Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Webasto - încălzire auxiliară

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Webasto - încălzire auxiliară

    Având în vedere faptul că majoritatea mașinilor care au încălzire auxiliară au un Webasto Thermo Top, pentru cei interesați pot pune pe forum manuale și scheme electrice ale acestor instalații de încălzire.

  • #2
    Ar trebui, cred, sa deschizi topicuri asemenea si pt sectiunile E-class si S-class.
    Acolo chiar sunt ceva-ceva masini dotate cu asa ceva si sigur vor fi ceva doritori de ajutor.

    Comment


    • #3
      Suntem interesati si asteptam cu interes!
      Personal am vebasto ptr w124 benzina care incalzeste apa si la actros care da aer cald

      Comment


      • #4
        Originally posted by luciandelaiasi View Post
        Suntem interesati si asteptam cu interes!
        Personal am vebasto ptr w124 benzina care incalzeste apa si la actros care da aer cald
        Spune-mi denumirea exactă a instalațiilor și încerc să te servesc dacă ai nevoie de ceva.

        Comment


        • #5
          si eu sunt interesat, intentionez sa montez webasto pe apa pe vito 2007

          Comment


          • #6
            Originally posted by lucian81 View Post
            si eu sunt interesat, intentionez sa montez webasto pe apa pe vito 2007
            Postez documentația pentru VITO 2009 în speranța ca te va ajuta. Dacă vei achiziționa vreo altă instalație o să încerc să-ți caut un manual mai la obiect.
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Originally posted by luciandelaiasi View Post
              Suntem interesati si asteptam cu interes!
              Personal am vebasto ptr w124 benzina care incalzeste apa si la actros care da aer cald
              Pentru ACTROS am documentația dar având în vedere că are 8 MB nu o pot urca pe forum.Dacă vrei , dă-mi emailul pe PM și ți-o trimit.

              Comment


              • #8
                Originally posted by zang View Post
                Ar trebui, cred, sa deschizi topicuri asemenea si pt sectiunile E-class si S-class.
                Acolo chiar sunt ceva-ceva masini dotate cu asa ceva si sigur vor fi ceva doritori de ajutor.
                Pot să deschid mai multe topic-uri cu același subiect dar la alte clase?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by BFG View Post
                  Pot să deschid mai multe topic-uri cu același subiect dar la alte clase?
                  Bineinteles. Atata timp cat are legatura cu clasele respective , normal ca poti.

                  Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                  Comment


                  • #10
                    are cineva schema pentru un webasto thermo top z pornire automata?

                    Comment


                    • #11
                      Ma intereseasa pentru mercedes W211 E220, an 2003, multumesc.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by bebemincu View Post
                        are cineva schema pentru un webasto thermo top z pornire automata?
                        Doar cu atât te pot ajuta:
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by justmyplay View Post
                          Ma intereseasa pentru mercedes W211 E220, an 2003, multumesc.
                          Te rog sa-mi trimiți o adresă email pentru manualul original pentru ca are vreo 4 mb.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            wtt_florin2001@yahoo.com

                            Sti cumva cum se reseteaza incalzirea auxiliara?
                            Anul trecut am avut ceva probleme cu inelul optic si a trebuie sa deconectez bateria de cateva ori. Deconectand bateria am sesizat ca nu mai comunica telecomanda de la incalzirea auxiliara cu masina (sper ca m-am exprimat bine)
                            A trebuit sa ma duc la reprezentanta si cu un simplu click in programul de diagnoza s-a rezolvat.

                            Comment


                            • #15
                              Pt. cei ce nu au incalzire auxiliara de fabrica se poate folosi alarma cu pornire motor (Carvox 990 in cazul meu) + vreo 3 ore la un electronist iscusit... & problem solved. E o varianta ieftina si isi face banii pe frigul asta (in jur de 300ron alarma + 250ron mana de lucru).

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF