Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

anvelope vara

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    La mine w204 ,a venit original din fabrica cu ContiSportContact3 ,dupa 6 ani nu am nici o problema cu ele 40.000km fara galme , cuie , taieturi etc.

    Comment


    • #47
      Am tocmai mi-am luat pentru vara GoodYear Efficient Grip Performance.

      Am ales anvelope touring, si nu sport pentru ca am cautat un echilibru intre performanta si sportivitate. Au indicatori buni si rezultate bune in teste.
      Ar mai fi fost Michelin Primacy 3, dar erau destul de scumpe, iar Continental nu a mai scos ContiPremiumContact 5/6.

      Comment


      • #48
        Salut,GoodYear calitate-pret e cea mai buna anvelopa din gama premium,am luat Continental ca le-am gasit la un pret foarte bun avand si doua masuri fata-spate!

        Comment


        • #49
          anvelope vara

          Originally posted by b97dmt View Post
          La mine w204 ,a venit original din fabrica cu ContiSportContact3 ,dupa 6 ani nu am nici o problema cu ele 40.000km fara galme , cuie , taieturi etc.
          Ceea ce am cumparat sunt Continental cu marcaj MO(Mercedes Homologation-anvelopa special conceputa pentru un anumit constructor de masini)
          Attached Files
          Last edited by andrei.tba; 03-18-2016, 20:47 PM.

          Comment


          • #50
            Astazi mi-au ajuns anvelopele,DOT 50/15!
            Attached Files

            Comment


            • #51
              Originally posted by Maxmann View Post
              Conform ultimului test cu anvelope de vara, facut de AUTO BILD, la dimensiunile 205/55R16, cele mai bune sunt:

              Continental Premium Contact 2,
              Vredestein Sportrac 3,
              Pirelli Cinturato P7,
              Uniroyal Rainexpert
              Bridgestone Turanza ER300 Ecopia
              S.a., in aceasta ordine.

              Ca unul care este pasionat de domeniul auto si cunoaste piata anvelopelor, pot sa-ti spun ca nu dai gres niciodata cu Continental. Dintotdeauna , la cauciucuri de vara, vei gasi un Continental in top3, indiferent de dimensiune!
              Toate anvelopele mentioinate de tine au consum mare, aderenta asa si asa, pret mare, iar unele nici nu le,as pune pe masina mea

              La preturi, toate cele de mai sus, sunt comparabile. Diferente notabile pot aparea, binenteles, daca cumperi direct de la importator sau daca prinzi vreo oferta speciala.
              Scuze ca intervin, cam tarziu cei drept pentru colega noastra, care a initiat acest post.
              Clasamentul facut/postat de tine e mincinos din punctul meu de vedere.
              Daca ma uit la pret, firma, consum, si aderenta e rau de tot...
              In clasamentul tau nu apare Dunlop Bluresponse, care are clasa B la consum, clasa A la aderenta si o gaseti la pretul de 271 lei (la reducere)..
              Toate anvelopele puse de tine (din experienta) au consum mare, aderenta slaba, pret mare, si unele sunt facute prin garaje.....
              Last edited by rico_172; 03-23-2016, 12:48 PM. Reason: completare

              Comment


              • #52
                Tu vezi carui post raspunzi?!
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #53
                  Si eu am anvelope de vara pe 17 " Continental Sport Contact 3 cu MO si 2 masuri fata spate. Sunt niste anvelope bune au o aderenta foarte buna pe umed-uscat, dar sunt prea dure in combinatie cu suspensia sport, am facut galme usor la 3 dintre ele in niste gropi pline cu apa la 35 de km/h si au un consum ridicat. Facand comparatie cu anvelopepe Michelin pe 17" de iarna , nu imi amintesc acum modelul, cele Michelin sunt mai economice la consum, au o aderenta excelenta pe orice tip de carosabil, si filtreaza mai bine gropile decat Continentalul, nu mai simt rigiditatea aceea la denivelari scurte desi, subliniez, am suspensie sport. Ca minus la anvelopele Michelin este pretul de achizitie al acestora.


                  Sent from my iPad using Tapatalk

                  Comment


                  • #54
                    Salut

                    Imi puteti si mie va rog daca s-ar potrivii pe un C220 W203 din 2004 urmatoarea configuratie:
                    fata: 225/45/17 pe jante de 7j
                    spate 245/40/17 pe jante 8j

                    Nu stiu daca sa pun pe spate 245/40 sau la fel ca in fata 225/45, dat fiind faptul ca si jantele au 8j in loc de 7J?

                    Gumele care m-ar interesa ar fi sportcontact normale de la Conti.

                    Ps: Am avut pe 16 cauciucuri Michelin runflat si pot sa spun ca nu o sa mai imi pun in veci runflat. Daca lovesti o groapa mai adanca si viteza mare, iti sare volanul din maini. La fel si la franare, daca nu e drumul plat si fara denivelari, vibreaza foarte tare volanul. Cat despre uzura, pot sa spun ca michelin-urile au ajuns la semn dupa doar aprox 35k km.Ma asteptam la mai mult. Oricum,personal, nu recomand runflat ptr Romanica.

                    Multumesc.
                    Seba
                    Last edited by grizzlee; 04-07-2016, 09:19 AM.

                    Comment


                    • #55
                      Salutare,
                      Dragi colegi,ma adaug si eu pe lista celor care au nevoie de ajutor in alegerea pneurilor.
                      Masina in cauza este w204 2143cmc cdi an 2010.
                      Optiunile sunt :

                      Pirelli Cinturato p7 k1 225/45 R17 91W
                      Pirelli PZero Nero GT XL - 225/45R17 Y
                      Uniroyal Rainsport 3 225/45 R17 91Y
                      Fulda Sportcontrol 225/45 R17 91Y
                      Toyo NanoEnergy 2 XL- 225/45R17 W
                      Toyo CF2 Proxes XL- 225/45R17 V
                      Dunlop SP Sport MAXX XL - 225/45R17 Y
                      Falken ZE914 XL MFS - 225/45R17 W

                      Toate se invart in jur de 340-360 lei pe diferite site-uri,deci cam asta e bugetul.La conti-michelin-goodyear nu ma arunc ca sunt scumpe.Ar mai fi niste modele Hankook si Kumho dar m`am gandit ca sunt mai slabe(ca si brand).Nu sunt asezate intr`o ordine anume.
                      Multumesc anticipat.

                      Comment


                      • #56
                        anvelope vara

                        Salut,aici e o lista cu un clasament de dupa teste....mergi pe Pirelli PZero Nero sau Dunlop,sunt marci premium!

                        Comment


                        • #57
                          Deci eu am Continental de cand am deschis topicul si sunt f multumita.

                          Doar ca 2 a trebuit sa le schimb imediat in vara cu pricina (multi ani de atunci) ca am nimerit intr-o groapa romaneasca .... cu sine de tramvai etc.

                          Dar la drum intins sunt super!
                          Atat cat ma pricep eu

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by grizzlee View Post
                            Salut

                            Imi puteti si mie va rog daca s-ar potrivii pe un C220 W203 din 2004 urmatoarea configuratie:
                            fata: 225/45/17 pe jante de 7j
                            spate 245/40/17 pe jante 8j

                            Nu stiu daca sa pun pe spate 245/40 sau la fel ca in fata 225/45, dat fiind faptul ca si jantele au 8j in loc de 7J?

                            Gumele care m-ar interesa ar fi sportcontact normale de la Conti.

                            Ps: Am avut pe 16 cauciucuri Michelin runflat si pot sa spun ca nu o sa mai imi pun in veci runflat. Daca lovesti o groapa mai adanca si viteza mare, iti sare volanul din maini. La fel si la franare, daca nu e drumul plat si fara denivelari, vibreaza foarte tare volanul. Cat despre uzura, pot sa spun ca michelin-urile au ajuns la semn dupa doar aprox 35k km.Ma asteptam la mai mult. Oricum,personal, nu recomand runflat ptr Romanica.

                            Multumesc.
                            Seba

                            Salut, poti pune pe masina anvelopele despre care ai intrebat, a mea, tot w203 a venit din fabrica echipata asa.


                            Sent from my iPad using Tapatalk

                            Comment


                            • #59
                              Deci sa inteleg ca toti posesorii de w204 au conti sau michelin pe masini?Nici o alta parere? M-ar interesa de la proprietari,ca asa top`uri si review`uri de pe net am citit si eu.

                              Comment


                              • #60
                                Crazyady, multumesc de info.Raman atunci pe configuratia asta.

                                Cat despre alte gume, am Bridgestone Turanza pe 16 si sunt foarte bune, pot doar sa le laud. Hankook Ventus iarasi sunt o optiune buna, erau la un moment dat pe 17 cu 330 ron pe ceva site. Un prieten are 225,45,17 de mai bine de 1 an, se tin foarte bine si la uzura si la apa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF