Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Face balans

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    @lava-ai dreptate la 5 centimetrii /anvelopa. Dar mai trebuie sa iei in calcul ca ii pierzi pe fiecare roata. 5x4=20 cm / toata masina.

    Comment


    • #47
      Eu mi-am schimbat amortizoarele pe spate și-am refăcut testul. Dacă înainte de înlocuirea lor la test a ieșit 0%, dupa înlocuire a ieșit 62%. Și mi se pare puțin fața de cum i-a ieșit colegului @Dialiv.

      Asta poate însemna că:
      - amortizoarele noi sunt de proastă calitate
      - test eronat făcut
      - arcurile proaste pe mașină (au rămas același, nu le-am schimbat)

      Intenționez să refac testul la alta stație ITP...
      Last edited by catalin_olari; 10-23-2013, 10:25 AM.
      Nemultumitului i se ia darul!

      Comment


      • #48
        Eu merg cu 2.1 presiune toate 4 rotile(pe capac rezervor scrie 2.2 fata si 2.3 spate daca mergi putine persoane) mai mult nu bag ca ma scutura rau.Cifrele alea din testul telescoapelor sa inteleg ca reprezinta cat % lucreaza ele(din 100 %)?Catalin tu ce telescoape ai pus de au dat valorile alea?

        Comment


        • #49
          La service mi s-a spus ca au montat amotizoare noi(diferite modele si masini) si au iesit si 85%. Probabil ca sunt proaste de noi...
          Da la 100% sunt impecabile absolut, au mai spus ca sub 75-80% nu isi mai fac treaba si trebuie schimbate...

          Comment


          • #50
            Ok ,pricepui!Si care or fi alea cu 100% ca din alea as lua(marca), ca sa iau cu85% si sa mai dau si 150 euro nu prea imi vine.

            Comment


            • #51
              100% probabil cele Oem care si costa Oem

              Comment


              • #52
                Nu stiu ce reprezinta procentul si cum se calculeaza. Am fost oarecum dezamagit ca mi-a dat asa putin la test, mai ales avand in vedere ca pe fata, cu amortizoarele vechi, obtineam aproximativ aceeasi valoare. M-asteptam si eu sa-mi dea pe la 80% cu amortizoare noi...

                Am pus Monroe venite din Bulgaria, hibride pe gaz+ulei. Pretul a fost de 150 roni bucata... Pana la venirea iernii vreau sa schimb arcuri+amortizoare pe fata, iar daca cumva e cazul schimb din nou amortizoarele de pe spate. Insa de data aceasta, cu mai multa atentie.

                Cele OEM, mai ales pe fata, sunt asa de scumpe incat le compar cu ceapa pentru ca te face sa plangi )
                Last edited by catalin_olari; 10-23-2013, 16:25 PM.
                Nemultumitului i se ia darul!

                Comment


                • #53
                  Deci 2.1 pe toate rotile?Si iarna?

                  Comment


                  • #54
                    Trebuie sa te uiti pe capacul de la rezervor(in cazul in care ai rotile de fabrica). Pe spate trebuie mai multa presiune.
                    @catalin-olari- la 150 ron nu stiu ce pretentie trebuie sa ai

                    Comment


                    • #55
                      Pai rotile sunt 205/55/r16.Nu stiu daca sunt originale.Dar o sa bag 2.1 pe fata si 2.2 pe spate.Multumesc ptr ajutor dialiv.

                      Comment


                      • #56
                        205/55/16 am si eu ,daca te uiti pe capac ii 2.2 sau 2.1 pe fata si 2.3 spate(aste e minim) daca masina merge spre goala daca e plina scrie si 2.8(nu stiu cum e dar iti spun ca pana ieri am avut 2.2 si azi am facut 2.1 care mie mi se pare cel mai confortabil fie iarna ,fie vara).Poti sa incerci masina cu mai multe valori(mergi 2 zile cu o valoare,apoi scazi,urci si vezi cu ti se pare tie cel mai bine).Legat de amortizor la 150 ron daca dadea 100% pe test maine le schimbam pe toate 4,dar cand mai uit la KAY(cam spre astea optez) si e cam 300 ron unul numai pe spate,de fata nu mai zic.

                        Comment


                        • #57
                          Eu am dat la un Focus pe doua amortizoare 1000ron, la un mercedes ma gandesc ca pe Oem trebuie sa fie mai mult.

                          Comment


                          • #58
                            Oem nu cred ca ma lipesc luna asta de ele.Am intrebat de faruri oem si 1000 euro bucata,cred ca sub 200 euro nu iei un oem pe spate,decat daca dai vre-o spargere la reprez.

                            Comment


                            • #59
                              Am inteles.Ms Steradulescu

                              Comment


                              • #60
                                Si eu am schimbat telescoapele pe fata, si cand le dau jos consider ca sunt flansele de vina, nu telescoapele (bateau la gropi/denivelari). Va recomand sa va puneti cele recomandate de producator. Si anume SACHS. Este 350 lei bucata pe fata, plus flansele 150. Deci un total de 1000 ron. Este mult stiu, dar va vor duce ani buni fata de cele de 150 lei. Si sunt mult mai bune.

                                Edit: Plus manopera...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF