Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Diferenta C200/220 CDI - Octavia 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    @Orca

    I. Skoda este VW, exact la fel de mult cit Dacia este Renault.
    TOUCHE!!!

    II. Exista trei tipuri de masini in lume;
    1.Mercedes
    2.Masini Germane
    3.Restul


    Asa m spus si eu: "Incercari timide de a se apropia de Mercedes are BMW, Lexus, Audi, dar cum am spus deja, sunt TIMIDE!" Trebuie sa recunoastem ca Lexus-ul este destul de tare si nu e germana!
    DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY !!!

    Comment


    • #47
      Salutari ,

      De cand am luat permisul de conducere(aprox 2 ani si ceva) si pana acum o luna am avut un golf 4 pe benzina si am condus si alte masini precum skoda octavia 1 si 2(fara dsg, diesel si benzina), vw passat , audi a4 si a6 (manuale diesel si benzina), un c230 sport coupe 2.3l(2002 cu +70000km) si un sl500(cea mai puternica masina pe care am pus mana dar nu-si are locul in discutia asta).
      Toate acestea le-am condus pe distante suficient de mari incat sa-mi fac o parere despre ele si desi nu am foarte mult timp de cand am plasticul care-mi da voie pe drumurile patriei pot sa simt o masina.

      Momentan conduc un c230 sport coupe din 2003 cu cutie manuala si mai am in curte golful vechi pe care urmeaza sa-l vand. Le curat le bibilesc iar cand ma urc in mercedes dupa golf ma iau fiori, este incomparabil interiorul: pozitie sofer, ergonomia comenzilor, calitatea finisajelor etc etc.

      Ca sa fac o comparatie intre skoda octavia 1, 2 si mercedes c-classe, cea din urma este net superioara celor 2 in viraje, manevre de evitare bruste(aici lucreaza suspensia); zgomotul in habitaclu cand rulezi cu viteze mai mari (140 -160) este practic imperceptibil la mercedes in comparatie cu skoda; la capitolul siguranta nu pot spune ca sta rau skoda (despre mercedes oricum cunoastem) pentru ca am cateva cunostinte care au facut niste accidente destul de nasoale cu skoda octavia 1 si 2 si au scapat intregi, fara sechele, decat psihice. Comparatiile le-am facut in urma conducerii a 2 skoda octavia 1, o octavia 2, 2sportcoupe c230 si un c200 cdi sedan.

      Despre finisaje am uitat sa mentionez...dar nu e nimic de mentionat trebuie sa fi nebun sa le compari.

      In ceea ce priveste service-ul de la noi TOATE reprezentantele sunt la fel si pot urma 100 de argumente.

      Daca ai banii sa-ti iei un cclass in detrimentul unei skode sau al unui audi a4(asta e in gama lor cred) ia-l acum si te gandesti pe urma daca ai facut alegerea buna.

      Cum s-a mai spus, cauta o masina de vanzare si da-te putin cu ea imediat dupa ce cobori din octavia.

      Bafta la achizitie si spor in decizii !

      Comment


      • #48
        Topicul e vechi, protagonistul si-a luat de mult un C classe W203.

        Esenta e este ca nu poti compara o marca premium cu una populara, cu atat mai mult cand masinile fac parte din clase diferite, una e noua, alta SH...etc.

        Comment


        • #49
          ahhhhhhhhhh ce ma enervezi cu skoda ta !!!
          mercedes e marca premium nu se compara cu skoda !!
          daca tot zici de cele mai bune cutii de pe planeta vezi k mercedes are deja cutie automata cu 7 trepte !!!
          si nu putem sa te convingem noi daca tu o tii tot pe a ta !!!
          nu inteleg pentru ce ai deschis acest topic daca esti convins k skoda castiga toate testele comparative !!!!!!!!
          !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          Comment


          • #50
            Topicul este vechi, si nu stiu cat de mult a cantarit "urechiala" de care a avut parte aici comparatia celor doua, dar se pare ca a avut ceva efect, deoarece intradevar protagonistul si-a cumparat deja un Mercedes C220_T-model, Avantgarde din 2006, si am citit ca nu regreta alegerea facuta, chiar daca nu a revenit aici sa si recunoasca acest lucru, iata cateva citate din afirmatiile protagonistului facute pe alte forumuri (forumuri care sant cu ochii cel putin pe acest topic, de aceea va invit sa dovedim in continuare ca atat noi cat si masinile noastre apartinem aristocratiei, sub deviza "Respectam toti posesorii de autovehicule, nu si toate marcile de autovehicule") :

            "...mi-am cumparat un C220, T-model, Avantgarde din 2006, 70000 km, de la Daimler AG, Stuttgart. Garantie 1 an desi este sec-hand;
            -masina este mult mai ,,masina" decat O2 chiar si cu DSG: motor mai silenios, mai elastic la turatii mari insa mai gurmand decat O2 (nu este diferenta mare);
            -mult mai stabila decat O2 atat la viteze mari cat si in viraje. Imi place ca este supraviratoare;
            -propulsia spate face diferenta si se simte la demarje si la stabilitate in general - sasiu mult mai echilibrat dpdv al maselor/punti;
            -nu scartaie, troncane, zdrangane, greierasi, nimic desi are 77000 km - O2 a avut bataie pe dreapta fata de cand am luat-o la 0km;
            -super finisaje interioare sau de organizare la compartimentul motor, se vede ca totul are locul lui si a fost gandit inainte de a se fi luat decizia de amplasare (fire si conducte care nu se intretaie sau care mascheaza alte subansambluri);
            -mi se pare ca Mercedes este o masina construita mai pentru sofer sau in jurul lui - comenzi foarte la indemana, cutia de viteze este super bine etajata, o placere de a conduce chiar si in orase ca Bucuresti (sunt mai relaxat si mai odihnit acum cand conduc cutie manuala decat atunci cand aveam DSG pe O2 - nu-mi explic de ce...)
            Deocamdata imi place mai mult MB decat O2 - mai vedem peste ceva km si luni."

            "...un C220 - Tmodell: calitatea finisajelor (interioare dar mai ales din compartimentul motor unde se vede preocuparea inginerilor de a face totul asa cum trebuie si nu de a reduce costurile de productie in principal), propulsia spate (aici este marea diferenta dintre O2/VW/Audi sau altceva cu tractiune fata fata de Mercedes/BMW) precum si senzatia ca masina este construita cu gandul la cel de la volan, ma face sa spun ca a meritat trecerea de la Skoda Octavia 2 DSG, 2.0 TDI la un Mercedes second-hand. Am ales pana la urma Mercedes in dauna Audi deoarece Mercedes mi-a dat garantie 1 an pe cand Audi nu oferea nici un fel de garantie (vorbesc de sec-hand din Germania, direct de la reprezentatele oficiale din Stuttgart/Ingolstadt). Pot spune (din punctul meu de vedere) ca Mercedes-Benz are in continuare ca si preocupare satisfactia clientului precum si confortul celor ce folosesc masinile produse de ei. Senzatia mea despre VW/Audi (dupa 4-5 masini VAG folosite in ultimii 5 ani) este ca satisfactia clientilor este pusa pe locul 2, pe locul 1 fiind in principal maximizarea profiturilor companiei cu orice pret prin scaderea costurilor de productie si implicit prin acceptarea furnizorilor care le ofera cel mai mic pret."

            Cred ca este inca o dovada cum ca cele doua marci nu se pot compara, cel putin nu de noi si nu pe acest forum.
            Last edited by orca; 09-24-2008, 13:31 PM.
            .. ________ ..
            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
            (Oo\==/oO)
            ..U...............U.
            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

            Comment


            • #51
              asa mai merge !
              chiar m-am enervat cand am citit ce zicea de skoda vs mercedes....

              Comment


              • #52
                Ai spus multe ... dar asta de la urma m-a facut sa zambesc
                Originally posted by vovo View Post
                Eu unul nu mi-as mai cumpara o masina de 10 ani fie ea si Mercedes, acum cand mai toate masinile sunt sigure si confortabile.
                Am avut urmatoarele masini din 2002 si pana in prezent:
                Dacie 1300 SH, Matiz NOU, Tico SH, VW Polo SH, Opel Vectra B SH, Tico
                Si in sfarsit m-am hotarat in primavara anului 2008 sa ma duc in Germania sa cumpar un W202. Nu o sa incep sa iti spun date tehnice pt ca nu ma pricep prea mult. Dar iti pot spune ca masina este intr-un mare fel... calitate, confort etc, si este din 94 cu 210000 de km la bord. Am mers cu multe masini dar iti spun sincer ca nu ai cum sa compari Skoda cu Mercedes. Nu zic ca Skoda nu este buna dar eu as prefera chiar si un Mercedes cu 2 viteze decat o Skoda cu DSG. Nu ai ce compara!!! Pe mine prea putin ma intereseaza tehnologia de fabricatie. Ma intereseaza ca o masina sa mearga bine. Si crede-pe cuvant ca w202-ul meu merge mult mai bine decat multe masini NOI de pana in 15-20000 de euro.

                P.S. ce tare sunt, nu am vazut ca sunt mai multe pagini. eu am citit-o doar pe prima )
                Last edited by andubeje; 09-24-2008, 15:01 PM.

                Comment


                • #53
                  Mda...topicul si-a atins apogeul demult. S-a scris si concluzia. De cateva ori.

                  Ar trebui inchis pt ca mai departe nu se face altceva decat a emite acelasi lucru si unele enormitati si exagerari pe deasupra. Parerea mea.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by vovo View Post
                    Domnule, eu nu judec masinile NUMAI prin prisma pretului de nou/sec hand pentru ca nu mi se pare relevant chiar si numai prin prisma faptului ca in cazul Mercedes o mare parte din pretul de nou il reprezinta ,,numele/marca". Eu am cumparat Octavia aceasta pentru motorul sau reusit (140 CP stock din 1998 cmc fata de -spre ex- 122 CP din 2148 cmc la C-klasse, ambele cu 4 supape/cil). In plus Octavia mea are cutia revolutionara DSG (mecanica, 6 trepte insa comenzile sunt complet robotizate astfel ca schimba ca masinile de F1) si mi s-a parut ca VW are prin aceasta (aplicatia la mainile de serie a inaltelor tehnologii folosite in F1 -desi VW/Audi nu are o masina/motor in F1) un mare avans tehnologic fata de marcile premium (BMW/Mercedes) pentru ca din cate stiu eu acestea ofera in serie numai cutii automate clasice (cu hidroambreiaj/hidrotransformator). Insa sasiul si finisajele finale m-au dezamagit. Acum as astepta impresii ale celor care efectiv au condus/conduc cele doua modele din versus sau ale celor care au date tehnice complexe despre C-klasse W203 (sasiu, suspensii, propulsie, fiabilitate motor, etc). Despre Octavia (daca vrea cineva ...) pot oferi eu date tehnice complete. Multumesc.
                    Eu mi-am cumparat de curand un mercedes C180 w202. Am plecat afara sa imi iau un A4 1.9TDI si am gasit din intamplare acest w202 aproape nou la 72000km. Si l-am luat. M-am asteptat sa nu fie prea grozav ca si masina, dat fiind ca e vechi de 12 ani, dar am zis ca oricum in Ro orice masina care nu e Dacia e oricum peste standardele pe care ni le pot oferi "drmurile noastre toate" pt care mai platim si rovinieta TOTUSI...Am ramas uimit cat de stabil si fiabil poate sa fie. 170km/h la 3700rpm pe autoband si ar fi mers usor pana la 200 dar nu aveam gume prea bune si nu am vrut sa risc. Iar acasa a fost testata intr-un sens giratoriu, pt cine stie zona la Carrefour Ploiesti, blana in a 3-a si s-a comportat impecabil. Chiar si cu anvelope uzate nu a avut nici macar o intentie sa derapeze iar la stabilitate am ramas si mai uimit intrucat abia daca se inclinat putin, asa cum se inclina Dacia cand faci o depasire in linie dreapta...deci mercedes rules !
                    Mercedes-Benz C180 Classic - 90KW

                    Comment


                    • #55
                      Salutare la toata lumea! ...am tot citit acest titlu, ..si sincer, nu-mi vine sa cred ca cineva poate aduce in discutie "Mercedes vs Skoda"! Nu dati cu pietre in mine, nu am citit, si nu voi citi un astfel de topic, dar daca persoana respectiva (vovo ..daca am retinut bine) pune astfel de intrebari, ma scuzati, dar cred ca pierdeti timpul inutil. Aceasta persoana, cred ca mai bine ar astepta sa iasa Skoda Octavia 3 sau sa-si ia cu totul alta masina, nu Mercedes!


                      Cu stima! V.

                      ...nu cred ca va intelege nimeni diferenta, pana nu va conduce un Merc.
                      Last edited by florineasca; 10-20-2008, 18:19 PM.

                      Comment


                      • #56
                        Salut.Am citit si eu topicul acesta si m-am minunat de ce comparatie s-a putut face...eu am permis din 1990,am schimbat si eu cateva masini in acesti ani (in ultimii ani am avut masini numai dupa anii 2000)dar daca de curand am schimbat vechiul meu Ford Focus din 2003,1.8 tddi cu actualul w202 c250d (fabr.12.1993)si spun ca nu exista comparatie in cunostinta de cauza,cred ca nu mai este nimic de spus.

                        Comment


                        • #57
                          octi2 vs mertz w204

                          Eu le am pe amandoua, adica o skoda octavia 2 din 2005 1.9tdi cu chip (130CP) si w204 220 CDI cu cutie automata, iunie 2008.
                          Ce e drept comparatie dintre cele doua nu este chiar corecta, dar pot sa spun ca octavia are in plus ce ii place romanului: portbagaj imens, spatii de depozitare generoase prin habitaclu, adica doua locasuri pentru peturi la 1L si doua pentru sticle mici:P
                          Servodirectia la octavia e mult mai moale si avand tractiune fata iti lasa impresia ca este mai stabila masina. Mai are si pachetul de drumuri grele care ma ajuta sa ma catar pe toate trotoarele. Cu mertzul ma chinui sa gasesc loc de parcare de multe ori...
                          Inca o chestie ar fi consumul. Cu octavia nu prea trec de 9 in oras pe cand mertul ajunge si la 14 daca e aglomerat, parca ar fi benzinar.
                          La toate celelalte capitole, mertzul ruleaza )

                          Comment


                          • #58
                            Hmm...dupa cum ma exprimam mai sus, lucrurile au fost scrise mai sus (si chiar mai mult decat trebuia uneori). Esenta este ca nu poti compara o masina de marca populara cu dimensiuni generoase care ramane totusi in clasa compacta (chiar daca e o masina reusita) cu o masina de marca PREMIUM din clasa medie.

                            Topic inchis pentru ca si-a atins demult scopul (initiatorului), iar restul sunt redundante inutile.
                            Last edited by Diesel; 10-22-2008, 21:46 PM.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF