Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Tremurat la debraiaj

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tremurat la debraiaj

    Am un C180 w202 si imi tremura cand plec cu ea de pe loc ,mai ales cand e motorul rece.Cand spun ca tremura ma refer la un tremurat din zona cutiei adica parca ambreiajul nu patineaza uniform pe placa.Ceva de genul asta.
    S-a mai intalnit cineva cu problema asta.Dupa ce merg cu ea o vreme la debraiaj nu mai tremura asa tare,doar f.putin,aproape nesesizabil.La rece trebuie sa debraez foarte lung,daca las ambreiajul mai repede moare motorul.

  • #2
    Arcurile discului de ambreiaj. Dar in mod normal trebuia sa faca asa indiferent de temperatura motorului.
    Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

    Comment


    • #3
      O parere: asa am patit si eu la dacie dupa ce ''mecanicii'' mi au montat cutia de viteze si au reusit sa mi deformeze putin placa de presiune si nu facea contact uniform pe ambreiaj deformandu l si pe acesta, acelasi tremurat ce zici si tu la debraiere, dupa ce l am schimbat nu am mai avut probleme.
      http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...c-t5215p7.html

      Comment


      • #4
        Pe vremea Daciei problema asta se rezolva turnand putina benzina prin orificiul carcasei cutiei de viteze, astfel aplicandui discului o spalare. Mentionez ca apareau scurgeri de ulei din cutie pe la semeringul prizei si din motor pe la semeringul de palier. Simtomatica era aceeasi asa ca .......nu stiu, presupun numai.

        Comment


        • #5
          Motorul ce ai are o rechemare,in sensul ca fura chemate multe masini inapoi pentu o pierdere ulei motor la distributie,ce ajunge din mers pe la ambreiaj....

          Comment


          • #6
            Verifica totusi si suportii la motor/cutie.
            C 180 sport 1995
            www.pieseauto-buzau.ro

            Comment


            • #7
              De aceasta problema m-am lovit si eu, tot la un C 180 w 202, am rezolvat-o prin schimbarea semeringului de la motor( in spatele volantei) pe unde pierdeam ulei. Am observat ca discul de ambreiaj nu are arcuri dar in schimb volanta este din doua bucati amortizand socurile transmise de disc.
              In concluzie trebuie data jos cutia de viteze si vazut ce este acolo.

              Comment


              • #8
                Originally posted by DMIHNEA View Post
                Motorul ce ai are o rechemare,in sensul ca fura chemate multe masini inapoi pentu o pierdere ulei motor la distributie,ce ajunge din mers pe la ambreiaj....
                Foarte explicit si cred ca te-ai lamurit.

                Comment


                • #9
                  Nu m-am lamurit deloc.Ambreiajul meu e cu arcuri asta stiu sigur.De desfacut nu am de gand sa desfac cutia de viteze doar asa pentru a o explora.Eu ma gandeam ca sant multi care s-au lovit de problema asta.
                  Si eu ma gandesc ca ori placa nu e plana ori discul e dilit.Am in vedere ca am luat masina de la o domnisoara nascuta in 1934La 102000km normal nu ar fi sa umblu acolo.Dar nu stiu cum a debraiat domnisoara dinainte.

                  Comment


                  • #10
                    Salut,am aceiashi problema dar nu am rezolvat-o tehnic ci mai degraba fizic.M-am obishnuit cu ambreiajul.In momentul debraierii nu accelerezi,cand e rece e deja turata.Mai mult nu pot sa te ajut,sper sa nu fie grav.

                    Comment


                    • #11
                      Nu e ceva grav,ambreiajul e bun nu patineaza,masina trage normal .Doar ca trebuie sa fiu atent cand debraiez,adica sa debraiez foarte lung la plecarea de pe loc,altfel moare mototul.Si asa cu tot debraiatul lung,tot tremura la plecarea de pe loc.
                      Ma gandeam ca a mai avut cineva problema asta si a rezolvat-o usor.Ca cutia nu am de gand sa o desfac pentru problema asta.Deocamdata nici macar nu stiu exact care e cauza.

                      Comment


                      • #12
                        Se poate inchide.I dau ignore la problema ca nu am chef sa desfac cutia pentru atat lucru.Masina merge bine,alearga 190km/h si consuma cat un camion.

                        Comment


                        • #13
                          Flansa de la cardan in ce stare e? Arunca un ochi si pe acolo. Ar putea fi si din cauza uzurii mari la flansa.

                          Comment


                          • #14
                            Buna ideea cu flansa.O sa ma uit de curiozitate.Dar cum o verific?Ma gandesc ca trebuie sa imping de ea cu un levier lung .Optic sau cu mana nu prea cred ca am sanse .Sau?

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF