Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme vascocupla

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme vascocupla

    Salutare ! Mi s-a "dus" vascocupla. Intrebarea mea este daca se poate reconditiona sau trebuie inlocuita?

    Are cineva de vanzare asa ceva? O sa dau anunt si la bazar.

    Multumesc.
    MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

  • #2
    Eu am dat gaura prin corpul viscocuplajului si am trecut un surub de 8 prin respectiva gaura. L-am strans bine si i-am nituit capul unde am prins piulita. In felul asta nu mai ai probleme. Asta e solutia provizorie pe care am ales-o eu. Deocamdata merge fara probleme.

    Comment


    • #3
      Asta inseamna ca este cuplata permanent? Este o solutie provizorie buna dar din cate stiu eu nici sa raceasca mototrul in continuu nu e ok.

      Cum iti sta temperatura la motor? Se comporta normal?

      Multumesc.
      MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

      Comment


      • #4
        Se demonteaza usor? Cum procedez?
        MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

        Comment


        • #5
          Salut Sergiu.
          Optiunea propusa de Andrei e ok in masura in care improvizatia este cat mai bine centrata ca sa nu afecteze pompa de apa. Nu trebuie sa-ti prea faci griji de racirea excesiva a motorului, in ideea ca oricum pana ajunge la temperatura de 80 si deschide termostatul nu ai treaba, iar apoi sta binisor. Probabil la drum lung poate sa scada, iarna temperatura. Indicat e sa mearga la parametrii, daca nu sti si tu ca duce la uzura in timp.

          Cat despre demontat e relativ usor. Acum depinde si de ce motorizare ai dar mare diferenta nu e. Ca sa nu pierzi lichidul de racire cel mai simplu e sa desfaci traversa de sus dintre faruri, scoti deflectoarele de plasticsi apoi ai acces relativ liber la elice, repsectiv vascocupla. Desigur scoti si radiatorul din suporti si il tragi intr-o parte cat iti permit furtunele. Ca sa scoti vascocupla nu cred ca e foarte greu. Din cate stiu are un ax central, care intra intr-o siguranta sa-i zic asa. Daca desfaci siguranta si scoti axul cred ca iese cu totul afara. Eu am ajuns in faza asta dar nu l-am mai scos de aia iti spun numai pana aici.

          Ca sa fiu sincer si cinstit, are seby 77 parca unul de vanzare sh pe forum. Eu vreau sa-l iau dar nah...nu am avut bani acum asa ca daca il iei tu inainte asta e. Bafta la remediere!
          E220 cdi W210, 2001

          E320 W210, 1997
          C180 W202, 1994
          W123 200D, 1978 cu inima de W124


          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

          Comment


          • #6
            Uite si poza. Acolo in mijloc e siguranta (cea putin ruginita)
            Attached Files
            E220 cdi W210, 2001

            E320 W210, 1997
            C180 W202, 1994
            W123 200D, 1978 cu inima de W124


            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

            Comment


            • #7
              Multumesc. Asa o sa fac pana o sa cumpar una buna. O pun pe direct ca pana la iarna nu moare.
              Multumec pentru ajutor.
              MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

              Comment


              • #8
                Nou am gasit la 420 de lei in Timisoara. Pretul la un magazin destul de bun de piese pe la noi. Daca gasesti mai ieftin sau daca vreun coleg stie ca sunt mai ieftine, poate ne ajuta daca iesim mai lesne cu transport cu tot.

                Apropos, scuze de post consecutiv mai devreme dar am scris cu "post quick reply" si nu puteam atasa poza dand edit.
                E220 cdi W210, 2001

                E320 W210, 1997
                C180 W202, 1994
                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                Comment


                • #9
                  La 420 ron noua este ieftina. Eu in Medias,am gasit cea mai ieftina la 550 ron(valeo), dar mai am de mers la 3 magazine de specialitate sa vad ce gasec. Te tin la curent, dar saptamana asta nu cred ca ajung ca am joi sau vineri licenta si tre sa ma pregatesc...
                  MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

                  Comment


                  • #10
                    Spor la treaba si in cel mai rau caz iau eu una de aici si ti-o trimit ca poate iesi mai ieftin.
                    Bafta cu licenta!
                    E220 cdi W210, 2001

                    E320 W210, 1997
                    C180 W202, 1994
                    W123 200D, 1978 cu inima de W124


                    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                    Comment


                    • #11
                      Sa fie. Vorbim dupa ce gat. Sa vad ce mai gasesc si pe aici.
                      MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

                      Comment


                      • #12
                        Le-am rezolvat. Si licentza si vascocupla. Am gasit la un magazin(unde in general sunt cele mai scumpe piese) vascocupla la 365 ron nou noutza. Azi o iau si sa vad pe cand ramane cu montatul...
                        MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

                        Comment


                        • #13
                          Felicitari pentru amandoua. Vezi cum faci cu montajul in cazul in care ai garantie, sa nu o pierzi. De licenta nu mai zic...eu nu am luat-o inca si a devenit prioritate de top (la anu)
                          E220 cdi W210, 2001

                          E320 W210, 1997
                          C180 W202, 1994
                          W123 200D, 1978 cu inima de W124


                          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                          Comment


                          • #14
                            Am schimbat-o foarte usor. Am dat plasticul de pe radiator jos, am demontat elicea cu un imbus(3 suruburi) si cu o cheie de 32 am demontat-o.
                            Garantie am 18 luni. Sper sa nu am nevoie de ea.

                            Multumesc inca o data pentru ajutorul oferit.
                            Attached Files
                            MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

                            Comment


                            • #15
                              E necesar sa dai si cureaua jos? Sau merge si asa? Am vazut in alt topic, dar varianta aia ii prea complicata zic eu. Vreau sa il schimb si eu.
                              1994...Mercedes Benz...w202, c180
                              Dragoste la prima vedere...

                              http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF