Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

B170 benzina sau B200 CDI?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • B170 benzina sau B200 CDI?

    Am o dilema,intemeiata pe realitatea cotidiana.
    Un benzinar,1.7 116 cp sau dizelache,2.0 109 cp?
    Plec de la premiza ca pe benzina as pune GPL,si as iesi binisor la cheltuiala,iar dincolo,sint constient de calitatea motoarelor mercedes.Daca aveti pareri,sau sinteti in cunostinta de cauza,va rog sa-mi raspundeti.
    Sper ca pot cumpara masina dorita dispunind de circa 11 mii euroi!!!

  • #2
    Daca ai de ales dintre 2 sau mai multe masini mercedes, ai putea sa ne precizezi exact pe ce modele se gasesc motorizarile amintite de tine?

    Comment


    • #3
      B-Class ?

      Mai bine alegi diesel, decat sa montezi gpl pe benzinar !
      sigpice60 525d

      Comment


      • #4
        Bineinteles ca de B klasse e vorba,si sfatul tau e de urmat,numai ca,repet,trebuie tinut cont si de imprejurrarile vietii de zi cu zi.
        Daca stii mai multe detalii despre motorizarea pe benzina,ti-as fi recunoscator.

        Comment


        • #5
          Buna ziua , cum am mai spus si cu alte ocazii modelele mercedes A si B au evoluat destul de mult si majoritate celor interesati de aceste modele nu au de unde sa stie cam ce se intimpla sub capota acestor masini, bineinteles ca majoritatea ii intereseaza muzica , cit prinde la ora , ce faruri misto are , si alte chestii de genul acesta , dar cind vine vorba intretinerea acestor modele, lumea se scarpina in cap si spune 'ce ulei sa bag eu in motor" dupa care pe la 85- 100.000km VINE si spune ca A clase este un rahat de masina .
          Intradevar sunt modele simple la prima vedere , un motor de 4 cilindi benzina sau diesel , dar aceste motoare au softul la fel ca cele de pe S classe, este foate greu de crezut dar daca mai are si o cutie cu transmisie variabila care face cava figuri atunci ???
          Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
          TEL 0722623721.

          Comment


          • #6
            Pentru ca motorina noastra e mai proasta decat ar vrea dieselul nemtesc si pentru ca benzinarul suna mai elegant si pentru ca diferenta de pret intre modele o consider nejustificata si pentru ca pretul platit pe intretinere si eventuale reparatii este categoric mai mic la benzinar si pentru ca benzinarul e mai usor cu multe zeci de kg si pentru ca benzinarul e mai puternic, eu te sfatuiesc sa cumperi dieselul.


            P.S. Pardon, sa cumperi benzinarul, evident.
            Unless I'm very much mistaken...

            Comment


            • #7
              salutare si bine vam gasit,la care peco este mai buna motorina?

              Comment


              • #8
                B class este o masina foarte buna din toate punctele de vedere,pentru o masina chiar si pentru pretentiosi si este clasa mai mare decit A-ul.O fi intretinerea ceva mai scumpa ca la altele dar tot Mercedes ramane.Asa ca iti recomand B-ul CDI.Pa

                Comment


                • #9
                  O singura mentiune am, anume ca B200 CDI are 140 CP iar cu 109 CP este modelul B180 CDI.
                  Motorul este acelasi, diferenta de putere este facuta din soft.


                  In schimb, B200 are etriere mai performante, ceva diferente la cutie pentru treptele 5 si 6, si inca ceva diferente avand in vedere diferenta dintre 109 si 140 CP.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by StGermain View Post
                    O singura mentiune am, anume ca B200 CDI are 140 CP iar cu 109 CP este modelul B180 CDI.
                    Motorul este acelasi, diferenta de putere este facuta din soft.


                    In schimb, B200 are etriere mai performante, ceva diferente la cutie pentru treptele 5 si 6, si inca ceva diferente avand in vedere diferenta dintre 109 si 140 CP.
                    Are si alta turbina,..
                    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                    www.mbretrofit.ro

                    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                    Comment


                    • #11
                      B200 cdi

                      Originally posted by StGermain View Post
                      O singura mentiune am, anume ca B200 CDI are 140 CP iar cu 109 CP este modelul B180 CDI.
                      Motorul este acelasi, diferenta de putere este facuta din soft.


                      In schimb, B200 are etriere mai performante, ceva diferente la cutie pentru treptele 5 si 6, si inca ceva diferente avand in vedere diferenta dintre 109 si 140 CP.
                      Vad ca stii foarte bine datele tehnice ale clasei B. As dori sa stiu si eu mai multe detalii despre motorul de la B200 cdi. Cat de fiabil este si daca au aparut defectiuni majore, atat la motor cat si la alte elemente, cum ar fi directia etc., in vederea achizitionarii unui astfel de autoturism. Multumesc anticipat!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Ion Matei View Post
                        Am o dilema,intemeiata pe realitatea cotidiana.
                        Un benzinar,1.7 116 cp sau dizelache,2.0 109 cp?
                        Plec de la premiza ca pe benzina as pune GPL,si as iesi binisor la cheltuiala,iar dincolo,sint constient de calitatea motoarelor mercedes.Daca aveti pareri,sau sinteti in cunostinta de cauza,va rog sa-mi raspundeti.
                        Sper ca pot cumpara masina dorita dispunind de circa 11 mii euroi!!!
                        Eu zic benzina, iar daca nu te descurci nici cum cu consumul pui GPL.
                        Pentru ca este mult mai ieftin de intretinut, si este mai silentios si mai comod.

                        Originally posted by arad10 View Post
                        salutare si bine vam gasit,la care peco este mai buna motorina?
                        -buna asta....
                        W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                        http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                        Comment


                        • #13
                          Ma bate gandul sa maresc familia mercedes din curtea mea cu un B 170.

                          Pareri?
                          Urmaresc piata din Germania de vreo 3 saptamani si vad ca preturile sunt cam sus. Nu Vreau sa caf comparatie cu preturile din Bucuresti, aici sunt mai ieftine.

                          Comment


                          • #14
                            Am cumpãrat masina. Voi reveni cu detalii in rubrica dedicata.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF