Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

bataie stanga spate

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bataie stanga spate

    Salutare dragilor.
    De ceva vreme am o bataie pe stanga spate, atunci cand ma aflu pe drumuri denivelate, cu gropi sau drum neasfaltat care ma sacaie si ma enerveaza fff tare. Am fost la un service autorizat care face si ITP, au tot testat, ridicat, miscat etc..la ea, insa nu au gasit nimic.
    Am spus mecanicului ca banuiesc, ca ar fi o bataie a amortizorului stanga spate.
    Am facut si o testare a amortizoarelor si au iesit urmatoarele valori:
    axa fata: stanga 60%, dreapta 55%
    axa spate: stanga 51%, dreapta 53%.....insa nu o putut sa.mi zica ca e de la amortizor acea bataie.
    Am ajuns acasa am desfacut capitonajul din portbagaj, cu intentia de a vedea daca are in capul telescopului flansa/rulment ca pe fata, insa nu are. Am apasat in portbagaj facand balans, si in amandoua partile se aude un tacanit, insa parca nu e acelasi, ca atunci cand masina ruleaza.
    Acum nu stiu ce sa fac: va intreb pe voi, valorile amortizoarelor de pe spate sunt la limita, trebuiesc schimbate sau sa le mai las?
    Masina este un C220 cdi din 2004 luna decembrie, W203

  • #2
    Te salut,

    La mine a fost bucsa bara stabilizare, atat de orbi au fost mecanicii (2 la numar) incat nu si-au dat seama ca e bucsa bara stabilizare. Poate la tine nu este asta, dar iti spun cum a fost la mine.

    Bafta.

    Comment


    • #3
      Ok . mulumesc

      Comment


      • #4
        Daca ce auzi este un zgomot ca un scartait la denivelari, gropi etc pe stanga spate, zgomotul este de la bucasa barei stabilizatoare. Poti sa le schimbi daca sunt vechi bucsele, dar zgomotul va reaparea dupa cateva luni. Problema este ca intre bucsele vechi si bara stabilizatoare a intrat apa si a ruginit, de aici si zgomotul. Ce poti sa faci este sa dai pe interiorul bucsei de cauciuc si pe bara stabilizatoare cu vaselina alba cu lithiu din abundenta. Daca tot lucrezi la bucsa din stanga , lucreaza si la bucsa din dreapta deoarece are aceeasi uzura.


        Sent from my iPad using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Salut,
          Si eu am aceeasi problema cu bataia (mai mult cloncanit surd) pe spate in special la denivelari mici si dese, am schimbat deja bieletele antiruliu si si bucsile la bara stabilizatoare fara un efect notabil.
          Acum urmeaza sa schimb si bara stabilizatoare care este foarte uzata in locul unde vin bucsile.
          Atentie .. daca ajungeti la a schimba si bara sa verificati pretul acesteia la un dealer deoarece eu ma primit pret la magazin de 440 RON respectiv 390RON iar la reprezentanta 330.
          Sambata montez bara si revin cu informatii daca am rezolvat aceasta problema.

          Comment


          • #6
            Mda,
            Maine voi merge sa schimb un brat pe spate si termostatul, ocazie cu care voi verifica impreuna cu mecanicul, mai atent bara stabilizatoare..
            Multumesc baieti....

            Comment


            • #7
              Originally posted by rico_172 View Post
              Mda,
              Maine voi merge sa schimb un brat pe spate si termostatul, ocazie cu care voi verifica impreuna cu mecanicul, mai atent bara stabilizatoare..
              Multumesc baieti....

              Am schimbat bucsile de la bara stabilizatoare, acelasi sgomot surd....

              Comment


              • #8
                A pus vaselina alba cum ti-am spus?


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Salut,
                  Asa cum am spus intr-o postare anterioara, sambata am mers si am schimbat bara stabilizatoare, se simte o imbunatatire dar sunetele nu au disparut de tot.
                  In acest moment pe spate au fost schimbate la masina tot ce tine de stabilizare si anume, bara stabilizatoare(origine), bucsile de la bara (Febi) si bieletele antiruliu (Lemforder) plus arcurile schimbate in primavara(Lesjofors)
                  Bratele par a fi in stare buna, neavand jocuri, doar ca par imbatranite de timp (luand in considerare varsta masinii consider ca e normal).
                  Voi continua investigatiile si cand ajung la o concluzie voi reveni cu informatii.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF