Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ore necesare revizie motor / CV

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ore necesare revizie motor / CV

    Salutare,

    Am cerut la reprezentata oferta pentru revizie motor (schimb ulei, filtru ulei, aer, polen) si schimb ulei CVA 7G.
    Ca si manopera au pus 2.2 ore sub revizie motor si 3.2 ore sub cutie ceea ce mi se pare enorm de mult, jumate de zi pentru revizie). As putea sa zic ca se apropie de realitate cam 3 ore...

    Cei care ati facut aceste operatiuni la reprezentata, ma puteti va rog ajuta cu niste sugestii? La fel de mult ore s-au facturat?

    Merci!

  • #2
    Ora de manopera nu coincide cu timpul real de lucru.
    Daca la masina esti pontat cu 3 ore de revizie , asta nu inseamna ca s-a lucrat 3 ore real , maxim 1 ora.
    Ps: consilierul este platit in functie de cata vanzare face , daca MB spune ca revizia este 2 ore , el va norma 2,5 ore la tine .

    Sa vezi discutii intre mecanic si consilier , injuraturi etc , deoarece mecanicul este si el platit la ore . Consilierul il ponteaza pe mecanic cu 1,5 ore si uite asa , masina pe rampa ramane cu ceva ulei vechi in motor , ceva ulei vechi in cutie si probleme si nervi , piese neschimbate , devize umflate si clientul pagubit.

    Cam asa functioneaza sistemul , dar in general exista si oameni ok.
    Last edited by b97dmt; 12-08-2018, 18:07 PM.

    Comment


    • #3
      Hmmm, ok. Deci sa inteleg ca e posibil sa ma tiganesc cu ei si sa nu ajung la nici un rezultat. Exista vreun sheet oficial cu cate ore de lucru se pun pentru o anumita operatiune? Mi se pare enorm sa le dau in jur de 1100 de lei pentru 2 ore de munca.

      Comment


      • #4
        Ceri proforme de la mai multi dealeri pe email , le dai vin-ul si vezi ce diferente apar .

        Comment


        • #5
          Omule nu te supara dar nu trebuie sa faci revizia la Mercedes Benz in primul rand. Eu imi fac singur reviziile la masina (si la toate care le-am avut). Am si eu de schimbat la cutie automata uleiul si filtrul, dar fi sigur ca ma duc la oarecare service (care-mi ia mai putin), ma bag sub groapa cu ala, si-i arat ce sa faca pas cu pas.
          Ce poti face tu este sa-ti iei tot ce trebuie de pe net, sunt o groaza de site-uri. Filtrele poti sa ti le schimbi si tu (chiar si cel de ulei dar acela e indicat sa-l pui dupa ce pui noul ulei). Ramane doar uleiul. Te duci frumos la un service si atat le zici: cat ma costa sa golesc si eu uleiul din motor.. il dai jos, pune busonul la loc, torni uleiul, schimbi filtrul si bafta tata. Ce atata chinuiala. Ce spui tu acolo de-alde 5-6 ore este inuman. Nu stiu cat e ora tehnica dar sa fie si 100 RON (ceea ce nu are cum, ar fi prea putin) inseamna 500-600 ron pe o tampenie nu stiu daca realizezi. Unele lucruri le poti face chiar tu. Reviziile astea ordinare, sa schimbi bujiile, sa schimbi placile de frana si discurile, sa-ti schimbi becurile, sa iti completezi lichid de frana, sa schimbi antigelul din instalatie. Vezi ca sunt pe youtube o groaza de DIY pe tema Mercedes.. Salut.

          Comment


          • #6
            Vechea pacaleala in varianta moderna, mai demult aceste ore se numeau ore tehnologice care nu corespundeau cu orele lucrate efectiv la autoturism. Un amberiaj putea fi dat la 10 ore tehnologice desi era inlocuit in 5 ore sa zicem etc. daca nu esti atent iti factureaza fiecare operatiune separat. ( de exemplu test de calculatoare separat, desi inlocuirea uleiului la cutia 7G necesita Star, la fel si pentru resetarea intervalului de revizie etc). Stima.


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Salut,

              Am cerut oferte si la Tiriac Auto, ei mi-au dat cu 1 ora in minus.
              Cea de la Tiriac cuprinde si suruburile pentru baie si "stutz nivel baie" ceea ce nu vad la cei de la AutoKlass. Inteleg ca suruburile trebuie schimbate neaparat pentru ca sunt de aluminiu, right?

              A mai facut cineva schimbul la AutoKlass Sud sau la Tiriac? Pareri?

              Multumesc!

              Comment


              • #8
                La Autoklass , uleiul se scoate pe la buson , baia fiind de plastic la diesel .
                La Tirica probabil ca se face clasic si se inlocuieste surubul.

                Daca intrebi la alt dealer poti obtine un pret mai bun sau mai mare depinde de cel care iti face oferta .Dar nu vor fi diferente prea mari

                Comment


                • #9
                  Buna ziua. Ma gandesc sa scriu aici despre nedumerirea mea:
                  Revizie A9,workshop code GD0V, la un C Class din 2016, 220d, 7G+, 130128 km. In afara de reprezentanta, se poate conta pe un service bun in Cluj pentru treaba asta?

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF