Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme cu becurile de bord

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu mai stiu exact.
    Pe scurt e cam asa:
    Volan jos:
    -Airbag jos(2 suruburi la Est si Vest in partea din spate)
    -Desfacuta matzaraia la airbag cu grija
    -Desfacut volanul..are un singur surub
    Apoi desfaci capacul de jos...ca sa ai acces mai usor la partea din spate a ceasurilor...
    Bagi mana pe acolo, si impingi usor ceasurile in afara...
    Ceasurile au un capac in spate,pe care daca il desfaci ai sa vezi soclurile de la becuri.
    Sa nu uiti de borna bateriei..trebuie scoasa inainte de a da airbagu jos..ca altfel iti da eroare.
    Cam astia ar fi pasii..din ce imi aduc aminte.Succes
    1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
    2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
    Si o panarama de scuter

    Comment


    • #17
      Asa e. Mai putin volanul jos. Nu se da volanul jos am zis-o si dincolo. Eu le-am scos fara sa dau volanul jos. Cel mult rotit pana cand e posibila extragerea ceasurilor dupa ce acestea sunt impinse din spate.

      Comment


      • #18
        Mersi, o sa incerc maine sa le dau jos, in legatura cu volanul nu vreau sa il dau jos ca nu am chef de surprize, sper sa ma descurc, am mai avut o intentie de a da jos ceasurile alea dar nu am reusit , is niste cleme acolo si nu am fortat prea tare, de teama sa nu stric ceva.
        W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
        http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

        Comment


        • #19
          Cred ca merge si volanul invartit..nu stiu...nu am incercat.Merita vazut...
          1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
          2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
          Si o panarama de scuter

          Comment


          • #20
            Am luat consola jos fara sa dau jos volanul. Am reusit sa schimb becurile arse, din pacate nu am gasit sa pun altele, am luat din cele de acolo care nu folosesc la nimik, adica nu indica nimik, numai ca oricum trebuie sa le pun la loc dupa ce o sa gasesc, acolo sunt 2 becuri 12V / 2W(cu soclu verde) si o gramada 12V / 1,2W(cu soclu albastru),becurile sunt Osram, o sa pun niste poze cu becurile care is arse, poate imi ziceti careva unde pot gasi becuri de alea
            Attached Files
            W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
            http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

            Comment


            • #21
              Gasesti becuri peste tot.Te uiti pe ele ce scrie..ca sa nu iei de o putere mai mare sa faca stricaciuni pe acolo.Vezi ca ies din soclul ala.
              1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
              2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
              Si o panarama de scuter

              Comment


              • #22
                Comutatoarele alea care se invart,pt dirijarea aerului si pt viteza ventilatorului,cum se scot afara?Se trage numai de ele?Mie mie ars un bec(la comutaturul care are treptele 1-2-3...)Si am demontat tot panoul ala dar nu am reusit sa vad vreun bec.Am tras si de butoanele alea care se invart dar nu iasa.Trebe sa trag mai tare,nu stric nimic?

                Comment


                • #23
                  Trage mai tare cu un cleste cu falcile protejate de o bucatica de piele, ca sa nu zgarii butoanele; becul e infipt in axul comutatorului si este de tip liliput de 2w.

                  Comment


                  • #24
                    gasesti becuri la orice magazin de piese auto import, sau din dezmembrari.
                    Mercedes Benz W210 E 220 CDI `01

                    Comment


                    • #25
                      Nu prea e cazu` de dezmembrari,nu sunt scumpe si nici nu sunt rare.Se gasesc usor.
                      1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                      2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                      Si o panarama de scuter

                      Comment


                      • #26
                        Am gasit becurile necesare la un magazin de piese auto, sunt de la General Electric, in cutie mica neagra, eu am dat 2,5 ron/bucata.
                        W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                        http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                        Comment


                        • #27
                          Am executat si eu azi operatiunea ,,becul''. Bordul s-a dat jos destul de usor - desfacut plasticul de deasupra pedalelor si impins tot corpul ala cu ceasurile, atentie la cele doua cleme -, nu a fost necesara demontarea volanului, iese pe deasupra lui un pic fortat. Am schimbat 5 becuri de 12v/1,2w si 2 de 12v/2w, 2,5 ron buc. respectiv 5 ron bucata. Manopera: 30 ron.
                          Off topic: din pacate nu am rezolvat problema cu vitezometrul, am curatat cu alcool pinul pe care se sprijina acul, dar degeaba... urmeaza de verificat nu stiu ce senzor. Deasemenea, displayul de la temperatura exterioara mort.
                          P.S. Am uitat sa spun ca in spatele corpului cu ceasurile sunt doua mufe asemanatoare cu mufele scart, care au un sistem foarte simplu de desfacere.
                          Last edited by tic70; 02-04-2009, 16:14 PM.

                          Comment


                          • #28
                            Sigur este de vina display ul?, mie de exemplu mi sa dus senzorul, statea atarnat sub blindaj, si cred ca l-am agatat in ceva si sa rupt, mai inati sa verifici daca il ai si este ok, sau daca este in regula becul din spatele display-ului.
                            W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                            http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                            Comment


                            • #29
                              Becul din spatele displayului e in regula, se aprinde, dar displayul e mort, nu afiseaza nimic. La tine (marele alb), arata ceva displayul?
                              Off: am inteles ca vrei senzor. Gasesti pe http://www.ingaraj.ro/?search=artico...6&grupa=102747, 45 ron fara T.V.A.
                              Last edited by tic70; 02-05-2009, 20:35 PM.

                              Comment


                              • #30
                                Nu arata nimik nici la mine, pt ca nu are ce ,din moment ce nu are senzor, din cand in cand imi mai arata asa pt ceteva secunde -37, -48, grade mersi de link.
                                W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                                http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF