Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Recomandari schimb consumabile

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Postari consecutive girla... Nelamurire cu grup, la tehnic... Si restul nu mai zic. Ce mai face regulamentul ?

    Comment


    • #47
      La mb,autoblocantul este ASD.Pishatul pentru diferential autoblocant(dar nu MERCEDES)este mai bun si mai scump,deoarece sunt frecari de alte materiale,comparativ cu dif normal...Io pusei de la LM,pentru autoblocant,sperind ca fiind mai bun ii atenueaza si urlatul.....si am sperat bine,nu mai urla deloc...daca gasesti capacul umed,dai jos din suruburi,cureti ambele suprafetze si pui un sigilant la imbinare...macar sa nu pierzi pishatul..

      Comment


      • #48
        Am inteles cum sta treaba, o sa incerc sa fiu mai atent alta data cu postarile.
        Eu am ASR, deci am blocabil, o sa caut un ulei compatibil, daca se zice ca Liqui Moly, este bun, o sa caut de ala.
        Toate cele bune, si scuze pentru incalcare.
        W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
        http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

        Comment


        • #49
          Nu ai nimic blocabil,revino-ti....

          Comment


          • #50
            Am schimbat in vara uleiul la cutia de viteze si am pus Mobil Mobilube1 SHC Fully Sinthetic SAE 75w-90. Ce parere aveti ?!

            Comment


            • #51
              Am fost azi la reprezentanta Mercedes din Cluj, si am cerut ulei pentru cutie si diferetial pentru W202,
              Mi-au cerut seria sasiu, si mi-au zis urmatoarele:

              Ulei pentru cutie,original Mercedes- 21 euro / litrul (necesari 2 litri)

              Ulei pentru diferential nu aveau original Mercedes, au zis ca imi pot da in schimb Castrol sau Mobil 75W85, asta ziceau ca este recomandat.

              Voi ce parere aveti?
              -merita sa pun in cutie cel original de la ei sau sa pun Aral dupa specificatiile date de Mercedes care se regasesc in mai multe programe.

              Aral HYP 85W90 - diferential cu norma Mb 253.0
              Aral SGF 84 - cutie cu norma Mb 236.2

              Multumesc,
              O seara placuta.
              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

              Comment


              • #52
                Azi a venit momentul sa schimb si uleiul din cutie si diferential.
                Am luat asa:
                Cutie - Castrol TQ - ATF type A, Sufix A, norma Mb 236,2
                Diferential - Aral HYP 85W90 norma Mb 235.0

                -am gasit in unul din thread-urile legate de ulei pentru cutie asta:

                " Postat de Ionut in 10-19-2007, 07:40 AM
                Va spun cateva lucruri despre ulei.
                La cutie manuala 1,5 litri ulei cu norma MB 235.10. Atentie, nu umpleti pana la buson. Mercedes a emis un buletin de informatii in anul 2003. Adica nivelul uleiului la cutia manuala trebuie sa fie la 10mm sub gaura de umplere. S-a redus nivelul uleiului pentru ca intra greu in viteza I si II cand este rece.
                La grup diferential aprox. 1,1 litrii ulei Hypoid cu norma 235.7. Se poate pune si 235.0 mai usor da gasit.
                Problema mare este ca o sa gasiti mai greu uleiurile recomandate de MB deoarece se imbuteliaza la bidoane de 20l (varianta service)
                Ulei motor. Daca motorul este cu DPF -(filtru de particule) atunci numai ulei norma MB 229.31 !!!
                Daca nu atunci 229.1 siu 3 "

                Acu am o intrebare in legatura cu nivelul uleiului in cutie, mai sus se spune ca Mercedes a emis acel buletin prin care se cere ca nivelul uleiului in cutie sa fie cu 10mm sub buson.
                -este adevarata si buna acesta treba?

                Eu am ales sa pun ulei in cutie cu norma Mb 236,2 pentru ca am vazut pe mai multe site-uri si mi-au zis si cativa colegi de aici,ca se recomanda acesta norma pentru genul meu de cutie.

                Astept (daca se poate azi, pentru a putea schimba diseara linistit uleiul) un raspuns de la cineva care se stie.

                Toate cele bune.
                W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                Comment


                • #53
                  Nu este nimeni in tema cu treaba asta?

                  Totusi o sa fac asa cum scrie acolo, si o sa pun cu 1 cm sub buson.
                  W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                  http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                  Comment


                  • #54
                    La mine cred k au pus baietii pana la gaura de umplere. Intradevar pe timp de iarna intra mai greu in treptele 1 si 2.

                    Comment


                    • #55
                      Cred ca am un ghinion tampit cu uleiul asta pt cutie si diferential.

                      Ieri mi-a adus baitaul de la magazin, uleiul cerut dar:
                      -in loc de Aral HYP 85W90 mi-a adus Aral EP 85W90 , am zis ca nu imi trebuie, si din pacate HYP nu au "nici de o culoare"
                      -Castrol TQ au adus dar expirat in 2007, am zis sa imi aduca unul bun.

                      -sper ca in " urmatoarele luni " sa reusesc sa schimb si eu uleiurile astea.
                      Intradevar in tara asta este foarte greu de gasit un lucru adevarat care sa indeplineasca cerintele necesare.

                      Numai bine .
                      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                      Comment


                      • #56
                        Cu uleiul 10w40 se merge 15000 linistit.Asa scrie si in carte.

                        Comment


                        • #57
                          W202, C200,benzina, 100KW, 1995, motor 111.941

                          Va salut,
                          Azi am facut un pic de curat prin masina si am verificat consumabilele, sa vad cum se prezinta,
                          -cand am ajuns la uleiul de servo-directie, am vazut ca este sub minim cu aprox. 1,5 cm.
                          -ce ulei sa pun sa fie de calitate,
                          -am vazut ca imi trebuie ulei cu specificatia Mb 236,3

                          -uleiurile care indeplinesc aceasta specificatie sunt:
                          -Fuchs Titan PSF
                          -Gulf ATF MX
                          -MB 236.3

                          -dar cum suntem in Romania, si ulei cu aceasta speciificatie sigur nu gasesc, astept un sfat
                          -inca ceva , daca as extrage tot uleiul din vasul acela si as pune unul nou, s-ar intampla ceva? adica ceva de genul sa prinda aer,sau stiu eu,consecinte ca ramane vasul gol pentru catva timp (ca si atunci cand pierzi lichid de frana si ajunge aer pe instalatie )

                          Astept pareri, Toate cele bune
                          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                          Comment


                          • #58
                            Ma pun in situatia sa postez consecutiv, asta pt ca nu am cautat mai atent prin forum.
                            -am gasit intrun thread,un raspuns de a lui Dok, in care spune ca uleiul (Aral, Castrol, Mobil...) Dextron II, este inlocuitorul uleiului Mercedes pentru servo.
                            -dupa cateva cautari pe net si niste comparatii, am ajuns la concluzia, ca sunt uleiuri bune pentru servodirectie urmatoarele (astea sunt mai accesibile la noi):
                            -Aral ATF 22
                            -Castrol ATF Dextron II
                            -Mobil ATF 220

                            -eu o sa caut Aral (nush de ce dar imi place uleiul asta)

                            Totusi dati si voi o parere pe aici.
                            W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                            http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by marele_alb View Post
                              Ma pun in situatia sa postez consecutiv, asta pt ca nu am cautat mai atent prin forum.
                              -am gasit intrun thread,un raspuns de a lui Dok, in care spune ca uleiul (Aral, Castrol, Mobil...) Dextron II, este inlocuitorul uleiului Mercedes pentru servo.
                              -dupa cateva cautari pe net si niste comparatii, am ajuns la concluzia, ca sunt uleiuri bune pentru servodirectie urmatoarele (astea sunt mai accesibile la noi):
                              -Aral ATF 22
                              -Castrol ATF Dextron II
                              -Mobil ATF 220

                              -eu o sa caut Aral (nush de ce dar imi place uleiul asta)

                              Totusi dati si voi o parere pe aici.
                              Da, asculta ce zice Dok si o sa ai o masina buna.
                              Mercedes CL 200 Kompressor
                              Mercedes C 180 Kompressor

                              Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

                              Comment


                              • #60
                                Da este bine sa ascultam sfaturile, celor cu experientza.
                                -mai este varianta sa pun ulei original Mercedes cu norma 236.3 de la reprezentantza, care este 55 lei/litrul,am sunat azi la RMB Auto Cluj, si am intrebat daca au, si este.
                                -o sa vad zilele astea de care pun.

                                O seara faina,
                                W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                                http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF