Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

C180 W203 mers usor tremurat intrerupt lipsa putere.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • C180 W203 mers usor tremurat intrerupt lipsa putere.

    Va salut, sunt de ceva timp inscris pe acest forum, am tot studiat si mi am cumparat un MB pana la urma. C180 motor de 2000cm benzina , aspirat, 130 CP. Problema mea e in felul urmator.
    Check engine s a aprins am facut o diagnoza cu bosch si mi a spus mecanicul ca e sonda lambda de vina (simptom lipsa putere ,90 CP in loc de 130, consum ridicat.) Zic ok , si ma pun sa caut sonda(n am avut timp sa ma duc sa o cumpar). in decurs de 2 zile problema s a agravat, si am mai fost la o diagnoza , de data asta la cineva cu star. (masina deja nu mai trecea de 2500 de turatii, iar la deal....vai si vai). la diagnoza ce sa vezi. alte erori. (nici o legatura cu sonda lambda). 1) P201B intrerupator al cilindrului 2, daunator catalizatorului [P0302] si 2) P2036 Insuflare de aer: disfunctionalitate (lant functional), Curentul de aer este prea mic[P0410].
    Mi s a spus ca este bobina de inductie, dar am scos pe rand mufele de la fecare bobina in parte si motorul isi schimba mersul in mod simtitor. El merge rotund cu toate 4 bobinele in functiune, poate un usor tremurat rar la relanti. Acum daca accelerez pe loc nu trece de 4000 de ture. in sarcina nu trece de 2500 maxim 3000.
    Ce mai pot verifica ?
    Sunt un pic in ceata.

  • #2
    Am scos bobinele de inductie si m am uitat la ele. Par crapate. Toate par a avea fisuri mai mari sau mai mici. E normal ?

    Comment


    • #3
      Mi a picat net ul si nu am putut sa upload-ez poza la timp
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Imi puteti recomanda o persoana care se pricepe la astfel de probleme ? Va raman recunoscator

        Comment


        • #5
          Originally posted by cristiandvd View Post
          Imi puteti recomanda o persoana care se pricepe la astfel de probleme ? Va raman recunoscator
          Daca erai din Brasov era simplu....te trimiteam la cineva.

          Comment


          • #6
            Update. Deabea mai pleaca de pe loc. La relanti merge normal. Dar in sarcina face f urat. Incepe sa mearga in 3 pistoane si chiar in doua. Am schimbat o bobina comportamentul este acelasi. Deabea pleaca . Need help pls.

            Comment


            • #7
              Imi puteti spune cu ce tip de motor este echipata masina mea ? C180 Sport Coupe an de fabricatie 2002 luna 10, motor 2000 cmc benzina, aspirat 95kw 129 cp.

              Comment


              • #8
                problema a fost rezolvata. Catalizatorul era infundat MAXIM !.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by AndreiS View Post
                  Daca erai din Brasov era simplu....te trimiteam la cineva.
                  salut daca vrei poti sami dai si mie nr persoanei din bv ca am si eu un c180 care are aceleasi simtome ,merge intrerupt si cind vreau sai dau talpa se ineaca mai tare iar mai nou mi se aude o bataie deasupra pe motor in dreptul pistonului 2.multumesc.
                  _ChopperEmo:vehicles_

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by colorr26 View Post
                    salut daca vrei poti sami dai si mie nr persoanei din bv ca am si eu un c180 care are aceleasi simtome ,merge intrerupt si cind vreau sai dau talpa se ineaca mai tare iar mai nou mi se aude o bataie deasupra pe motor in dreptul pistonului 2.multumesc.
                    Una la mana, citeste regulamentul si posteaza in consecinta, a doua la mana, omul nu a mai intrat pe forum din 2011, unde vrei sa te trimita?
                    Deasemenea nu ar strica sa te prezinti frumos pe forum, apoi sa ceri cate ceva...

                    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                    Comment


                    • #11
                      Postez si eu aici ca sa nu mai deschid un alt topic.Problema este urmatoarea:un usor tremurat la relanti intre 700-800 rot/min(nu tot timpul),cand accelerez de ex cu a 3 la 2000 rot/min si i-au piciorul de pe acceleratie face o usoara frana de motor,cateodata cand accelerez are un moment de o secunda cand se tureaza dar nu urca vitezometru apoi incepe sa traga.Chestiile astea mi se intampla doar cand masina este calda.Am mers cu cineva in dreapta si mi-a zis ca parca se simte ca se accelereaza singura.Test STAR de 2 ori anul asta si nicio eroare,nici macar de injectoare.Am dat masina si la mecanici sa mearga cu ea au zis ca e totul ok ca ei nu simt nimic si ii cred dar eu care merg cu ea zi de zi simt ca ceva nu e in regula.Va rog un sfat cam ce ar putea fi,suspectez bobina de inductie,debitmetru exclus sa fie ca se tureaza pana in zona rosie.Simptomele le am de la inceputul anului si tot am asteptat sa cada ceva ca sa schimb si sa isi revina dar pana acum nimic si deja ma cam streseaza asta.Astept pareri!Multumesc!

                      Comment


                      • #12
                        Am uitat sa precizez masina c220 cdi(150 cp) fabricatie 2005.Urme fum negru nu sunt deloc nici la 4000 rot plus ca atunci cand are simptomele astea si plecare de pe loc e putin mai greoaie,iar daca vreau sa scartie rotile trebuie accelerata mai mult decat atunci cand merge ok.Sper ca am fost destul de explicit!

                        Comment


                        • #13
                          Cauze pot fi multe eu suspectez senzorul clapetei de acceleratie merge si o curatare .
                          Ori din senzor acc, bobine, bujii, debitmetru (desi nu cred ca e debitmetrul ca facea mai urat si mai specific lui mai ales la relanti) sau alimentare :filtru , presiunea in rampa la combustibil.

                          Comment


                          • #14
                            Steradulescu are CDI- eu stiu ca problema cu senzor clapeta este la benzinare, nu mai zic de bobine, buji

                            Comment


                            • #15
                              ...suspectez bobina de inductie...
                              Imi dau si eu cu parerea, fara a fi un mare cunoscator in ale motoarelor CDI.
                              Care bobina de inductie, unde si ce fel?! La diesel??
                              Daca mai adaugi si faptul ca urca in ture si viteza ioc+ vibratii pe mine ma face sa ma gandesc si la altele(transmisie) in afara de motor. Bineinteles luand in considerare ceea ce ai spus: doua testari STAR fara erori. E doar o parere.
                              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF