Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ulei motor pentru W205 benzina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei motor pentru W205 benzina

    De care ulei trebuie sa pun in C180 benzina W205 2014 ? Masina are doar 17.000km . Specificatia ar fi 229.5 dar nu stiu exact de care sa pun 0W40, 5W40. La ultima revizie s-a pus 5W30 dar cu specificatia 229.51 care ar fi pentru diesel.

  • #2
    Masina probabil are noul motor OM274 si care conform cartii suporta cam orice ulei MB 229.3/31, 229.5/51 si chiar cel mai nou 229.52.

    Dupa mai multe discutii, noi punem 229.5 (5w40) la OM274. La modele mai vechi am observat ca e cumva mai potrivit pt turatii mari. Ca si marca ramai pe original.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru raspuns. Eu ma gandeam ca 0w40 (Mobil) ar fi superior lui 5w40 mai ales ca masina are putini km

      Comment


      • #4
        Noile uleiuri de la MB nu isi prea mai gasesc echivalenta la producatorii consacrati. De exemplu uleiurile pt Bluetec au corespondent doar la Shell.

        Iti recomand sa folosesti in ultimul rand alta marca inafara de MB, mai ales ca are km putini iar motorul este generatie f noua. In majoritatea cazurilor de 'culanta' marca uleiului cantareste f mult, chiar si in afara garantiei.

        Vezi ca MB are mai nou si ulei special pt motoare AMG (nici macar acolo nu se mai poarta mobil).

        Mai mult decat atat, uleiul original MB (inafara de cel AMG), este mai ieftin decat concurenta.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          Despre acesta ar fi vorba?


          Mie imi trebuie pt un C180 W204 M271.952.

          Eu vin de pe BMW si, de curand, au trecut si ei pe Shell.

          Comment


          • #6
            Originally posted by valllentin View Post
            Despre acesta ar fi vorba?


            Mie imi trebuie pt un C180 W204 M271.952.

            Eu vin de pe BMW si, de curand, au trecut si ei pe Shell.
            Pt 271, recomand deschiderea unui topic separat. Pana la noi informatii de la initiator, aici vorbim despre cu totul alta generatie de motoare.
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #7
              Salut!
              Ce ulei recomandati va rog pentru C 200 benzina W 205 fabricatie 2016,....km rulati 16300 ?

              Comment


              • #8
                Răspunsul de la #2 este încă actual
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • #9
                  Salut,
                  Asa cum s-a mentionat mai sus, recomand 229.5. Eu am facut toate reviziile la reprezentanta. Si mereu au pus 229.5
                  Datorita unor discutii cu ei pe tema km de revizie, eu am contactat si pe cei de la Daimler Aachen Germania, de unde am luat masina. Au zis ca 229.5 este cel mai ok, inclusiv la ei in Germania, intervalul de service este diferit. Daca pui 229.3 service-ul se face la 15000km iar la 229.5 la 25000km.
                  Deci mergeti pe original 229.5, pretul chiar este foarte apropiat, poate si mai mic decat alte marci aftermarket.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF