Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

"Mitul" Mercedes se destrama?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by adidc View Post
    nu ai tu de unde sa sti ce a atins altcineva. Mi se pare ca esti putin deplasat cu replica asta.
    Hai sa ne amintim fiecare ca dezbracati de haine, accesorii, bani, masini, etc. suntem doar oameni egali in fata lui Dumnezeu.
    Iti spun eu ca cine atinge asa ceva, nu vine cu replici din alea. Eu de cateva luni detin un CLS320cdi cu aproape toate dotarile existente pt versiunea CLS si puteam spune ca e o masina ce se apropie de perfectiune, sau asa credeam eu pana cand am condus masina unui foarte bun prieten , un Porsche Panamera Turbo. Dupa ce am coborat din acea masina, cand m-am intors in a mea, practic am ramas cu un gust amar cand am vazut diferentele intre cele doua masini la interior. Inca odata spun, e diferenta enorma in a vedea pe monitorul de la PC un interior si alta e in realitate. Finisajele si impresia de lux care am vazut-o in Panamera am mai intalnit-o doar in Bentley, Rolls si Maybach. Nu incep sa descriu si senzatiile din Panamera, ci pot spune doar: ....no comment. Si sa vina cineva care pt el limita maxima e un W202 sa vorbeasca de struguri, care-s acri pt el....parca nu mai esti egal in fata lui Dumnezeu, pt ca te diferentiaza gandirea...



    Originally posted by paul1983 View Post
    Videoclipul ala e vrajeala,cauta pe youtube clipul(porsche panamera vs e 63 amg)sa vezi acolo comparatie,nu-i ajunge la bot nici E-ului,daramite sa se compare cu S-ul.
    E 63 AMG=525 PS
    PP=500 PS
    ...DECI?

    Cred ca glumesti, nu? Te credeam mai cunoscator.

    Noul E63 AMG si-o ia din orice pozitie de la Porsche. Iar pe circuit, acolo unde se vede cel mai bine ce poate o masina....nu incape criteriu de comparatie, diferente de ani lumina. O sa fii uimit cum 500cp fac praf 525cp. Doar stii zicala aia cu buturuga mica. La tine criteriul de a compara doua masini sunt caii putere obtinuti de propulsor, precum o fac adolescentii, nu?. Ce masina are mai multi cai putere aia castiga? Sau ''cat baga la ora'' ? Bravo....foarte inteligent mod de a gandi. Sunt impresionat.


    Originally posted by paul1983 View Post
    Altceva inafara de broaste nu stiu sa faca,mai ales Cayenn-ul seamana perfect cu frog
    Nu ma apuc sa-ti dau vreun raspuns la asta, nu ma cobor int-atat de mult la nivelul tau sa-ti explic. E ca si cum ai vorbi de gustul caviarului, cu cineva ce e obisnuit sa manance cartofi prajiti cu slanina. Pt ca ,oricum nu o sa-i placa ca nu-i tine de foame dupa o zi de dat cu tarnacopul.

    Comment


    • Dar nu cumva CLS si Panamera fac parte din clase diferite de masini? CLS 320 CDI e de doua ori mai ieftin decat Panamera si cu cativa ani mai vechi. Le poti compara dar fara nici o sansa de partea Mercedesului
      Unless I'm very much mistaken...

      Comment


      • Originally posted by 300zxtt View Post
        Iti spun eu ca cine atinge asa ceva, nu vine cu replici din alea...
        Eu cred ca suntem off topic de vreo pagina, si ca ar trebui sa ne oprim. Intamplarea face ca in momentul cand am scris acele randuri nici eu nu "atinsesem" un Panamera. A trecut weekendul si lucrurile s-au schimbat . Chiar nu ma interesa prea tare subiectul dar s-a intamplat sa am ocazia sa studiez unul foarte bine. Nu am mers cu el. Intr-adevar masina e frumoasa la interior. Exteriorul...discutabil.

        Sunt clipuri pe net in care Panamera e comparat cu S-klass AMG (parca 63) si un seria 7. Din ce a zis omul acolo eu as alege S-klass.

        Nu am condus nici una din aceste masini si sincer sa fiu nu stiu daca mi-as lua vreuna daca as avea banii.

        Felicitari pentru parcul auto. Totusi SUNTEM egali cu totii. Gandirea ? Sigur ca se schimba in urma diverselor experiente, din pacate si integritatea, umanitatea, simtul raspunderii, etc.
        Fara remarca aceea pe care o comentasem eu as putea spune ca esti un tip nu tocmai deformat de avere. Prefer sa ramai asa .
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • Mercedes E63Amg

          Max speed 155 m/h (250 km/h)
          0-100 km/h acceleration 4.5
          0-160 km/h acceleration 9.7
          0-200 km/h acceleration 15.0
          0-300 km/h acceleration -
          Quarter mile time 12.5

          Porsche Panamera

          Max speed 187.86 m/h (303 km/h)
          0-100 km/h acceleration 3.6
          0-160 km/h acceleration 8.1
          0-200 km/h acceleration 13.5
          0-300 km/h acceleration
          Quarter mile time 11.602

          Am atasat si niste poze cu ''panarama''.Haideti fratilor,recunoasteti ca este spectacol masina si v-ati dori-o.
          Attached Files

          sigpic

          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

          Comment


          • Fiind un topic despre Panamera, adaug si eu ca un Panamera e facut muci pana si de viteza sistemului de transport britanic Royal Post...
            Unless I'm very much mistaken...

            Comment


            • Este superba,e ceva modern,da m-as simpti bine sa imi permit asa ceva si...daca as avea banii mi-as cumpara ca doar la urma urmei de aceea sunt facuti banii sa te bucuri de ce poti sa cumeri pe ei ,nu sa te bucuri de ei .Parerea mea . Respect.

              Comment


              • Originally posted by 300zxtt View Post
                Iti spun eu ca cine atinge asa ceva, nu vine cu replici din alea. Eu de cateva luni detin un CLS320cdi cu aproape toate dotarile existente pt versiunea CLS si puteam spune ca e o masina ce se apropie de perfectiune, sau asa credeam eu pana cand am condus masina unui foarte bun prieten , un Porsche Panamera Turbo. Dupa ce am coborat din acea masina, cand m-am intors in a mea, practic am ramas cu un gust amar cand am vazut diferentele intre cele doua masini la interior. Inca odata spun, e diferenta enorma in a vedea pe monitorul de la PC un interior si alta e in realitate. Finisajele si impresia de lux care am vazut-o in Panamera am mai intalnit-o doar in Bentley, Rolls si Maybach. Nu incep sa descriu si senzatiile din Panamera, ci pot spune doar: ....no comment. Si sa vina cineva care pt el limita maxima e un W202 sa vorbeasca de struguri, care-s acri pt el....parca nu mai esti egal in fata lui Dumnezeu, pt ca te diferentiaza gandirea...






                Cred ca glumesti, nu? Te credeam mai cunoscator.

                Noul E63 AMG si-o ia din orice pozitie de la Porsche. Iar pe circuit, acolo unde se vede cel mai bine ce poate o masina....nu incape criteriu de comparatie, diferente de ani lumina. O sa fii uimit cum 500cp fac praf 525cp. Doar stii zicala aia cu buturuga mica. La tine criteriul de a compara doua masini sunt caii putere obtinuti de propulsor, precum o fac adolescentii, nu?. Ce masina are mai multi cai putere aia castiga? Sau ''cat baga la ora'' ? Bravo....foarte inteligent mod de a gandi. Sunt impresionat.




                Nu ma apuc sa-ti dau vreun raspuns la asta, nu ma cobor int-atat de mult la nivelul tau sa-ti explic. E ca si cum ai vorbi de gustul caviarului, cu cineva ce e obisnuit sa manance cartofi prajiti cu slanina. Pt ca ,oricum nu o sa-i placa ca nu-i tine de foame dupa o zi de dat cu tarnacopul.
                Pai si sunt cunascator prietene,ti-am mai spus si iti repet,tu inafara de Mercedes care il critici atat,toate sunt mai bune din toate punctele de vedere,nu ca m-ar interesa panarama aia de masina ce o tot lauzi tu acum,pana acum era Bmw-ul,acum il ai pe Porsche in brate,ce mai urmeaza?Sunt in decadere toate oricum,dar tie asa iti place sa lauzi ce nu ai defapt si vezi sa nu te cobori la nivelul meu ca o sa-ti para rau smechere ca vad ca te tii prea tare in clantza,comparatii de astea fa cu gaini de nasul tau nu cu mine,ca eu am vazut destule aberatii spuse de tine si s-a dovedit a fi contrariul defapt,deci grija mare ce vorbesti.Basme de genul asta zi lu Mircea ca vad ca el te crede tot ce-i zici.
                Last edited by 300zxtt; 04-28-2010, 00:21 AM.

                Comment


                • Originally posted by paul1983 View Post
                  Pai si sunt cunascator prietene,ti-am mai spus si iti repet,tu inafara de Mercedes care il critici atat,toate sunt mai bune din toate punctele de vedere,nu ca m-ar interesa panarama aia de masina ce o tot lauzi tu acum,pana acum era bmw-ul,acum il ai pe porsche in brate,ce mai urmeaza?Sunt in decadere toate oricum,dar tie asa iti place sa lauzi ce nu ai defapt si vezi sa nu te cobori la nivelul meu ca o sa-ti para rau smechere ca vad ca te tii prea tare in clantza,comparatii de astea fa cu gaini de nasul tau nu cu mine,ca eu am vazut destule aberatii spuse de tine si s-a dovedit a fi contrariul defapt,deci grija mare ce vorbesti.Basme de genul asta zi lu Mircea ca vad ca el te crede tot ce-i zici.
                  Pentru astfel de "argumente" si altele, paul1983 a luat o luna pauza. Civilizat & on topic sau ne abtinem Domnilor !
                  Last edited by Carmine; 04-28-2010, 00:49 AM.
                  Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                  http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                  http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                  Comment


                  • Mai am si eu de adaugat un link, despre Panamera : http://economie.hotnews.ro/stiri-aut...-siguranta.htm

                    Comment


                    • Originally posted by sofermercedes View Post
                      Panamera=Panarama

                      sigpic

                      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                      Comment


                      • Off topic: cănform DEX panaramă = panoramă. Deci trebuie să recunosc că mi-aş dori şi eu o panoramă într-o asemenea panaramă de Panamera.
                        On: ÃŽmi doresc din tot sufletul să nu se destrame mitul Mercedes. Vorba unui prieten: "Un automobil este format dintr-un milion de piese. Ţie ţi s-au stricat vreo 3 poate 4. Deci care este problema?" Şi are perfectă dreptate.
                        Iubitor de Mercedes

                        Comment


                        • Dupa ce am citit tot ce s-a scris aici, si din experienta care am o am in cea ce inseamna o imagine a unei companii (5 ani de facultate de publicitate) , am sa incerc sa va explic ceva foarte simplu si evident. Voi credeti ca Daimler fac masini din pasiune sau pentru bani ? E foarte simplu traim intr-o lume in care banii comanda tot. Am sa va dau un exemplu banal , dar stiti ca un bec poate fii facut sa dureze 100 de ani ? De ce nu se fac astfel de becuri ? Pentru ca daca sar face nimeni nu ar mai cumpara decat odata la 100 de ani. E valabil si pentru masini , si pentru Mercedes , daca ar mai face masini la fel de bune ca w124 nimeni nu ar mai cumpara masini noi decat dupa 15-20-30 de ani. Cineva s-a gandit cat castiga Daimler din vanzarile de masini ? Daca o masina se vinde cu 33.000 de euro , probabil profitul lor e de 10.000 de euro (e doar un exemplu fara cunostiinta de cauza) inmultit cu X masini vandute pe an , vedeti voi cati bani produce Daimler. Stiti cat castiga Schumacher ? Stiti cate mii de angajati direct si indirect are compania in fabricile din Germania , USA , Egipt si pe unde o mai avea? Faceti un simplu calcul si vedeti ca e un profit real pe an de cateva miliarde , dar dupa ce platesc tot ce am enumerat mai sus , incepand de la Schumacher si pana la ultimul portar de la fabrica, raman foarte putini bani profit care sunt impartiti la un numar X de actionari. E normal sa se orienteze spre fabricarea masinilor in Egipt si a pieselor in Taiwan(iar un exemplu fara in cunostiinta de cauza), pentru ca pana la urma doar banii conteaza , daca pot sa scoata profit mai mare , de ce nu ? Credeti ca profitul din vanzarea de piese nu e semnificativ ? Credeti ca strategia asta nu e gandita ? Noi cei care ne plangem de calitatea masinilor Mercedes noi suntem poate prea putini si nesimnificativi si "mitul" merge mai departe din pacate. Eu stiu ca urmatoarea masina pe care am sa ma mio cumpar e o Toyota Corolla 1.4 diesel cu 4 ani de garantie pentru ca pana la urma masina te ajuta sa ajungi de la punctu A la punctu B. Daca vrei mai mult , iti cumperi Mercedes , dar atentie prostia si domnia in viata se platesc. Eu am fost foarte aproape sa achizitionez un w204 nou dar se pare ca am luat o decizie mai inteligenta. De moment am un w210 din 2001 , care m-a costat 6000 de euro cu 143.000 de km reali , am zis ca masina asta cel putin inca 200.000 de km ma duce fara nici o problema ca doar e Mercedes , e garantata un milion de km , dar pe zi ce trece tot mai tare ma dezamageste. Sper sa nu fii suparat pe nimeni dar asta e realitatea , totul se rezuma la bani. Sunt fan Mercedes pana la moarte , dar nu am sa cumpar niciodata o masina noua. Daca buzunarul o sa imi permita sa am 2 masini , am sa imi cumpar una clasica si am sa o tin in garaj si din cand in cand am sa ma plimb cu ea. Daca nu o sa imi permit , ma multumesc sa le admir , cel putin pentru mine nu merita o investitie intr-o masina pentru ca cum am mai zis totul se rezuma la bani in lumea asta, iar cine ii castiga cinstit stie cat de greu e. Masina te duce de la punctu A la punctu B.

                          Comment


                          • Originally posted by cris04 View Post
                            Masina te duce de la punctu A la punctu B.
                            La fel face si bicicleta. Si chiar mersul pe jos. Un MB destramat te duce de la A la B dar te si aduce inapoi. Uneori, in vacante te duce si la C sau D apoi te intorci, "in style" la A.
                            Nu sunt un guru in materie dar sunt absolut covins ca orice masina, oricat de notorie, oricat de fiabila declarata sau demnonstrata se va strica in Romania. Din cauza aerului, din cauza prafului, din cauza terenului, din cauza combustibililor, din cauza Romaniei.

                            Mutati-va oriunde dincolo de paralela 45 si luati cu voi si W204 nou. Sau W210 dezamagitor. Veti vedea cum se insanatosesc miraculos.
                            Unless I'm very much mistaken...

                            Comment


                            • Originally posted by cris04 View Post
                              Dupa ce am citit tot ce s-a scris aici, si din experienta care am o am in cea ce inseamna o imagine a unei companii (5 ani de facultate de publicitate) , am sa incerc sa va explic ceva foarte simplu si evident. Voi credeti ca Daimler fac masini din pasiune sau pentru bani ? E foarte simplu traim intr-o lume in care banii comanda tot. Am sa va dau un exemplu banal , dar stiti ca un bec poate fii facut sa dureze 100 de ani ? De ce nu se fac astfel de becuri ? Pentru ca daca sar face nimeni nu ar mai cumpara decat odata la 100 de ani. E valabil si pentru masini , si pentru Mercedes , daca ar mai face masini la fel de bune ca w124 nimeni nu ar mai cumpara masini noi decat dupa 15-20-30 de ani. Cineva s-a gandit cat castiga Daimler din vanzarile de masini ? Daca o masina se vinde cu 33.000 de euro , probabil profitul lor e de 10.000 de euro (e doar un exemplu fara cunostiinta de cauza) inmultit cu X masini vandute pe an , vedeti voi cati bani produce Daimler. Stiti cat castiga Schumacher ? Stiti cate mii de angajati direct si indirect are compania in fabricile din Germania , USA , Egipt si pe unde o mai avea? Faceti un simplu calcul si vedeti ca e un profit real pe an de cateva miliarde , dar dupa ce platesc tot ce am enumerat mai sus , incepand de la Schumacher si pana la ultimul portar de la fabrica, raman foarte putini bani profit care sunt impartiti la un numar X de actionari. E normal sa se orienteze spre fabricarea masinilor in Egipt si a pieselor in Taiwan(iar un exemplu fara in cunostiinta de cauza), pentru ca pana la urma doar banii conteaza , daca pot sa scoata profit mai mare , de ce nu ? Credeti ca profitul din vanzarea de piese nu e semnificativ ? Credeti ca strategia asta nu e gandita ? Noi cei care ne plangem de calitatea masinilor Mercedes noi suntem poate prea putini si nesimnificativi si "mitul" merge mai departe din pacate. Eu stiu ca urmatoarea masina pe care am sa ma mio cumpar e o Toyota Corolla 1.4 diesel cu 4 ani de garantie pentru ca pana la urma masina te ajuta sa ajungi de la punctu A la punctu B. Daca vrei mai mult , iti cumperi Mercedes , dar atentie prostia si domnia in viata se platesc. Eu am fost foarte aproape sa achizitionez un w204 nou dar se pare ca am luat o decizie mai inteligenta. De moment am un w210 din 2001 , care m-a costat 6000 de euro cu 143.000 de km reali , am zis ca masina asta cel putin inca 200.000 de km ma duce fara nici o problema ca doar e Mercedes , e garantata un milion de km , dar pe zi ce trece tot mai tare ma dezamageste. Sper sa nu fii suparat pe nimeni dar asta e realitatea , totul se rezuma la bani. Sunt fan Mercedes pana la moarte , dar nu am sa cumpar niciodata o masina noua. Daca buzunarul o sa imi permita sa am 2 masini , am sa imi cumpar una clasica si am sa o tin in garaj si din cand in cand am sa ma plimb cu ea. Daca nu o sa imi permit , ma multumesc sa le admir , cel putin pentru mine nu merita o investitie intr-o masina pentru ca cum am mai zis totul se rezuma la bani in lumea asta, iar cine ii castiga cinstit stie cat de greu e. Masina te duce de la punctu A la punctu B.
                              O invalmaseala de idei prin care te contrazici singur...

                              Comment


                              • pianosso : eu stau "dincolo" de multi ani....
                                Diesel : unde ma contrazic ?
                                Pur si simplu ideea e ca un Mercedes nou nu isi merita banii , pentru ca e la fel ca toate celelalte masini, nu are nimic in plus nici 3 coaie....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF