Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Eliminare dpf la c220 w203

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by Cristi View Post
    DPF off la 600 lei pe mercedes, se lasa sigur cu un calculator nou )
    Nu am vrut sa demoralizez omul...
    Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

    Comment


    • #92
      Originally posted by la_coste View Post
      La relanti presiunea era undeva intre 18 si 20 mb. La accelerare peste 3000 rpm, a urcat undeva la 300 mb.

      Despre valoarea de relanti sunt sigur, in rest a fost prea rapid pentru mine, nici nu stiam la ce sa ma uit (turometru, tester) .

      Oricum, mecanicul a concluzionat ca trebuie facuta o curatare si va scadea valoarea incarcarii cu cenusa de la 109% undeva la 20-30%. Si mi-a propus sa-mi faca curatare cu o spuma care trece prin DPF si iese pe evacuare, ca in video de mai jos:

      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


      la 800 lei. + inlocuirea senzorului de presiune dif. Si garantie 1 an.

      Credeti ca valorile astea (cel putin cea de relanti) sunt in afara limitelor normale? Sau ma mai duc la un tester pentru mai multe detalii?

      Oricum va multumesc, dupa tot ce am citit incep sa ma luminez. Problema e ca tot nu stiu ce sa fac Ca din tot ce am citit, o curatare este benefica. Chiar la fiecare 50.000 km isi lauda unii serviciile.
      SEF....daca iti mai scad pretentiile fa-i DPF off si gata.....daca nu pune-i filtru nou ..... treaba cu garantia 1 AN este ca "DACA NU TRAIESTI MULT TE TINE O VIATA"
      Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

      Comment


      • #93
        Originally posted by king kong View Post
        SEF....daca iti mai scad pretentiile fa-i DPF off si gata.....daca nu pune-i filtru nou ..... treaba cu garantia 1 AN este ca "DACA NU TRAIESTI MULT TE TINE O VIATA"
        Recunosc, sunt incapatanat din fire. Probabil sa cheltui niste bani sa refac parametrii masinii, si daca nu voi reusi, voi ajunge in final " sa scad pretentiile" si la DPF off. Pentru ca tot sper ca Mercedes a facut masini mai bune decat atat.

        Comment


        • #94
          Originally posted by la_coste View Post
          Recunosc, sunt incapatanat din fire. Probabil sa cheltui niste bani sa refac parametrii masinii, si daca nu voi reusi, voi ajunge in final " sa scad pretentiile" si la DPF off. Pentru ca tot sper ca Mercedes a facut masini mai bune decat atat.
          Nu ai inteles nimic....treaba e simpla....ori pui filtru nou...ori faci anulare DPF....spalarea este ca frectia la piciorul de lemn (bani aruncati pe fereastra)
          Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

          Comment


          • #95
            Originally posted by la_coste View Post
            Recunosc, sunt incapatanat din fire. Probabil sa cheltui niste bani sa refac parametrii masinii, si daca nu voi reusi, voi ajunge in final " sa scad pretentiile" si la DPF off. Pentru ca tot sper ca Mercedes a facut masini mai bune decat atat.
            Ti-a explicat Cristi chiar mai bine decat mine.
            In cazul tau valoarea respectiva se poate reseta cu Star.

            Daca masina nu are alt defect si in filtru nu a intrat ulei, mai merge mult si bine.
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #96
              Presiunile diferentiale sunt destul de mari, la relanti nu e exagerat mare, dar e totusi mult peste ce am vazut la masini sanatoase, nu sareau de 5-10mbar. La 2500-3000 rpm, ma refeream tinut constant, 300mbar e foarte mare. Acum, sperand ca valorile s-au citit cu un tester de doamne ajuta care le interpreteaza bine, sunt valori mult prea mari pentru un filtru fara probleme, la fel senzorul sa fie bun si sa citeasca bine si furtunul de la el sa nu fie infundat, foarte multe variabile si bagati multi bani pentru ca sa ai un filtru sanatos si fara probleme. Curatatul e frectie, mai ales daca masina mai are si alte probleme care o fac sa fumege. Mecanicul nu stie ce vorbeste, valoarea aia fara reset nu scade.
              | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

              Comment


              • #97
                Originally posted by Cristi View Post
                Presiunile diferentiale sunt destul de mari, la relanti nu e exagerat mare, dar e totusi mult peste ce am vazut la masini sanatoase, nu sareau de 5-10mbar. La 2500-3000 rpm, ma refeream tinut constant, 300mbar e foarte mare. Acum, sperand ca valorile s-au citit cu un tester de doamne ajuta care le interpreteaza bine, sunt valori mult prea mari pentru un filtru fara probleme, la fel senzorul sa fie bun si sa citeasca bine si furtunul de la el sa nu fie infundat, foarte multe variabile si bagati multi bani pentru ca sa ai un filtru sanatos si fara probleme. Curatatul e frectie, mai ales daca masina mai are si alte probleme care o fac sa fumege. Mecanicul nu stie ce vorbeste, valoarea aia fara reset nu scade.
                Valoarea de 300 mb cred a a fost totusi un varf de presiune. Nu am apucat sa vad unde sa stabilizeaza. Pentru ca dupa acest varf presiunea la relanti a scazut undeva sub 10 mb. Ma mai duc la un tester in mod cert. Cel putin pentru citirea acestor valori.

                Inca o rugaminte daca se poate: cat e o presiune normala la 2500 rpm si la max? Ca sa am cu ce face comparatie...

                Multumesc oricum tuturor ca v-ati facut timp sa impartasiti din experienta voastra.

                Comment


                • #98
                  Chiar tu ai dat quote "nu sareau de 5-10mbar. La 2500-3000 rpm, ma refeream tinut constant, " a zis Cristi deja f bine...

                  Tot el iti sugereaza ca valoarea asta ( care este defapt o diferenta a presiunilor dintre intrare si iesire ) poate diferii functie de conditii specifice.

                  Fara Star si mai ales fara in technician experimentat, nu are rost sa continui investigatiile.


                  Daca dupa cateva cicluri normale de mers nu scade destul ( cu motorina suficenta, cu centura pusa, fara alte defecte gen furtune, oringuri cu urme de ulei, crapate, etc ), atunci dupa o resetare cu Star sigur isi va revenii.

                  Asta pana cand, functie de aceleasi conditii specifice,...
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • #99
                    Deci, si la relanti si la 2500 rpm diferenta normala de presiune pe DPF este de 5-10 mb?

                    Eu intelesesem ca aceasta valoare este valabila doar pt relanti....

                    Star gasesc doar in reprezentanta?

                    Comment


                    • La 2500-3000 rpm, normal ar fi undeva la 30-70mbar, in functie de motor etc. 300mbar e enorm...
                      Cu 300mbar la 2500rpm, slabe sanse sa fie 5mbar in relanti, deci cauta un meserias care intelege valorile alea si are cu ce sa iti faca o diagnoza ca lumea.
                      | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                      Comment


                      • Originally posted by la_coste View Post

                        Star gasesc doar in reprezentanta?
                        Star gasesti la o gramada de baieti buni chiar din Constanta ...
                        Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

                        Comment


                        • Avem si un coleg foarte priceput in zona: Mercedes cdi
                          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                          Comment


                          • Originally posted by Cristi View Post
                            La 2500-3000 rpm, normal ar fi undeva la 30-70mbar, in functie de motor etc. 300mbar e enorm...
                            Cu 300mbar la 2500rpm, slabe sanse sa fie 5mbar in relanti, deci cauta un meserias care intelege valorile alea si are cu ce sa iti faca o diagnoza ca lumea.
                            Multumesc! S-a rezolvat cum ai zis. Am gasit un tehnician cu Star, a citit din nou valorile (incarcare cu cenusa: 109%; pres dif. la relanti: 17 hpa), a facut regenerare din Star si valorile de dupa regenerare:
                            - incarcare cenusa 0%;
                            - pres dif la relanti 11 hpa;
                            - pres dif la 2500 rpm 40 hpa. (din cate am vazut 1hpa = 1mb).
                            M-am mai linistit! Dar monitorizez incarcarea cu cenusa. Si tot ma mananca in fund sa spal DPF-ul la aparatul acela din Buc. Se poate strica ceva?

                            Dar am gasit alta!
                            La unul din injectoare (nr. 4) debitul un pic mai mare decat celelalte (1,2 - 1,3 fata de 0,9 restul, nu am retinut in ce se masoara, cm-cubi sau mm-cubi/timp). Din cate am inteles de la el valoarea este in limitele producatorului (pana la 4-5 ?). Iar la probe, la kick down (prima data cand masina mea vede kick down), unul din injectoare face un zgomot metalic (tacanit). Doar la kick. Probabil acelasi injector. Dar nu o las asa. Il repar sau il inlocuiesc. Am inteles ca nu e asa grav totusi.
                            Parca stia colegul "cl600" .

                            Comment


                            • Originally posted by broscutza2001 View Post
                              Avem si un coleg foarte priceput in zona: Mercedes cdi
                              Originally posted by king kong View Post
                              Star gasesti la o gramada de baieti buni chiar din Constanta ...
                              Multumesc.
                              Am gasit, dar il retin pentru viitor si pe Mercedes cdi.

                              Comment


                              • E mai simplu si mult mai ieftin sa elimini cauza afumarii filtrului. Daca un inject se apropie de valoarea maxima admisa cu '+', atunci se poate admite ca baga prea multa motorina si astfel apare fumul...

                                Problema la reconditionare, este ca sunt putine ateliere care pot sa genereze codul de calibrare
                                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                                www.mbretrofit.ro

                                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF