Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme minore c180 w202

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu in Timisoara mers la consum pe 30 de litri de benzina am scos 12.2 l. Mai putin de atat nici sa-l bat.
    Acu fiecare cu troaca lui...
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • #17
      Originally posted by adidc View Post
      Din 12.05 pana in 8.06 ai si tras toate concluzile despre consumul masinii si toate astea pe un singur plin? Foarte tare.
      Consumul extern este corect. Celalalt este tras de par. Altii au avut ani de zile masini de-astea. Desigur conteaza si localitatea in care circuli.
      Ciudat, nu imi merge indicatorul si i-am facut ful-ul sa-i fac un consum sa stiu cum sa circul cu ea si in aceeasi seara am facut 100km mers turat si 100km mers lejer, apoi am mers la pompa si am bagat, 8.7l la mers lejer , iar turat 11.9l , motiv sa mint nu as avea pentru ca nu ma incalzeste cu nimic mintindu-ma singur, daca intr-adevar consumul la mers lejer este de 12 as fi ramas de n ori in drum cu ea . Locuiesc in Braila, un oras cu o aglomeratie relativ medie (numai in jur de orele 14-17 este aglomerat) , insa acest consum l-am facut intre orele 21:00-23:00

      LE : tin sa precizez ca fara AC aceste consumuri.
      http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

      Comment


      • #18
        Mai mint si pompele, mai mint si kilometrajele (acu astea electronice poate mai putin) dar cert este ca nici eu nu mint la ce am scris. Cred ca ma crezi ca as vrea sa-ti consume 7 in oras numai ca asta nu se poate.
        Cum am spus si mai sus conteaza si traficul din oras si conteaza cum spui tu si turatia la care ti motorul. Totusi eu schimbarea treptelor sub 2000 de ture nu o recomand. Eu mergeam cam in 3000...mai rar schimbam la 2500 de ture.

        Multi km fara reparatii si probleme!
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • #19
          Hai sa ma bag si eu in discutia voastra.In legatura cu consumu' acestui model cred ca tine mai mult de masina si de cum mergi cu ea,iar ca sa va dau niste exemple mai concrete ar fi asa:
          -plecat la munte(busteni) din c-ta:am bagat de 3 mil(aproape 53 l)cu gandul ca voi baga iar la intoarcere,asta in momentul cand mi s'a aprins becul de rezerva,deci am parcurs aproape 800 km cu benzina asta,mers cam la 120 ,4 persoane in masina + bagaje,dus pe a2 iar intors pe drumul vechi,adica multe sate si plimbat vreo jum de ora prrin busteni,becul de rezerva aprinzandu'se cand am ajuns acasa(in navodari la 20 km de c-ta)
          -altul ar fi constanta-balcik-navodari(aproximativ 300 km):alimentat 1 mil(aproximativ 17 l si ceva),tot 4 persoane in masina,acelasi stil de mers.
          Concluzia ar fi ca mi'a consumat mai putin decat valorile date de producator,sau de colegi de pe forum mai exact.Nici in oras nu mi se pare ca ar consuma foarte mult.

          Comment


          • #20
            Originally posted by adidc View Post
            Mai mint si pompele, mai mint si kilometrajele (acu astea electronice poate mai putin) dar cert este ca nici eu nu mint la ce am scris. Cred ca ma crezi ca as vrea sa-ti consume 7 in oras numai ca asta nu se poate.
            Cum am spus si mai sus conteaza si traficul din oras si conteaza cum spui tu si turatia la care ti motorul. Totusi eu schimbarea treptelor sub 2000 de ture nu o recomand. Eu mergeam cam in 3000...mai rar schimbam la 2500 de ture.

            Multi km fara reparatii si probleme!
            Cand merg linistit, schimb la 2500-3000, iar acul sta la 2000 , 40km/h , a3a, 2000 turatii , 60km/h , a4a 2000turatii.

            Multumesc la fel !
            http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

            Comment


            • #21
              Originally posted by boddo09 View Post
              Hai sa ma bag si eu in discutia voastra.In legatura cu consumu' acestui model cred ca tine mai mult de masina si de cum mergi cu ea,iar ca sa va dau niste exemple mai concrete ar fi asa:
              -plecat la munte(busteni) din c-ta:am bagat de 3 mil(aproape 53 l)cu gandul ca voi baga iar la intoarcere,asta in momentul cand mi s'a aprins becul de rezerva,deci am parcurs aproape 800 km cu benzina asta,mers cam la 120 ,4 persoane in masina + bagaje,dus pe a2 iar intors pe drumul vechi,adica multe sate si plimbat vreo jum de ora prrin busteni,becul de rezerva aprinzandu'se cand am ajuns acasa(in navodari la 20 km de c-ta)
              -altul ar fi constanta-balcik-navodari(aproximativ 300 km):alimentat 1 mil(aproximativ 17 l si ceva),tot 4 persoane in masina,acelasi stil de mers.
              Concluzia ar fi ca mi'a consumat mai putin decat valorile date de producator,sau de colegi de pe forum mai exact.Nici in oras nu mi se pare ca ar consuma foarte mult.
              Mda..sigur e asa. W202 de 1.8 sau 2.0 benzina chiar sunt foarte economice .Asta e si motivul pentru care am pus Gpl pe troaca.Absolut(mai absolut ca vodka).



              `GYUKY` Sa ai parte de ea fara probleme prea mari.Salut.
              Last edited by mariusbmm; 06-08-2012, 22:59 PM. Reason: adaugare

              Comment


              • #22
                Mda,sigur aveam de ce sa mint. Eu am spus exact cum s'a intamplat,ma crezi bine,nu iar bine. Unde vroiam sa ajung eu e ca masina nu consuma asa mult pe cat am cititi si la cat ma asteptam.

                Comment


                • #23
                  Salut!am detinut multi anii un w 202 motorizare 1800cc consumul real este 11-12 in oras depide cum conduci o zi buna.

                  Comment


                  • #24
                    Am facut si eu Germania-Romania cu W202 si pot spune ca 7% pe autostrada e plauzibil la viteza medie de 120 la ora (oriunde se putea mergeam 130 kmh).
                    Acu la colegul de mai sus ii iese consumul 6.6% la 800 de km cu 53 de litri. Parca e destul de putin dar o fi posibil.
                    Ce stiu e ca masina mea chiar avea aprinderea bine pusa la punct si a fost binisor intretinuta. Totusi nu-s cel mai linistit sofer .
                    E220 cdi W210, 2001

                    E320 W210, 1997
                    C180 W202, 1994
                    W123 200D, 1978 cu inima de W124


                    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                    Comment


                    • #25
                      Nu au fost 800 km in cap,am zis aproape,dupa un calcul aproximativ al meu si cu acelasi calcul aproximativ imi dadea un consum in jurul valorii de 7 ceea ce si tu ai spus ca l'ai obtinut,dar se pare ca pentru altii nu e posibil.

                      Comment


                      • #26
                        Consum extern de 7 e posibil dar in oras sub 11 nu stiu cine scoate.Motorul NOU are 11,7 consum dat de producator in conditii ideale de trafic.Nu stiu cum scoateti voi mai putin decat da constructorul.Sunteti voi mai experti decat inginerii de la Mercedes.
                        Mercedes W202 C180 Sport
                        Mercedes W245 B180 cdi

                        Comment


                        • #27
                          Era vorba de mers in exterior,la drum lung,nu in oras.

                          Comment


                          • #28
                            Suntem relativ off topic.
                            Colegul spunea ca problemele minore s-au remediat si ca mai ramane acul de la litrometru, cu probleme.
                            Nu stiu daca s-a aplicat solutia clasica si anume curatarea zonei de contact intre ac si pinul pe care se reazema cand motorul este oprit.
                            Daca da atunci ar trebui scoase ceasurile si date mufele cu "deodorant" sa faca bine contact si evident verificata sonda in rezervor. Cred ca as incepe de la capatul cu rezervorul.
                            E220 cdi W210, 2001

                            E320 W210, 1997
                            C180 W202, 1994
                            W123 200D, 1978 cu inima de W124


                            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by adidc View Post
                              Suntem relativ off topic.
                              Colegul spunea ca problemele minore s-au remediat si ca mai ramane acul de la litrometru, cu probleme.
                              Nu stiu daca s-a aplicat solutia clasica si anume curatarea zonei de contact intre ac si pinul pe care se reazema cand motorul este oprit.
                              Daca da atunci ar trebui scoase ceasurile si date mufele cu "deodorant" sa faca bine contact si evident verificata sonda in rezervor. Cred ca as incepe de la capatul cu rezervorul.
                              Din pacate nu prea am timp, sunt cu bacul, problems, insa cat de curand sper sa dau bordul jos sa refac si instalatia electrica de la ventilator ,pentru ca este putin roasa, si tot atunci voi degresa si mufele si voi curata acul.

                              @ willy mai este valabila oferta ?
                              http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

                              Comment


                              • #30
                                Sorry ptr intarziere, m-am interesat si se pare ca fiiind fisierul foarte mare se poate trimite doar pe file transfer .ro sau ceva de genul, momentan trebuie sa dau o fuga pe alte meleaguri, cat pot de repede rezolv problema.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF