Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

O mare problema la cutie...cred

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O mare problema la cutie...cred

    Salut,posed un Mercedes din 2001 C Sportcoupe 230 Kompressor,problema e ca la acceleratie motorul urca in ture dar masina ia viteza care ar trebuii sa o aibe la turatiile respective ,mai greu....pentru un simplu om de rand astea sunt semne ca te cam lasa ambreiajul,DAR am auzit atatea variante(chiar si de la reprezentante Mercedes) de nu stiu ce sa fac.Cutia de viteze arata cam asa
    +
    A--/----N
    _ /
    /
    R


    1. Unii spun ca e hidramata,altii spun ca e manuala dar poseda 'sprint shift'(nu stiu daca am inteles bine) care face schimbarea vitezelor in locul soferului eu nu am pedala de ambreiaj deci ce sa mai cred? Daca e hidramata ....s.a bulit cutia ,daca nu discul de ambreiaj, deci mai grav in prima situatie!!!!!
    2. Unii spun ca e posibil sa faca asa si din cauza uleiului din cutie care nu mai e asa vascuos,deci trebuie sa.l schimb impreuna cu filtrul si vad rezultatele dupa asta.

    In sfarsit, sper ca nu v.am plictisit cu povestile ,ca tind sa cred ca sunt amuzante.Va multumesc anticipat!
    Last edited by mortalkick; 03-18-2010, 21:37 PM.
    Soferul prundent se uita si in stanga si in dreapta inainte de a trece pe ROSU

  • #2
    Vad ca schita cutiei de viteze e aiurea fata de cum am facut.o eu cu toate ca i.am dat de 3 ori edit si nimic dar R vine exact in josul N.ului, + si - intre A si N.Multumesc de intelegere
    Soferul prundent se uita si in stanga si in dreapta inainte de a trece pe ROSU

    Comment


    • #3
      nu e automata

      Din cate stiu e varianta aceea cu cutie manuala. Deci nu ai ulei in cutie. Am o cunostinta cu A Class cu acest tip de cutie, nu stiu ce probleme a avut dar omu' si-a montat un ambreiaj la picior ca la masinile manuale. Si merge asa cu ea de cativa ani. Sau inlocuiesti discul de ambreiaj. Avantajul acestui tip de cutie> nu schimbi uleiul la 60.000 dar schimbi discul de ambreiaj la 150.000 200.000 km (depinde de sofer).

      Cred ca am batut un pic campii. Sorry. Oricum, succes!

      Comment


      • #4
        Salut, la cutie automata se manifesta asa daca nu ai schimbat uleiul si filtrul, schimbale si se remediaza situatia, cutiile automate au manual si automat pe ele, la + si - schimbi tu treptele si cutia le memoreaza, dupa un timp este bine sa resetezi cutia sa schimbe treptele la nivelul de fabrica

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF