Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Demontare panou usa dreapta spate c 180 k

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Demontare panou usa dreapta spate c 180 k

    Salutare tuturor,

    Am un MERCEDES BENZ C180 KOMPRESSOR,W 203, an 2003.Boxa din partea dreapta spate nu mai functioneaza normal, baraie incontinuu.As vrea sa stiu care este modalitatea de a ajunge cel mai usor la boxa si mufele ei( pentru reparatie sau inlocuire).Trebuie sa demontez tot panoul de la usa sau doar acel cadru din sarma care acopera si protejeaza boxa?
    Am incercat sa trag de el, mai cu simtul masurii, insa am renuntat de teama sa nu rup ceva pe acolo.
    Astept un sfat...multumesc anticipat...week-end frumos tuturor.
    Attached Files

  • #2
    Vezi daca nu are un surub, in partea de jos,

    Trebuie sa iasa numai partea aia,este prinsa in cleme, fara sa dai toata fata de usa jos,

    La W202 este un surub in partea de jos...
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

    Comment


    • #3
      Salut,

      Mersi pentru sfat, am incercat asa trag de respectiva protectie de la difuzor si pentru ca nu a vrut sa iasa am decis sa desfac totusi panoul usii...lucru bun pana la urma. Protectia aceea de plasa a difuzorului era prinsa in nituri de plastic pe interior..sper ca m-am exprimat corect. Am dat jos difuzorul in speranta ca e vreun fir dezlipit, un contact imperfect sau ceva de genul asta. Membrana este in regula, dar se aude zgomot ciudat cand fac de membrana inainte-inapoi (am incercat sa imit miscarile membranei in momentul in care functioneaza). Se aude ce freaca ceva acolo, in centrul difuzorului. O sa merg cu ea la cineva sa vad daca se poate recupera sau trebuie sa cumpar alta, probabil una originala.
      Orice sugestii vis-a-vis de reparatie sau achizitie difuzor nou sunt binevenite.
      Multumesc mult, in special lui MARELE_ALB pentru rapiditate.
      Sa aveti un week-end fain.

      Comment


      • #4
        Originally posted by CIORAN GABRIEL View Post
        Salut,

        Membrana este in regula, dar se aude zgomot ciudat cand fac de membrana inainte-inapoi (am incercat sa imit miscarile membranei in momentul in care functioneaza). Se aude ce freaca ceva acolo, in centrul difuzorului. O sa merg cu ea la cineva sa vad daca se poate recupera sau trebuie sa cumpar alta, probabil una originala.
        .
        Ceea ce auzi tu este bobina. Odata ce a frecat este clar ca e pusa in scurt. E bine sa separi total acea boxa sa nu arzi finalul casetofonului. In mod normal bobina este centrata si distanta dintr-e magnet si miez este foarte mica.
        Ar exista varianta rebobinarii difuzorului dar sigur vei pierde la calitatea sunetului. Cred ca ar fi bine sa cumperi de la dezmembrari decat sa incerci reconditionarea difuzorului.
        Bafta
        W203 - 2001

        Comment


        • #5
          Originally posted by CIORAN GABRIEL View Post
          Salut,

          Mersi pentru sfat, am incercat asa trag de respectiva protectie de la difuzor si pentru ca nu a vrut sa iasa am decis sa desfac totusi panoul usii...lucru bun pana la urma. Protectia aceea de plasa a difuzorului era prinsa in nituri de plastic pe interior..sper ca m-am exprimat corect. Am dat jos difuzorul in speranta ca e vreun fir dezlipit, un contact imperfect sau ceva de genul asta. Membrana este in regula, dar se aude zgomot ciudat cand fac de membrana inainte-inapoi (am incercat sa imit miscarile membranei in momentul in care functioneaza). Se aude ce freaca ceva acolo, in centrul difuzorului. O sa merg cu ea la cineva sa vad daca se poate recupera sau trebuie sa cumpar alta, probabil una originala.
          Orice sugestii vis-a-vis de reparatie sau achizitie difuzor nou sunt binevenite.
          Multumesc mult, in special lui MARELE_ALB pentru rapiditate.
          Sa aveti un week-end fain.
          Originally posted by nickbal View Post
          Ceea ce auzi tu este bobina. Odata ce a frecat este clar ca e pusa in scurt. E bine sa separi total acea boxa sa nu arzi finalul casetofonului. In mod normal bobina este centrata si distanta dintr-e magnet si miez este foarte mica.
          Ar exista varianta rebobinarii difuzorului dar sigur vei pierde la calitatea sunetului. Cred ca ar fi bine sa cumperi de la dezmembrari decat sa incerci reconditionarea difuzorului.
          Bafta
          Da, este ars, mai precis arsa bobina.

          Se poate rebobina fara probleme, daca il duci la cine stie putina meserie,
          Spunei sa iti puna bobina (folia pe care se face bobina) metalica, adica din aluminiu.

          Iesi mai ieftin si mai sigur, poate ca iei altul din dezmembrari si crapa si ala curand.

          Bafta !
          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

          Comment


          • #6
            Salut,

            Multam de sfaturi, difuzorul l-am dat jos si nu mai este conectat la sistemul audio, sper sa gasesc un difuzor original nou, nu cred sa fie atat de scump...trebuie sa mai interesez.Probabil ca in functie de pret o sa aleg si varianta nou sau second-hand.O sa iau in calcul si varianta rebobinarii...iar daca constat o pierderea semnificativa a claritatii sunetului atunci va trebui sa cumpar una.

            Va multumesc..sa aveti o duminica super...aici e o vreme extraordinara(SEBES, JUD.ALBA) numai buna de iesit la un gratar si o bere cu prietenii, ceea ce va doresc si voua.

            Comment


            • #7
              Originally posted by CIORAN GABRIEL View Post
              Va multumesc..sa aveti o duminica super...aici e o vreme extraordinara(SEBES, JUD.ALBA) numai buna de iesit la un gratar si o bere cu prietenii, ceea ce va doresc si voua.
              Distractie placuta acolo, dar ce te faci la gratar fara muzica la masina?
              Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

              Comment


              • #8
                Sper sa nu fiu acuzat de reclama, dar uite ce am gasit aici: http://www.okazii.ro/catalog/4170559...820-56-02.html
                Sper sa se potriveasca cu ce ai tu.
                Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                Comment


                • #9
                  Multumesc de ajutor haddess, din pacate nu se potriveste la mine, difuzorul meu e putin mai mic, are doar 3 urechiuse de prindere, mufa e turnata direct pe cadrul de plastic al difuzorului, ceea ce ma face sa cred ca va trebui sa comand original in cazul in care nu merge reconditionata.Multam si de gluma...a fost buna.
                  Respect si cele bune tuturor.
                  Cu stima,
                  GABI

                  Comment


                  • #10
                    Uite aici ce iti trebuie tie:

                    Comment


                    • #11
                      Daca tot ai desfacut usa si ai scos difuzorul, pune-i macar unul de calitate.
                      Pentru linkul de mai sus- decat sa dai 300 ron pe o pocnitoare de difuzor de 15 Wati Rms, la banii astia iti iei doua difuzoare de marca care garantat or sa se auda mai bine.
                      Eu personal(sunt mai pretentios la capitolul muzica) nu sunt multumit deloc de cum se aud difuzoarele stock de pe C Klasse.

                      Comment


                      • #12
                        Salut,

                        Multumesc mult de link Zsoltcox, intr-adevar e ceea ce-mi trebuie mie..dar mi se pare un pret exagerat pentru un difuzor, sunt curios cat ar costa unul nou.De acord cu colegul DIALIV, cred ca am sa-i urmez sfatul.Rog niste sugestii de boxe bune la preturi rezonabile in masura in are timpul iti permite.As putea sa pun niste boxe mai mari ca putere sau trebuie sa ma rezum la boxe de puterea celor originale ?Pentru putere mai mare banuiesc ca e nevoie de amplificare. Sistemul audio este modelul APS AUDIO 20, sper ca tin bine minte din anuntul de cand am cumparat masina.As mai dori sa intreb daca pot vedea programe tv pe display-ul navigatiei...am un buton pe care scrie TV (trebuie sa deschid un nou thread pentru aceasta problema?). Eventual voi atasa si o poza, din pacate nu am pe acest calculator
                        Salutari.....

                        Comment


                        • #13
                          Ca sa iti faci o idee despre marcile bune de difuzoare exista :

                          Bosse
                          Pioneer
                          Magnat
                          JBL
                          Infinity
                          Bang & Olufsen

                          Dar ce este bun si costa.

                          Cateva linkuri utile :


                          Difuzoare auto Be Loud! Din pasiune pentru sunet: boxe  masina audio DLS, Mac Audio, Magnat, JBL, Kenwood, Pioneer, BLAUPUNKT, MTX Audio, Ground Zero, SONY, JL Audio, Focal, Rockford Fosgate, HERTZ, Alpine, Kicker, HIFONICS, CRUNCH, JVC, MB Quart, HELIX, In Phase, Renegade, Juice, DB Audio, Eton, Audison, SPL Dynamics, Match, Vibe, GLADEN, Md.lab, EDGE, DD Audio, ESX, Phoenix Gold, MUSWAY, HYBRID AUDIO TECHNOLOGIES




                          Toate cele bune !
                          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF