Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Samsarii si kilometrajul

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by gruiarew View Post
    Eu aș zice sã trecem peste faza cu kilometrajul.
    Eu as zice sa nu. Acesta este subiectul topicului pe care l-am creat. Am inteles de prima ca ai o alta parere, ca preferi masini cu multi km dar cu multe chitante, ca esti foarte incantat de ele, samd. Nu ajuta sa te repeti.
    Deo juvante

    Comment


    • #17
      O alta varianta ar fi sa te duci in Germania sa o iei de la neamt. Nu de la turci, sarbi, polonezi etc.
      Eu asa am facut si nu e complicat deloc. Eu nu stiu germana, ei nu stiu engleza dar totul a iesit bine pana la urma.
      Basca de banii care ii dadeam samsarului am facut o excursie pe cinste.

      Comment


      • #18
        Originally posted by masster View Post
        Eu as zice sa nu. Acesta este subiectul topicului pe care l-am creat. Am inteles de prima ca ai o alta parere, ca preferi masini cu multi km dar cu multe chitante, ca esti foarte incantat de ele, samd. Nu ajuta sa te repeti.
        Cam asta am vrut sa spun! Mă rog, ne-articulat, fără parabole, aproape tehnic.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Nedved View Post
          O alta varianta ar fi sa te duci in Germania sa o iei de la neamt. Nu de la turci, sarbi, polonezi etc.
          Corect. Probabilitatea ca neamtul care vinde masina personala sa umble la computer e destul de redusa.
          Deo juvante

          Comment


          • #20
            Probabilitatea sa cumperi A classe direct de la neamt din curte la fel e foarte redusa .
            De ani de zile se tipa pe internet de acesti samsari ,dar ei tot exista , de ce ? Poate noi ca si cumparatori daca ne schimbam din mentalitate nu ar mai exista acesti vanzatori cu astfel de practici .
            Honda.

            Comment


            • #21
              Precizare:

              Meseria de "samsar de masini" poate fi una onorabila atunci cand presteaza onest servicii pentru un client:
              1) alege si transporta din strainatate o masina conform unui set de caracteristici;
              sau
              2) transporta o masina din strainatate aleasa direct online.

              Nu toata lumea doreste sa bata drumul pana in Germania/Olanda. Samsarul adauga la cheltuielile de transport si taxe un procent decent de profit. Toata lumea e fericita.

              Meseria de "samsar de masini" devine detestabila si chiar penala atunci cand falsifica ceva la masina si la documentele asociate.
              Deo juvante

              Comment


              • #22
                Ar ajuta foarte mult daca ar exista un website sau un software care sa decodifice FREE si sa ofere rapoarte DETALIATE folosind numarul VIN. Nu ne ajuta cu nimic daca la stiri ni se spune ca au crescut exponential falsificarile datelor despre masinile second hand. Este o infractiune si Politia nu face nimic ca sa le previna desi ar putea. Dau un exemplu in continuare.

                Pe fiecare website de vanzari masini, la fiecare anunt sa fie obligatorie introducerea numarului VIN corect. Dupa publicarea anuntului, langa numarul VIN sa apara un link "Verifica istoricul masinii" care printr-un click pe el sa deschida o pagina noua cu un raport detaliat pe un website gestionat de Politie. Totul este fezabil. Exista stiinta dar lipsesc dorinta si vointa.
                Deo juvante

                Comment


                • #23
                  Originally posted by masster View Post
                  ...
                  Pe fiecare website de vanzari masini, la fiecare anunt sa fie obligatorie introducerea numarului VIN corect. Dupa publicarea anuntului, langa numarul VIN sa apara un link "Verifica istoricul masinii" care printr-un click pe el sa deschida o pagina noua cu un raport detaliat pe un website gestionat de Politie. Totul este fezabil. Exista stiinta dar lipsesc dorinta si vointa.

                  Imi cer scuze ca intervin cu o precizare: traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

                  Ce vrei tu acolo colegu`, nu exista nici macar "afara"... Ghici de ce?
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by dan500se View Post
                    Imi cer scuze ca intervin cu o precizare: traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
                    Ce vrei tu acolo colegu`, nu exista nici macar "afara"... Ghici de ce?
                    Ca toate lucrurile sa mearga prost, e nevoie de PASIVITATEA si DESCURAJAREA noastra. Plus că la făcut băşcălie, haz de necaz, 'las' ca merge si-asa' si moartea caprei vecinului suntem campioni mondiali...

                    Sa inteleg ca trebuie sa ma simt izolat ca vin cu aceasta propunere, colegu' ? Nu mai vrea nimeni ?
                    Deo juvante

                    Comment


                    • #25
                      Putem scrie aici zeci de pagini, sa plangem, sa ne lamentam, ca samsari, ca Romania...
                      Sunt destule site-uri online care, contra cost sau gratis, ofera unele informatii despre masini, dupa seria VIN. Ce te opreste sa ceri seria vanzatorului si sa o verifici?? Nimic, teoretic... Practic, dupa verificare, s-ar putea sa nu-ti gasesti prea curand masina dorita.
                      In alta ordine de idei, daca o masina arata bine interior/exterior, ruleaza perfect si dupa un check la service e ok din punct de vedere mecanic, go for it! Nu trebuie facut din numarul kilometrilor un criteriu primordial, altfel...
                      Toate cele bune!
                      Last edited by LauLaur; 06-23-2018, 15:37 PM.
                      Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by LauLaur View Post
                        Putem scrie aici zeci de pagini, sa plangem, sa ne lamentam, ca samsari, ca Romania...
                        Sunt destule site-uri online care, contra cost sau gratis, ofera unele informatii despre masini, dupa seria VIN. Ce te opreste sa ceri seria vanzatorului si sa o verifici?? Nimic, teoretic... Practic, dupa verificare, s-ar putea sa nu-ti gasesti prea curand masina dorita.
                        In alta ordine de idei, daca o masina arata bine interior/exterior, ruleaza perfect si dupa un check la service e ok din punct de vedere mecanic, go for it! Nu trebuie facut din numarul kilometrilor un criteriu primordial, altfel...
                        Toate cele bune!


                        Cam asta e ideea! Bine punctat!

                        Inca una: credeti ca datul kilometrajului a fost inventat de romani? Ha-ha... romanii aveau Dacii in cel mai bun caz cand afara se dadeau inapoi cu bormasina...

                        Deci, despre ce vorbim???

                        Lasa, ca isi iau multi masini de afara (aduse personal sau prin "intermediari", ca nu vreau sa-i numesc "samsari"). Toatea au (cel mult!) intre 150 si 190 K... Pe bune?
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by LauLaur View Post
                          Sunt destule site-uri online care, contra cost sau gratis, ofera unele informatii despre masini, dupa seria VIN. Ce te opreste sa ceri seria vanzatorului si sa o verifici?? Nimic, teoretic...
                          Pai hai sa vedem ce ma opreste.
                          1) Vanzatorul nu da numarul VIN. De ce? De-al naibii si de ambitios. Acestora le zic "la revedere".
                          2) Vanzatorul publica un VIN dar este intentionat gresit. Practic e pus online pentru a spori credibilitatea.
                          3) Vanzatorul ofera un VIN corect. Ura! Hai sa vedem ce informatii ne da un site free. Mai nimic. Practic decodifica VIN-ul si dau ceea ce puteam afla si eu. Vreau mai mult? Mi se cer bani. OK. Suma n-ar fi mare. Problema este ca nu stii cui dai in realitate datele cardului. Si chiar stiu ce vorbesc. Am creat magazine online securizate.

                          Cat despre opinia ca numarul de kilometri ar fi irelevant... mai are rost sa mai comentez? Kilometri = uzura motor, cutie, caroserie, etc. Uzura inseamna bani. De ce sa-mi sporesc sansele de a baga bani in masina in scurt timp?
                          Deo juvante

                          Comment


                          • #28
                            Vad ca gasesti cate un "nu" la fiecare fraza care nu-ti este pe plac. Atunci ia Mercedesul, du-l la Reprezentanta pentru un test si-o verificare si spune-i asa vanzatorului: "daca trece testul kilometrilor, platesc eu verificarea, daca nu o platesti tu". Accepta, mergi mai departe , nu accepta, ramai cu buza umflata.
                            Sau scoti 20-30 k iepurasi si iei una virgina!
                            The End!
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by masster View Post
                              Pai hai sa vedem ce ma opreste.
                              ...
                              Cat despre opinia ca numarul de kilometri ar fi irelevant... mai are rost sa mai comentez? Kilometri = uzura motor, cutie, caroserie, etc. Uzura inseamna bani. De ce sa-mi sporesc sansele de a baga bani in masina in scurt timp?
                              Ce te faci daca gasesti o masina cu km putini dar care nu a schimbat niciodata uleiul in cutia automata sau in motor sau alte consumabile?
                              Crezi ca uzura este mai mica decat la o masina cu km mai multi dar cu reviziile la timp ?

                              Comment


                              • #30
                                @master
                                Originally posted by LauLaur View Post
                                Nu trebuie facut din numarul kilometrilor un criteriu primordial, altfel...
                                Asta am spus, ca initial trebuie acordata atentie starii tehnice a atelajului, apoi kilometrajului. Vad ca mi se citeaza opinia si se mai adauga floricele la colturi...
                                Cat despre opinia ca numarul de kilometri ar fi irelevant
                                Primordial nu este sinonim cu irelevant!
                                Primordial- initial, de prima importanta, principal
                                Irelevant- lipsit de importanta, neinteresant
                                Altfel, raspunsurile corecte s-au dat in primele postari.
                                Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF