Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E normal ? sau nu ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E normal ? sau nu ?

    Vreau sa stiu si daca e normal ce imi face butonul din care dai drumul la pozitii, faza, etc, atunci cand il rotesc spre stanga unde indica P-ul acela, nu mi se aprind becurile decat pe partea dreapta fata si spate, pe parte stanga am verificat decat becul din far si am vazut ca nu e ars, sigurante la fel nu am arse, care sa fie problema ?
    MERCEDES-BENZ C180-W202

  • #2
    Salut.Da e normal.Poti lasa pozitia aprinsa pe stanga sau pe dreapta,cum doresti.P presupun ca vine de la parking.

    Comment


    • #3
      Originally posted by MRM View Post
      Vreau sa stiu si daca e normal ce imi face butonul din care dai drumul la pozitii, faza, etc, atunci cand il rotesc spre stanga unde indica P-ul acela, nu mi se aprind becurile decat pe partea dreapta fata si spate, pe parte stanga am verificat decat becul din far si am vazut ca nu e ars, sigurante la fel nu am arse, care sa fie problema ?

      Butonul ala are 2 trepte spre stanga,
      -prima pozitie pentru o parte si a 2 pentru cealalta parte ( nu stiu sigur care este prima, stanga sau dreapta )

      Deci pe rand trebuie sa se aprinda fiecare.

      Verifica siguranta de la parking lights.

      Daca pozitia iti merge pe ambele faruri si stopuri, ar trebui sa mearga si luminile de parcare,dar numai pe rand, dupa cum am zis, asta daca nu ai butonul defect pe acel circuit.

      Deci invarte butonul de 2 ori spre stanga si vezi .
      Last edited by marele_alb; 03-22-2011, 19:11 PM.
      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

      Comment


      • #4
        Originally posted by MRM View Post
        Vreau sa stiu si daca e normal ce imi face butonul din care dai drumul la pozitii, faza, etc, atunci cand il rotesc spre stanga unde indica P-ul acela, nu mi se aprind becurile decat pe partea dreapta fata si spate, pe parte stanga am verificat decat becul din far si am vazut ca nu e ars, sigurante la fel nu am arse, care sa fie problema ?
        Asa este normal, cand rotesti spre stanga de comutatorul pt lumini lasi aprinse pozitiile de parcare dupa bunul plac, pe stanga sau pe dreapta, de regula cand esti parcat se lasa aprinse pozitiile de pe partea dinspre carosabil pt a fi observat de ceilalti prticipanti la trafic.

        Comment


        • #5
          In momentul in care parchezi masina temporar noaptea pe marginea drumului neiluminat pui comutatorul pe prima pozitie in care se aprind becurile doar pe partea stanga, masina fiind astfel iluminata pe partea dinspre carosabil cu un consum minim de energie, fara a solicita bateria ca atunci cand tii aprinse avariile sau ambele pozitii. Pozitia a doua in care se aprind doar pe partea dreapta este pentru situatia cand o opresti pe marginea drumului dar pe contrasens, sau in Anglia daca ai drum pe-acolo De la asta vine si "P" - parking.
          Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

          Comment


          • #6
            multumesc frumos pentru ajutor baieti, am rezolvat-o, mergea mai greu butonul in partea stanga
            MERCEDES-BENZ C180-W202

            Comment


            • #7
              MRM,data viitoare cand mai deschizi un topic nou incearca sa il denumesti cu un cuvand cheie care indica problema discutata,nu cum l-ai numit tu "e normal?sau nu?".nimik nu e normal in romania,dar daca cineva se loveste de aceeasi problema ca tine si vrea sa caute solutionarea ei,nu va gasi nimic.
              LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

              Comment


              • #8
                Mai bine postai la subiect decat sa faci critici si sa faci posturi !!!
                MERCEDES-BENZ C180-W202

                Comment


                • #9
                  Originally posted by MRM View Post
                  Mai bine postai la subiect decat sa faci critici si sa faci posturi !!!
                  Te-ai suparat de pomana. Omul a vrut sa te atentioneze ca e foarte important sa iti expui problema inca din titlu pentru ca cei care se vor lovi de aceeasi problema in viitor sa o gaseasca mai repede folosind functia "search". Este una din cauzele pentru care se deschid multe topicuri pe aceeasi problema, deoarece topicurile deja existente nu sunt gasite din cauza lipsei cuvintelor cheie din titlu.
                  Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF