Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Alarma originala nu se mai aude

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alarma originala nu se mai aude

    In seara asta am observat ca nu mi se mai aude alarma pe masina,adica ea pleaca cred,ca semnalizarile clipacesc ceva mai rapid dar sonorul nu se aude...Alarma este originala (cred) asa am cumparato cu tot cu alarma.Aveti ideie unde se afla alarma ? sau exista prin bord vreo setare ? am umblat azi in bord ca citii ceva aici pe forum si vad ca facui o boacana,sper sa fie de prin menu si nu de umblat pe sub ea....Din cand in cand,cand o spal mai dau cu jetul de apa pe langa radiator sau pe aripile interioare la motor dar nu pe motor,doar pe langa....

    Multumesc mult pentru sfaturi.
    Last edited by Portofel; 09-26-2012, 22:01 PM.

  • #2
    La mine goarna este in fata radiatorului langa goarnele masinii.
    Este marca Meta System.

    Comment


    • #3
      Sal.Ca sa verifici goarna, ia un aparat de masura si verifica daca primeste tensiune cand activezi sau cand este activata alarma.Coboara geamul de la usa soferului si activeaza alarma, apoi bagi mana pe geam si deschizi usa.Daca suna alarma si ti se aprind semnalele inseamna ca ai/sa activat functia de activare/dezavtivare silentioasa.Daca nu suna si se aprind semnalele, contacte intrerupte/imperfecte intre modul si goarna(doar in cazul in care goarna e functionala si probata pe direct la baterie).Verifica si mai dezbatem dupa ce testezi.Bafta si sa scapi ieftin.

      Comment


      • #4
        Daca masina e din generatia 2000 mai mult ca sigur s-au dus bateriile interne ale sirenei. Treaba e asa: sirena se afla la roata din dreapta, sub carenajul din plastic, undeva catre picioarele pasagerului. Nu este o simpla goarna, ci are un intreg calculator incorporat in ea, in plus are si niste baterii de back-up, astfel incat, daca hotul deconecteaza bateria sa o fure alarma incepe sa sune pe baza acelor baterii. Problema este ca dupa atatia ani, bateriile incep sa curga si distrug practic circuitele aflate pe PCB-ul sirenei. Asa cum a spus colegul gmihai24, incuie masina cu geamul deschis si apoi deschide usa din interior ca sa se declanseze alarma si cu alarma activa verifica tensiunea la mufele ei. Daca ai tensiune inseamna ca e sirena dusa din cauzele de mai sus. Sfatul meu este sa nu iei din dezmembrari ca o sa o iei cu aceasi problema si arunci banii asa cum am facut-o eu.
        SL55 AMG, SL63 AMG, SL65 AMG (R230) - Alarm / Siren Issues : Goes off for no reason/Kills Battery FIX DIY.. - So the newest issue my car has been having, is that when i lock the doors with the smartkey, about 20 secs later my alarm sounds for no reason, and then the tow away lights begin flashing. At 1st i thought,...

        Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

        Comment


        • #5
          Salut haddess ai pe la indemna codul sirenei ? Inca nu am facuto,o tin in curte.vreau sa o fac,sa o cumpar noua sau ceva after market daca voi gasi pe undeva.

          Mersi mult

          Comment


          • #6
            Am ceva probleme cu EPC-ul. Posteaza seria de caroserie si se va gasi cineva sa iti dea codul sirenei.
            Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

            Comment


            • #7
              Multumesc haddess codul este: A1718202526 , am dato jos buba e acuma sa gasesc ceva pe net (poate noua) am incercat sa o desfac,dar nu cred ca voi reusi fara sa o sparg....In ea se aude ceva,probabil ai dreptate cu lichidul din baterii,a topit ceva prin ea,cand o desfac postez aici sa va zic ce gasii in ea

              Comment


              • #8
                Attached Files

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF