Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Doar 190 km/h?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doar 190 km/h?

    W202 C220 cdi din '99,automata,prinde doar 190 km/h (cat are in talon)?M-am uitat pe un alt thread si am ramas uimit de ce viteze au prins alti membri cu masini similare.Cumva are limitator sau probleme cu motorul,turbina,etc?Am mers cu 190,pedala la podea,fara vant,fara greutate,drum bun si liber,nu sare de 190 nici s-o tai.Sa fie de la jante si gume?Am BBS PitLane 17" si Dunlop 215/45/ZR17.Vreau si eu macar 200 sa nu zic 220 cat bordul.Astept parerile voastre.Va salut!
    1989 Wartburg 353 <50 CP
    1995 Ford Mondeo 1.6i 90 CP
    1999 MB W202 C220 CDI 125 CP
    2002 VW Bora 1.9 TDI 116 CP

  • #2
    Posibil sa ai viteza mai mare, dar din cauza rotilor care sunt destul de mari sa iti arate mai putin, la190-ul meu arata cu 10km/h mai mult datorita rotilor mai mici.
    i used to be with IT, but then they changed what IT was. Now what i'm with isn't IT, and what's IT seems weird and stupid to me.

    Comment


    • #3
      Nu stiu cum sta treaba la tine.. eu cu w202 meu C200 benzina, cu 5 persoane, bagaje full, butelie gpl aproape plina,caralig, masina estimata la aprox. 1900 kg (totul inclus) a atins 190km/h si ...gata,nimic mai mult,pe autostrada, mers aprox. 10 minute la 190km/h
      -acum...sigur viteza ta este mai mare deoarece masina isi calculeaza viteza la jantele de 15 tzoli,care sunt puse din fabrica ....ori 2 tzoli in plus adica 5 cm si ceva in diamtreu la fiecare rotatzie a rotzii insemana ceva, sigur ai depasit 200km/h daca ii masurai cu un GPS,

      Toate cele bune,
      Dar tzinetzi minte viteza nu e buna,
      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

      Comment


      • #4
        Rotile din fabrica sunt pe 16",deci nu cred ca va fi prea mare diferenta.Se poate pune problema de limitator?
        1989 Wartburg 353 <50 CP
        1995 Ford Mondeo 1.6i 90 CP
        1999 MB W202 C220 CDI 125 CP
        2002 VW Bora 1.9 TDI 116 CP

        Comment


        • #5
          La 190-ul meu rotile din fabrica au dimensiunile 195-65r15, iar eu i-am pus 195-60r15, deci gandestete la cat de mica este diferenta si tot se vede destul de semnificativ pe chilometraj. Cel mai simplu este sa masori viteza cu un gps, dar nici ala nu masoara corect 100%.
          Last edited by valikwild; 09-13-2009, 17:09 PM.
          i used to be with IT, but then they changed what IT was. Now what i'm with isn't IT, and what's IT seems weird and stupid to me.

          Comment


          • #6
            Cred ca ceul are standard 195/65 R15. Daca ai dimensiunile de roti specificate de tine, viteza pe care ai atins-o este cu 1,4% mai mica decat 190km/h. Daca in talon scrie ca nu vrea mai mult de 190, posibil sa fie limitat.

            Cu respect,


            Andrei

            Comment


            • #7
              Originally posted by andrei_preoteasa View Post
              Cred ca ceul are standard 195/65 R15. Daca ai dimensiunile de roti specificate de tine, viteza pe care ai atins-o este cu 1,4% mai mica decat 190km/h. Daca in talon scrie ca nu vrea mai mult de 190, posibil sa fie limitat.

              Cu respect,


              Andrei
              Ori eu n-am inteles cum trebuie,ori tu ai gresit.Deci dupa spusele tale,daca am rotile mai mari inseamna ca viteza este cu 1.4% mai mica?Eu am inteles din post-urile de mai sus ca daca am rotile mai mari si viteza reala este mai mare decat cea indicata in bord,in cazul meu cu 1.4% cum zici tu.Mentionez inca odata dimensiunile rotilor:din fabrica a iesit cu 205/55/R16jante din aliaj Mercedes;acum pe masina am 215/45/ZR17.


              P.S. Mai are cineva de pe forumul asta limitator pe W202?
              Va multumesc!
              1989 Wartburg 353 <50 CP
              1995 Ford Mondeo 1.6i 90 CP
              1999 MB W202 C220 CDI 125 CP
              2002 VW Bora 1.9 TDI 116 CP

              Comment


              • #8
                Oarte o fi C asta mai special? pentru ca eu nu stiu nici un w202 cu roti standard pe 16,
                -odata cu cresterea dimensiunii jantei creste si viteza , deci o viteza calculata standard la 15 tzoli, va fiu mai mare cu jante de 17, deoarece circumferinta exterioara este mai mare,implicit distanta parcursa de exteriorul jentzii mai mare,la o rotatie de butuc.
                Nu stiu cu cat..
                De limitare, nu stiu ce sa zic, si eu cu al meu tot 190km/h max si 5000 ture, posibil sa aiba ceva limitare, desi ma indoiesc
                Last edited by marele_alb; 09-14-2009, 18:35 PM.
                W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                Comment


                • #9
                  Vineri voi pune poze cu rotile originale.Exista vreun posesor de W202 care a depasit 190 km/h?Daca da,am rugamintea sa specificati si motorizarea.Va multumesc!
                  1989 Wartburg 353 <50 CP
                  1995 Ford Mondeo 1.6i 90 CP
                  1999 MB W202 C220 CDI 125 CP
                  2002 VW Bora 1.9 TDI 116 CP

                  Comment


                  • #10
                    Stimati colegi, ati omis un aspect: ceea ce conteaza la calcul e diametrul rotii echipate si nu diametrul jantelor. Diametrul rotii echipate cu 195/65/15 este de 24, 98 toli, diametrul rotii echipate 205/55/16 este de 24,88 toli iar al rotii 215/45/17 este de 24,62 toli. Mai departe e simplu...Daca vrea cineva sa stie cum se calculeaza sa intrebe !
                    Pentru cei comozi, exista brosuri cu tabele de calcul la vanzatorii seriosi de pneuri.
                    Pentru ca diametrul exterior sa fi fost strict identic cu cel de la 195/65/15 rotile pe 17 ar fi trebuit sa fie 215/47/17 ceea ce nu am vazut in cataloage ;-)

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by snail View Post
                      Vineri voi pune poze cu rotile originale.Exista vreun posesor de W202 care a depasit 190 km/h?Daca da,am rugamintea sa specificati si motorizarea.Va multumesc!
                      Eu de exemplu am ajuns la viteza de 175 km/h in treapta a 4-a si nu am putut sa sar de 190 (treapta a 5-a) pentru ca am un limitator (am inclusiv bulina aceea galbena lipita langa volan pe care specifica viteza de 190km/h) ! La 190 km/h masina nu se mai tureaza, mai am 5 cm pana sa ajung cu pedala la podea ! Masina este un c180 , anul 1995 !
                      W202, C180 elegance, 1995

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by snail View Post
                        Ori eu n-am inteles cum trebuie,ori tu ai gresit.Deci dupa spusele tale,daca am rotile mai mari inseamna ca viteza este cu 1.4% mai mica?Eu am inteles din post-urile de mai sus ca daca am rotile mai mari si viteza reala este mai mare decat cea indicata in bord,in cazul meu cu 1.4% cum zici tu.Mentionez inca odata dimensiunile rotilor:din fabrica a iesit cu 205/55/R16jante din aliaj Mercedes;acum pe masina am 215/45/ZR17.


                        P.S. Mai are cineva de pe forumul asta limitator pe W202?
                        Va multumesc!
                        Diametrul exterior la 195/65 R15 este aproape identic cu 205/55 R16 (diferenta este de vreo 0,2%) si aproape identic cu cel ar rotilor pe care le ai acum pe masina (dupa cum am zis viteza iti SCADE cu 1,4%). Nu conteaza care este diametrul jantei, conteaza diametrul exterior al rotii, nu?!?

                        Uite aici o "scula" pe care am mai postat-o de cateva ori pana acum pe forum, in discutiile despre roti.



                        Scuze de off-topic, dar consider ca trebuia lamurita problema.

                        Cu respect,

                        Andrei


                        Late edit: acum am vazut ca problema a mai fost explicata de Dr. Liviu Marcu intr-un post anterior.
                        Last edited by Semtexx; 09-16-2009, 18:30 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Deci problema cu rotile e clar rezolvata,ele n-au nici o vina si nu mai e nevoie de poze.Multumesc colegilor implicati!Inseamna ca masina e limitata,alta explicatie nu gasesc deoarece pana la 190km/h accelereaza destul de bine.Daca nu mai sunt colegi care vor sa-si spuna parerea din partea mea se poate inchide.Va multumesc si va salut!
                          1989 Wartburg 353 <50 CP
                          1995 Ford Mondeo 1.6i 90 CP
                          1999 MB W202 C220 CDI 125 CP
                          2002 VW Bora 1.9 TDI 116 CP

                          Comment


                          • #14
                            salut colegi... am citit ca MB c220 cdi si c 180 benzina sunt limitate la 190... eu vreau sa specific... ca MB-ul meu este C 200 benzina si am atins viteza de 200 si ceva cu el..... si eram 4 persoane in masina... circa 1700 de kg... mai mult am prieteni ce au c180 si nu pot depasi nici ei 190 km.....nu stiu ce sa spun.. daca sunt limitate sau atata merg ele..... si problema cu rotile.... am vazut ca e explicata destul de bine.... numai ca eu am o problema cu climatronicul.. si nu gasesc acest model de climatronic... si am nevoie de ajutoru vostru pt al repara.... sau schimba deoarece mi sa ars...

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF