Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie : Smart sau A 140 ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Multumesc!

    Comment


    • #47
      Originally posted by dbonddental View Post
      Scuze pentru posturile succesive dar mi-am adus aminte de ceva: una din ele este de fapt A 140 iar proprietarul acestei (fabricatie 06/1999) sustine ca ar avea euro 2 deci taxa mai mica...exista A 140 din 99 cu euro 2 ?!
      Acum am primit verdictul din doua parti, una de la colegul nostru de forum w124researcher si una semi-oficiala pe surse : masina este euro 3 deci sau ma grabesc sa o inmatriculez pana in 15 martie sau dupa taxa este de peste 600 euro.


      [QUOTE]Originally Posted by w124researcher
      Motorul 166940 1397 60 kw apare pe lista de Euro 3 de pe site-ul RAR :



      Dar numai cand ajungi la ei esti 100% sigur.

      168.031 A 140

      vin WDB1680311J259654
      whc WDB
      chassbm 168031
      chass_ident 1J259654
      type 168
      subbm1 031
      subbm2
      auxiliary_drive
      body 00000
      body_code
      delivery_date 990624 (24-06-1999)

      engine 166940 30 223582

      front_axle2 AL2910Y0679305 18847
      heater 0-20405423
      interior 406A

      order_num1 0120470322
      paint1 282

      retarder 1 990624 (24-06-1999)

      transmission 716503 00 239453


      Code

      P18 Unknown
      U11 Unknown
      248 REAR SEAT WITH INTEGRATED CHILD SEAT
      280 LEATHER STEERING WHEEL AND LEATHER GEAR SHIFT KNOB
      285 Unknown
      292 SIDEBAG
      330 COMPARTMENT FOR COMPACT DISCS IN CENTRE CONSOLE
      421 Unknown
      441 ADJUSTABLE STEERING COLUMN
      569 Unknown
      570 FOLDING ARMREST, FRONT
      580 AIR CONDITIONING
      584 ELECTRIC WINDOW LIFTER, 4-WAY, V 124, 6-WAY
      650 Unknown
      723 BAGGAGE COMPARTMENT COVERING
      756 RADIO MB AUDIO 10 CD WITH VK/RDS
      800 AEJ 06/1/M/X
      880 CLOSING SYSTEM WITH INFRARED REMOTE CONTROL
      923 Unknown
      932 BOX ON LEFT FRONT SEAT
      939 Unknown
      955 EQUIPMENT PACKAGE ELEGANCE
      988 REG. DOC. AND COC CERTIFICATE WITH EC TYPE LABEL
      400A FABRIC
      282
      406A Unknown

      Multumesc! Asa imi iesise si mie, Euro3, dar voiam sa fiu sigur.[QUOTE]

      Comment


      • #48
        Smart iti cumperi atunci cand ai deja o masina. Daca vrei sa o iei pe bunica, unde o pui? A Class e o masina relativ ok, dar cum au spus si colegii, toate pana la faza cu motorul ca trebuie dat jos atunci cand vrei sa schimbi ceva. Nu e nici A Class o masina mare mai ales pt. oameni ca mine de 1.92 cm inaltime. Cel din spate ma injura tot timpul dar evident e problema lui nu a mea. Consuma in oras destul de mult daca este vechiuta si pe benzina. In Bucuresti a mea consuma 10-11 % iar extra 7-8 %. Satisfactia este ca in ciuda faptului ca modelul meu este din 98 are dotari pe care nu le are loganul cel bazat al parintilor mei . Pana la urma ai o satisfactie ca este Mercedes si se vede acest lucru.

        Comment


        • #49
          Eu am 1,90 si am loc in a class.Tu ti-ai luat a class ptr familie sau sa-ti plimbi prietenii?
          Daca vrei sa dai jos cutia sau sa repari altceva la a class nu e nevoie sa dai jos motorul.Trebuie doar sa intrebi pe forum

          sigpic

          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

          Comment


          • #50
            Va rog nu mai vorbiti in necunostinta la o batrana dacie daca pui ce trebuie pe ea te duci 100.000 cu motorul, cunosc cazuri voi nu imi spuneti mie ca la smart cade motorula la 100 de mii ca nu cred alea sunt masin masluite la km ,si de astea care li se schimba uleiul cand isi aduce aminte proprietarul .Am mers cu smart cu 130 la ora si consumu mediu in bord era 3.5 %hai sa fim seriosi ca a 140 si a 160 se duc la oras lejer la 9-10 % in oras .Dar parte cu lantu la distributie ca se rupe de il gaseste la a-urile benzinare de ce nu o spuneti?Fratilor in italia e fuleala de smart-uri si nu se plange lumea asa o asigurare la noi e 120 ron pe an !!impozitu 20 ron pe an ,e comfortabila si siletioasa si in special stabila avand centru de greutate pe mijloc!Am a 170cdi super multumit de ea dar anu asta intentionez sa iau la sotie un smart
            diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

            Comment


            • #51
              O masina mica are avantajele iei :Taxe mici consum mic si va asigur ca e la jumatate cat la a 160 !!! O masina de oras superba chiar daca e mica !Cui nu-i place sa nu isi ia
              diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

              Comment


              • #52
                Originally posted by alexcristian200 View Post
                ..e comfortabila si siletioasa si in special stabila avand centru de greutate pe mijloc!
                Pai si A-ul il are pe stanga?

                Comment


                • #53
                  O masina cu motorul central intodeauna are stabilitate mai mare logic nu ?
                  diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

                  Comment


                  • #54
                    Salut, am de vreo 6 ani Smart si am fost multumit de el doar pentru un singur lucru - loc de parcare. In rest in acesti ani mi-au cazut: ambreiajul, actuatorul (1800 lei!!!), l-am segmentat la 110000 km. Am schimbat bieletele antiruliu de doua ori. Orice smart consuma ulei si nu putin. Iarna nu ai caldura mai deloc, geamurile se aburesc groaznic, farurile la fel. Are foarte mari intarzieri in schimbatul vitezelor (problema grava si generala la Smarturi). Viteza maxima atinsa cu vantul in spate si accelerata la maxim: 130 km/h. Am avut probleme si cu stergatoarele, incuietorile de usi. Scaunele nu se regleaza decat f putin. Cauciucurile sunt f scumpe si nu prea se gasesc. Mentionez ca l-am luat din Elvetia, avea 70000 km si arata excelent. Nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere aceasta jucarie. A-ul totusi este masina. Uitasem de un avantaj important: toti copii iti zambesc cand vad Smartul.
                    Last edited by soricica; 03-02-2013, 23:36 PM.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by alexcristian200 View Post
                      Am mers cu smart cu 130 la ora si consumu mediu in bord era 3.5 %hai sa fim seriosi ca a 140 si a 160 se duc la oras lejer la 9-10 % in oras .Dar parte cu lantu la distributie ca se rupe de il gaseste la a-urile benzinare de ce nu o spuneti?
                      Merge smartul 130km/h si are consum de 3,5%?Doamne fereste.

                      Pica lantul de distributie la benzinare???Daca tu ai un gunoi de A class asta nu inseamna ca avem si noi.


                      Originally posted by alexcristian200 View Post
                      Fratilor in italia e fuleala de smart-uri
                      "fuleala" ? Doamne fereste,apara si pazeste!

                      Originally posted by alexcristian200 View Post
                      O masina mica are avantajele iei :Taxe mici consum mic si va asigur ca e la jumatate cat la a 160 !!! O masina de oras superba chiar daca e mica !Cui nu-i place sa nu isi ia
                      Daca si A class are taxe mari tu esti tata scotienilor!Da-o dracu de treaba.

                      P.S. Nu mai posta consecutiv ca ne suparam.

                      sigpic

                      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by alexcristian200 View Post
                        Va rog nu mai vorbiti in necunostinta la o batrana dacie daca pui ce trebuie pe ea te duci 100.000 cu motorul, cunosc cazuri voi nu imi spuneti mie ca la smart cade motorula la 100 de mii ca nu cred alea sunt masin masluite la km ,si de astea care li se schimba uleiul cand isi aduce aminte proprietarul .Am mers cu smart cu 130 la ora si consumu mediu in bord era 3.5 %hai sa fim seriosi ca a 140 si a 160 se duc la oras lejer la 9-10 % in oras .Dar parte cu lantu la distributie ca se rupe de il gaseste la a-urile benzinare de ce nu o spuneti?Fratilor in italia e fuleala de smart-uri si nu se plange lumea asa o asigurare la noi e 120 ron pe an !!impozitu 20 ron pe an ,e comfortabila si siletioasa si in special stabila avand centru de greutate pe mijloc!Am a 170cdi super multumit de ea dar anu asta intentionez sa iau la sotie un smart
                        Nu 100.000 ci 250.000.
                        Consum in bord 3,5? Probabil la relanti in priza!!!
                        Last edited by epurare_coco; 03-03-2013, 02:10 AM.

                        Comment


                        • #57
                          Lanturile la benzinare se rup colegule pe viata pe forum aici am vazut probleme si nu numai eu nu AM GUNOI DE A CLASS ! Am un a170 din 2002 si sunt foarte multumit de el
                          diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by alexcristian200 View Post
                            Lanturile la benzinare se rup colegule pe viata pe forum aici am vazut probleme si nu numai eu nu AM GUNOI DE A CLASS ! Am un a170 din 2002 si sunt foarte multumit de el
                            Cine ti-a spus tie ca se rup lanturile?Ai vazut tu vreun caz? Sau povesti nemuritoare.Sau vrei sa ne arati ca tu ai diesel si e mai bun?

                            Cum ramane cu consumul de 3% la smart?La incredibila viteza de 130km/h.

                            sigpic

                            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                            Comment


                            • #59
                              Sa fim realisti, problema cea mai mare a A-ului nu este distributia. S-au intalnit probleme legate de distributie dar nicicum nu-i problema tipica, e poate ultima grija a unui posesor de A.
                              Lanturile la benzinare se rup colegule pe viata
                              Ce spui tu e ireal, cand citesc ce ai scris imi lasa impresia ca noi, cei cu A-uri benzinare ar trebui sa includem distributia in categoria "consumabile". Nimic mai gresit decat asta.
                              Ok, chiar daca se intampla sa apara zgomote din cauza uzurii(uzura capatata din exploatare neadecvata sau nr. mare de km) se schimba si nu mai sunt probleme.
                              Despre 130km/h cu Smartul si consum de 3,5% sunt sceptic. La viteza asta a trecut pe langa mine, din sens opus, un tir, aproximativ cu aceeasi viteza. Am crezut ca ma ia vantul. Imi inchipui cum era intr-un Smart
                              Last edited by LauLaur; 03-03-2013, 10:50 AM.
                              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                              Comment


                              • #60
                                Smartul pe benzina motor 599 cc consuma in oras 6,5-7 l iar in afara cu 90-100 km/h nu scade sub 4,5l. Atat consuma al meu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF