Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

"Mitul" Mercedes se destrama?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si totusi Mercedes!!!

    Originally posted by merc'fan View Post
    Pentru mine asa se intampla . Multi incepusera sa spuna despre masini ca nu exista decat "Mercedes si restul". Pentru mine mercedesul a devenit doar o masina intre alte masini, dupa ce, in doar un an de cand o am, am avut destule dezamagiri incat sa pot spune ca-mi pare rau ca am dat atatia bani pe ea. Nu-mi vine sa cred ca am ajuns la concluzia asta, mai ales ca foarte multi ani mi-am dorit sa am mercedesul meu.Se pare ca nu mai este genul de masina de la care sa ai pretentiile pe care le aveai in trecut.Tind sa cred ca este pe un trend descendent in ceea ce priveste calitatea fabricatiei, a fiabilitatii si chiar a designului. Plus ca in tara asta si service-urile sunt de doi bani.Nu vreau sa spun sigur, dar este foarte probabil sa fie primul si ultimul mercedes pe care-l cumpar.Credeam ca este o masina cu pretentii, de la care sa ceri multe, insa cel putin in cazul meu nu mai este asa. Mi-am mai spus pe acest forum problemele pe care le-am avut, dar nu-mi vine sa cred ca dupa ce scapi de una, apare alta. Hai sa insir problemele avute doar intr-un an. DEFECTAREA SENZORILOR DE PARCARE FATA STANGA, STRICAREA CLAXONULUI, BUJII ARSE, UN HURUIT CARE APARE UNEORI LA MERSUL CU SPATELE(problema nerezolvata inca), NAVIGATIA FACE FIGURI, SCAUNUL SOFERULUI DEJA SCARTAIE, SI CEA MAI TARE A FOST ULTIMA PE 03.10.09 CAND AM VRUT SA PLEC LA VIENA IMPREUNA CU PARINTII, EI CU LOGANUL, EU CU "MERTZANUL". LA IESIREA DIN BUC. PE A1, MB-UL MEU NU MAI ACCELEREAZA. MASINA, PLINA DE BAGAJE, CU UN BEBE DE 4 LUNI SI SOTIA, NE LASA IN DRUM. Problema, "minora", doar un motoras ars de la turbina, ce controla fluxul de aer ce intra la motor. Pana in momentul de fata "doar" aceste neajunsuri le-am avut, insa sunt destule incat sa nu mai cred in numele de Mercedes. Singurul motiv pentru care nu o vand este situatia financiara in care suntem , pentru ca sigur as pierde foarte multi bani in cazul vanzarii.
    Bafta tuturor!
    Si totusi...MERCEDES!

    dati si voi un click:

    Noutati din domeniul auto si al sporturilor cu motor, articole, galerii multimedia şi teste ale celor mai populare automobile.
    C220 CDI, W203, Automata

    Comment


    • Am vazut anul trecut prima data acest filmulet, oare sa fie real?
      Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
      Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

      Comment


      • Originally posted by 84FIT View Post
        Si totusi...MERCEDES!

        dati si voi un click:

        http://www.promotor.ro/noutati-auto-...1/videoclipuri
        E veche, a fost postata de multe ori aici. E reala, daca va uitati pe posturi gen Reality TV o sa vedeti la celebrele urmariri pe autostrada din America (alea filmate din elicopter) multi fugari care merg asa cu masinile dupa ce le-au lovit sau au pierdut cauciucurile. Nu numai mercedes poate.
        Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
        http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
        http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

        Comment


        • Originally posted by 84FIT View Post
          Si totusi...MERCEDES!

          dati si voi un click:

          http://www.promotor.ro/noutati-auto-...1/videoclipuri
          Asta nu are de ce sa ridice in slavi Mercedes, orice nebun poate merge asa cu masina, mai sunt 3 roti care trag, tractiunea pe spate

          Comment


          • intrebare

            Nu ar fi rau sa verifici masina inaintre de a pleca la drum.Niciodata nu am plecat fara verificare. 5 sau 5000 km. Pe strazi sunt vehicule si masini. Ceea ce semnalezi este o aberatie. Dupa 45 ani de conducere permite-mi s-ati sugerez sa fii mult mai atent.

            Comment


            • Raspuns

              Intrebare: Cati km ai la bord? Cand ai facut schimbul de ulei la cutia de vitreze si cati km ai de atunci? Nu uita: prima belea aduce foarte multe daca nu o rezolvi imediat

              Comment


              • Salut!Stiu pe cineva care un c220 luat 0 km germania.Modelul tau.Cand mergi cu 1a,a3a,a5a..cand o accelerezi si tii mana pe maneta..se simt vibratii in schimbator,trepideaza schimbatorul asa(Gen Raba de 16 tone sau care o fi aia),se simte destul de urat.Usa spate dr nu se mai deschide din interior,un difuzor spate(nu mai retin care st sau dr)nu se mai aude.Nu are asa mari probleme,dar la km pe care ii are poate ca sunt destule.paractic e NOUA.la 36000euro,eu zic ca ar trebui sa ai ceva pretentii.Masina are aproape 3 ani,sub 35000km.numai drumuri afara si alea gen Grecia,Bulgaria...deci amandoi sunteti ghionisti sau se cam duce mercedesu?

                Comment


                • Originally posted by tu_marus View Post
                  Salut!Stiu pe cineva care un c220 luat 0 km germania.Modelul tau.Cand mergi cu 1a,a3a,a5a..cand o accelerezi si tii mana pe maneta..se simt vibratii in schimbator,trepideaza schimbatorul asa(Gen Raba de 16 tone sau care o fi aia),se simte destul de urat.Usa spate dr nu se mai deschide din interior,un difuzor spate(nu mai retin care st sau dr)nu se mai aude.Nu are asa mari probleme,dar la km pe care ii are poate ca sunt destule.paractic e NOUA.la 36000euro,eu zic ca ar trebui sa ai ceva pretentii.Masina are aproape 3 ani,sub 35000km.numai drumuri afara si alea gen Grecia,Bulgaria...deci amandoi sunteti ghionisti sau se cam duce mercedesu?
                  Vezi ca usa/incuietoarea usii, mai degraba, s-ar putea sa nu aibe nicio defectiune, ci doar sa fie activa functia "baby-lock".

                  Insa un lucru e clar: odata cu modelele noi Mercedes s-a pierdut orientarea producatorului spre calitate.

                  Comment


                  • Nu e activa...

                    Comment


                    • Stiu... funny, dar am citit pe aici de lume care merge in viteza intai o zi intreaga fara sa-si dea seama, apoi posteaza ca nu le schimba cutia... Sper sa ma intelegi.

                      Comment


                      • E IQ-ul atunci..daca nu e cutia)

                        Comment


                        • amaMercedes, ai si tu dreptate; si eu mi-am luat mertzu meu cu inima, nu cu capul, pentru simplul motiv ca-l visam de mult si ca eram indragostit de w202, chiar daca as fi putut sa optez pt. altceva mai nou/ieftin/economic. Dar dupa ce il ai si vezi ca se strica ba aia, ba alta, incepi sa ai oarece remuscari (totusi, in cazul meu, e vorba de o masina veche de 15 ani). Deocamdata insa, pasiunea are primul cuvant de spus si nici nu ma gandesc sa renunt la masina

                          Comment


                          • Se intampla si la altii,nu doar la Mercedes-Benz.
                            aceasta e BMwul meu .... care a avut deja ceva probleme tehnice cu o valva de la turbina :) deci nu e chiar asa de fiabila cum se aude ... dar e o masina buna :blink: masina are 5500 km, iar consumul e de 16l ... cred ca am mers in proportie de 90% numai in bucuresti.

                            Comment


                            • Originally posted by ionut_90 View Post
                              Se intampla si la altii,nu doar la Mercedes-Benz.
                              http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=27692
                              Foarte corect ceea ce spui,daca noi ne plangem de aceasta marca ce sa mai spunem de alti posesori de alte marci,pana la urma urmei sunt doar niste fiare.

                              Comment


                              • Orice padure cu uscaciunile ei... Probabil mai sunt si exemplare mai putin reusite, insa asta nu inseamna ca Mercedesul face masini proaste sau nefiabile.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF