiti ca era seria aia Haynes Manuals parca pentru fiecare masina? Sunt dispus dar mi-e teama ca sunt pentru modelele din piata US eu am model pt piata germana si iar o sa intru in panica. Astia la Mercedes Benz la Galati habar nu au, si tot asa. Traim in Romania, de fapt, la vremurile astea si situatia socio-politica la nivel global, problema e ca traim pe acest pamant. O rezolv, cat mai curand.

      Revin si editez pentru toti cu aceeasi nelamurire: Pe fata Mercedesul W203 editia Europeana cu sistem de franare Lucas nu are bolturi care sa tina sigurantele. Placile au o gaura prin care ar trece un astfel de bolt, dar acele bolturi sunt prezente doar pe spate!
      Last edited by Samyaza; 05-19-2019, 06:28 AM.

      Comment


      • #4
        Salut, La mine la al meu w203 pachet AMG am doar un senzor uzura pe partea fata dreapta si atat suporti BREMBO cu pinioane, partea spate tot pinione, nu au senzori. Nu cred ca ar trebui sa ti faci griji, daca nu am mufele pentru senzori inseamna ca nu e dotata sa aiba la toate patru roti.

        Comment


        • #5
          Eu am doar fata dreapta senzor. In spate nu exista la mine.
          Daca il scoti pe cel de fata, iti da eroare in bord. Daca ti-ar lipsi pe spate, ai avea eroare.

          Comment


          • #6
            Este ok. Azi am fost la vulcanizare sa-mi echilibreze rotile si m-am uitat : un singur senzor uzura placute pe fata dreapta si numai etrierii pe spate au pinul acela de sigurantare, pe fata este fara. Masina w203 compresor 1.8 din 2006.

            Comment


            • #7
              Cum au spus si colegii mai sus la w203 este un singur senzor de uzura placute pe partea dreapta fata. La variantele de echipare Sport (cum am eu) sau AMG, pe puntea fata sunt etrieri sport Brembo cu 2 pistonase fiecare, acestia avand cate doua bolturi care fixeaza placutele de frana, iar placutele de frana au o forma patrata. Cel mai usor la echiparea Sport/AMG iti dai seama uitandu-te la discurile de frana fata care sunt perforate si au un diametru mai mare fata de cele standard.
              Placutele de frana spate se fixeaza cu un singur bolt, etrierii fiind ATE.



              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #8
                Un singur senzor am și eu la CLS, dreapta-față.
                Regulament general Club Mercedes.

                Comment


                • #9
                  Va multumesc. Va confirm ca asa este. Am reusit sa le schimb pe fata. Pe spate insa am ghinion. Trebuie sa schim etrierii cu totul. Boltul nu mia poate fi scos. E atat de ruginit ca nu se mai poate scoate. Am fost surprins sa vad ca sistemul de franare pe spate este mai avansat decat pe fata. Pe fata sunt 2 pistoane (care actioneaza pe ambele placi). Pe fata e doar un piston si placa opozita este doar sustinuta (pe sistemul ciocan nicovala). Ideea este ca nici pe fata nu aveam uzuri egale la placile de frana. O sa studiez cum se poarta si daca nu, voi schimba si etrierii pe fata. Avand in vedere ca masina franeaza mai mult cu fata decat cu spatele (doar cand ai greutate pe spate franeaza si cu spatele), nu am de ce sa-mi fac griji. Nu conduc ca la concurs, nu conduc cu viteza mai poate astepta. Va multumesc la toti pentru informatii si da, m-am linistit, e doar pe dreapta fata senzor si l-am schimbat si pe acela.

                  Comment


                  • #10
                    Verifica culisele etrierilor fata sa nu fi intrat mizerie pe la protectia de praf a culisei si sa tina blocata miscarea etrierului daca zici ca placutele erau uzate inegal.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      ar terbui sa se poata repara, ma rog daca stii ce faci. cam pentru tot exista kit de reparatie, daca te simti in stare sa il repari.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF