Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme minore c180 w202

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme minore c180 w202

    Salutari celor tineri si buna ziua celor mai in varsta. Detin un C180 w202 de 3 zile de care sunt foarte multumit, are 180.000km reali si este fabricata in 1997. Dragoste la prima vedere, am vazut-o intr-un loc unde sunt expuse masini de vanzare si in 4 zile am avut-o in parcare. Acum vin si intrebarile, tinand cont ca e prima masina mercedes in familie, defapt nemteasca, am si eu cateva nelamuriri :
    1. Ce ulei de motor sa folosesc ? Prefer sa va intreb pe voi pentru ca cine stie ce jeg de ulei imi baga in service si distrug motorul, ca la cat de idioti sunt unii oameni din Romania, prefer aici. (cu restul consumabilelor ma descurc eu)
    2. Are AC dar nu are freon, instalatie e ok, dar ideea e ca nu baga fara AC aer in masina, daca dau pe rece si la treapta 5 nu vrea sa bage deloc, cum as putea verifica acel ventilator daca functioneaza sau nu ? Si daca se schimba usor si un pret aproximativ nou/sh.
    3. Indicatorul de benzina nu functioneaza de nici o culoare (am mai citit aici pe forum ca multi au problema), cu acesta probabil ma voi duce la un service sa-l rezolv sau daca stiti voi vreo rezolvare in fata blocului mi-ar fi de ajutor, insa as dori si un consum real la un trafic mediu , schimbat intre 2000-3000rpm (motor 1800 benzina simplu). Tin sa precizez ca nu imi indica nici cand sunt pe rezerva, dar cand pun contactul mi se aprinde acel bec, e posibil sa fie din bord sau vreo siguranta ?
    4. Reclarea oglinzilor este electrica, dar nu vor de nici o culoare ... any idea ?

    Deocamdata cam atat, daca mai apar probleme sau imi aduc aminte o sa editez topicul, va multumesc si va doresc o zi cat mai placuta in continuare.
    http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

  • #2
    3.La indicatorul de benzina trebuie sa dai ceasurile jos si sa cureti acul care indica benzina,de obicei se lipeste acolo jos si nu mai vrea de nici o culoare...4.la reglajul oglinzilor s-ar putea sa ai defect butonul care face asta...2.daca nu baga aer deloc (rece/cald) e de vina ventilatorul din habitaclu,el se afla in dreapta sub bord,nu e greu de umblat cu el...

    Comment


    • #3
      O schema a demontarii bordului ai cumva ? Imi trebuie chei speciale ? Le gasesc in orice magazin de piese auto ?
      http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

      Comment


      • #4
        Hristosa inviat! Acum, dupa ce ai trecut de euforia inspectarii, recomand sa citesti totusi din cele 192 de teme de pe aici si sa ai cateva raspunsuri. Pana atunci, nu-ti recomand nici o miscare. Indicat ar fi sa dai jos manualul Haynes. Citeste si de acolo ce poti. Ai problema la plutitorul de nivel. Cu cuplajul electric. Daca se "lipea acul indicator", ai avea becul portocaliu aprins. Si alt ac ramana lipit la zero. Viteza, turatie motor, temperatura apa. Dupa aceea, mai posteaza. De acolo de unde nu ai gasit raspunsuri sau sunt neconcludente. S-o stapanesti sanatos.
        Last edited by epurare_coco; 05-12-2012, 12:26 PM.

        Comment


        • #5
          Adevarat a inviat ! In primu rand va multumesc pentru amibilitate si promptitudine cu care imi raspundeti. Eu am avut ~15l in rezervor cand am cumparat-o plus altii 20 bagati de mine si am facut doar 100km, deci pana acum nu i-am dat sansa sa mi se aprinda becul pentru rezerva, deci e posibil ca acul sa fie lipit nu ?
          Acum caut manualul si o sa-l downloadez sa-l citesc. Coco am observat ca ai aceeasi motorizare benzina, tot 1.8 ? Farul din avatarul tau imi arata ca acelasi model ca a mea, un consum real prin galati relativ mediu ? Eu locuiesc in Braila si sunt asemanatoare ca trafic.
          http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

          Comment


          • #6
            Originally posted by GYUKY View Post
            O schema a demontarii bordului ai cumva ? Imi trebuie chei speciale ? Le gasesc in orice magazin de piese auto ?
            Nu te grabi asa tare. Daca citeai pe aici gaseai 2 adrese de pe yutube cu muuulllttteee filmulete. In general, te sfatuiesc sa te ajute cineva cu experienta mai intai, vezi ce face, ce scule foloseste, mai apoi apuca-te tu, nu uniante sa strici ceva elemente de prindere de pe acolo. Alea nu se gasesc in magazine.

            Comment


            • #7
              Originally posted by GYUKY View Post
              Adevarat a inviat ! ...
              Acum caut manualul si o sa-l downloadez sa-l citesc.
              Coco am observat ca ai aceeasi motorizare benzina, tot 1.8 ? Farul din avatarul tau imi arata ca acelasi model ca a mea, un consum real prin galati relativ mediu ? Eu locuiesc in Braila si sunt asemanatoare ca trafic.
              A mea este sport din '94, mai rara, dar are AC standard. Si esti aproape de Galati. Vezi filmele alea si postarile. Nu esti primul cu acele probleme. Apoi mai vorbim. Ca ai multaaa treaba. Cu cititul. Doar sfatul unui bosorog.

              Comment


              • #8
                Originally posted by epurare_coco View Post
                Nu te grabi asa tare. Daca citeai pe aici gaseai 2 adrese de pe yutube cu muuulllttteee filmulete. In general, te sfatuiesc sa te ajute cineva cu experienta mai intai, vezi ce face, ce scule foloseste, mai apoi apuca-te tu, nu uniante sa strici ceva elemente de prindere de pe acolo. Alea nu se gasesc in magazine.
                Fii sigur, doar intrebam de curiozitate si sa ma documentez si eu intai.
                http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

                Comment


                • #9
                  La indicatorul de benzina nu bag mana in foc ca ar fi lipit,dar sunt sanse mari sa fie asta,deoarece acum cateva zile l-am reparat pe unul care avea exact aceeasi problema...nu e greu sa demontezi bordul,el iese impins cu mana,dar pentru a baga mana dupa el trebuie sa dai jos plasticul de sub volan,iar bordul are 2 mufe pe el,grija mare sa nu rupi vreo clema...nu iti trebuie decat o surubelnita
                  Last edited by ediskan89; 05-12-2012, 16:36 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Am rezolvat toate problemele de pana acum, mai am cea cu indicatorul la benzina, ieri am implinit o luna de cand am masina si sunt inca fascinat de ea. La ventilator avea un fir impuscat si toata treaba s-a rezolvat cu 5lei, iar oglinzile acum vreo saptamana am incercat iar si au functionat fara nici o problema ). O zi buna in continuare !
                    http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

                    Comment


                    • #11
                      Un consum real la motorul asta e in jur de 11-12 in oras si cam 8-9 afara
                      Mercedes W202 C180 Sport
                      Mercedes W245 B180 cdi

                      Comment


                      • #12
                        Salut, am eu vreo 2 manuale ptr c180 , 1799 benzina 1994, daca te intereseaza ti le trimit pe mail, sau alta metoda, unu din ele e super cu tutorial video, etc, multe din problemele enumerate de tine se pot rezolva usor.

                        Comment


                        • #13
                          Da willy chiar as fi incantat si iti multumesc foarte mult, b79george@yahoo.com , adresa mea de email.

                          @ george_b i-am facut plinul si am mers 520km cu el (60 litri) si mai aveam benzina, asta in 5 zile cam asa, si crede-ma ca mergeam sportiv schimbat 4000-5000 , dar erau momente cand schimbam si la 2500. Dupa parerea mea un consum ar fi cam asa :
                          in oras - (2500-3000) 8-9 % (pe probat, cu acel full)
                          in oras - (4500-5000) 11-12 % (pe probat, cu acel full)
                          in afara - (110-120km/h) - 7 % ) (pe probat)
                          in afara - (160-180 km/h) - 10-11% (pe probat)

                          O seara buna in continuare !
                          http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

                          Comment


                          • #14
                            Din 12.05 pana in 8.06 ai si tras toate concluzile despre consumul masinii si toate astea pe un singur plin? Foarte tare.
                            Consumul extern este corect. Celalalt este tras de par. Altii au avut ani de zile masini de-astea. Desigur conteaza si localitatea in care circuli.
                            E220 cdi W210, 2001

                            E320 W210, 1997
                            C180 W202, 1994
                            W123 200D, 1978 cu inima de W124


                            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                            Comment


                            • #15
                              Cartea masinii da 11,7 consum si tie iti consuma 8-9.Felicitari si da-ne si noua astora mai huseni reteta fericirii.Cum zicea si colegul Adi altii au modelul asta de ani de zile.Tu la un singur plin ti-ai dat seama de consum si nici nu ai mers constant cu ea ci cand schimbat la 4000-5000 cand la 2000-2500.Daca vrei parerea noastra care avem modelul asta de ani de zile e bine daca nu e bine si asa.Ca si idee eu cel mai mic consum in regim strict urban schimbat la 2000-2500 l-am facut 11,4.
                              Mercedes W202 C180 Sport
                              Mercedes W245 B180 cdi

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF