Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

MB W168, A140. Pareri? Sfaturi?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MB W168, A140. Pareri? Sfaturi?

    As vrea sa-mi cumpar un A140, modelul vechi (adica W168).
    Si chiar as vrea sa aud/citesc cam cat de multumiti sunt proprietarii de ele, ce probleme au avut si in ce conditii, ce pareri sunt despre masinuta si sfaturi cu privire la ce sa acord atentie deosebita la cumparare.
    Ideea e ca mie imi trebuie o masina cu motor de 1.4 cat mai noua, dar cu care sa ma incadrez in buget (max 3500 euro) si asta ma atrage cel mai mult. AM citit mult despre ele, dar pe forumuri nu prea precizeaza lumea ce model au... si pe site-uri nu gasesc opinii ale proprietarilor.
    Sper sa fiu bagata in seama
    Multumesc!

  • #2
    Detin asa asa, motor 1.4 82CP, dotari destule, incalzire in scaune, clima, scaune reglabile, volan reglabil, geamuri electrice,oglinzi incalzite si electrice, de toate.
    Partea naspa? Nu poti lucra la motor si suspensie prea rigida.

    Eu m-am procopsit cu un sunet (bazait) la transmisie dupa ce am lua o baltoaca.
    Ori e putin afectat alternatorul(bine ca e racit cu aer, si am acces usor la el) ori prin apa a fost si nisop.
    Plus ca trebuie sa ii fac o verificare la directie ca am muscat o bordura cu jentile de tabla.De batut numi bate si nimic nu e stramb, cred ca am e afectata jeanta.Verificarea o voi face cu setul de vara (anvelope noi, jante de alianj)

    Dupa ce voi strange bani am sa o vand si cu suma totala ma voi orienta spre altceva, chiar si spre un logan MCV.
    Nu mai vreau A class.O fi ea eleganta si dotata, dar nu e masina de student.
    Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
    https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

    Comment


    • #3
      Nu am condus una inca, astept sa nu mai fie zapada, pentru orice eventualitate... Dar am vazut cateva si sunt indragostita de cutia de viteze. Mi se pare grozava, ca nu mai trebuie sa ridici sau sa impingi sau sa te chinui cu el marsarier.
      Si nici nu stiu cam spre ce alta masina m-as putea orienta...

      Comment


      • #4
        Seara Buna!
        Originally posted by roxxie View Post
        .
        Si chiar as vrea sa aud/citesc cam cat de multumiti sunt proprietarii de ele, ce probleme au avut si in ce conditii, ce pareri sunt despre masinuta si sfaturi cu privire la ce sa acord atentie deosebita la cumparare.
        Nu stiu cati dintre posesorii de A Class(w168- A140 sau A160) ii pot acorda o nota foarte buna. Asta se intampla datorita minusurilor prezente atat la partea mecanica/electrica cat si la confort.
        Vorbind despre partea electrica problemele cele mai costisitoare sunt cele legate de senzorul de aer, dupa parerea mea( nu gasesti senzorul ca piesa de schimb si va fi nevoie sa cumperi alt calculator cu tot cu imobilizator si cipul de pe cheie). Asta te poate costa cam un sfert din pretul masinii.
        La partea mecanica majoritatea neajunsurilor apar din pricina pozitionarii motorului, asta facand foarte dificila reparatia( pentru a schimba ambreiajul trebuie dat motorul jos impreuna cu tot ansamblul de fata.... asta e doar unul dintre exemple).
        Legat de confort.... suspensie foarte rigida.
        Daca ai reusit sa treci peste toate astea si ai ajuns cu ea pe un drum fara denivelari ... e o masina foarte sprintena cu un consum bunicel in afara localitatilor si foarte spatioasa.
        Totusi... mai sunt si alte hatchback-uri spre care te poti orienta: VW Polo, Opel Corsa, Peugeot 206-207, Ford Focus, unele cu motorizari chiar mai mici de 1400cmc(mai economice).
        Oricum, decizia iti apartine.
        Seara faina!
        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

        Comment


        • #5
          De cat sa te gandesti la alte marci auto , sugerate pe un , citez "forum destinat pasionatilor de Mercedes-Benz" , mai bine te uiti in curtea noastra , daca vrei sa-ti schimbi optiunea modelu-lui .

          Poate un Smart ? .



          )):roxxie , ia legatura cu Alysssa , colega noastra .
          Are un A Classe de care este foarte multumita .
          Last edited by nstoe; 02-21-2012, 03:31 AM.

          Comment


          • #6
            Originally posted by nstoe View Post
            De cat sa te gandesti la alte marci auto , sugerate pe un , citez "forum destinat pasionatilor de Mercedes-Benz" , mai bine te uiti in curtea noastra , daca vrei sa-ti schimbi optiunea modelu-lui .

            .
            Salutare!
            Daca colega a cerut sfaturi si pareri despre model, de ce sa nu fiu obiectiv?? Asta este realitatea vazuta prin ochii mei, posesor de w168. Poate va "nimeri" un AClass care sa nu-i faca probleme, dar intr-un final la aceeasi concluzie va ajunge, nimic nu dureaza o vesnicie.
            Nu ma intelege gresit... chiar "iubesc" gargarita asta, asa plina de defecte cum este. Sunt totusi momente cand, privind in curtea prietenilor mei care doar schimba filtrele si alimenteza ma face sa ma gandesc daca am facut alegerea corecta.
            Sper ca nu a deranjat asa tare postul meu... obiectiv.
            Numai bine!
            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

            Comment


            • #7
              Smart?sa fim seriosi.A class nu recomand nici dusmanilor mei.Cu toate ca nu am ramas in drum nici macar o data din pricina ei.
              Cu banii care-i dati pe A class luati un Passat 1.8 benzina si mai puternic si cu aproximativ acelasi consum, si aceleasi dotari de conform.
              Poate o sa credeti ca ciucurucul meu e varza si are probleme la cat il destest.
              Dar nu e asa, am specificat mai sus cele 2 defecte actuale, dar nu e masina serioasa, altfel stai intro berlina din acelasi an, alta e senzatia.

              Spuneai Laur ca "pe un drum fara denivelari", pai si cu Dacia ma simteam "rege" pe o sosea dreapta.

              Spatioasa? tocmai de asta vreau alta.In spatele meu nu mai poate sta nimeni, decat cu scaunul intre picioare.Porbagaj idem.
              Cand am bagat un tub de bass in spate, am ramas cu spatiu cat portbagajul la smart.Am renuntat la tub.
              Sa poti baga mult in portbagajul ala trebuie sa te fi jucat LEGO in copilarie.

              Demaraj?Are daca o ti numai in 5000rpm, consum? are daca vrei demaraj.

              Partea electrica?Mi s-au ars doar 2 becuri: 1faza scurta, 1 pozitie.
              Restul merg toate.
              Patea mecanica, bagi picioarele, ii caut prea mult in coarne.mai bine ma distrez o seara cu banii aia decat sa plang si sa-mi tremure mana de cate ori ii dau pe piese.
              Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
              https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

              Comment


              • #8
                Originally posted by LauLaur View Post
                Salutare!
                Daca colega a cerut sfaturi si pareri despre model, de ce sa nu fiu obiectiv?? Asta este realitatea vazuta prin ochii mei, posesor de w168. Poate va "nimeri" un AClass care sa nu-i faca probleme, dar intr-un final la aceeasi concluzie va ajunge, nimic nu dureaza o vesnicie.
                Nu ma intelege gresit... chiar "iubesc" gargarita asta, asa plina de defecte cum este. Sunt totusi momente cand, privind in curtea prietenilor mei care doar schimba filtrele si alimenteza ma face sa ma gandesc daca am facut alegerea corecta.
                Sper ca nu a deranjat asa tare postul meu... obiectiv.
                Numai bine!
                Off topic .

                De suparat nu se supara nimeni . Este un forum liber atata timp cat ne exprimam decent si la obiect .

                Nu pot sa cred ca un citroen sau un peugeot 207 este mai bun ca un A Classe . Cel mult la acelasi nivel , avand in vedere globalizarea si economia de piata .
                Am avut Oltcit Special 650 cmc ( citroen ) , o noutate la vremea lui , cu apridere electronica . Consumul de 5l/100km era senzational ( tot la vremea lui ) .
                In rest , am jurat sa nu mai aud de citroen .

                Cu prietenie , sa auzim numai de bine !.

                Comment


                • #9
                  Salutare colegii. Imi dau si eu cu parerea daca omu a zis ca trece si la logan si ca nu mai vrea a classe inseamna ca are ceva masinuta. O fi ea mercedes da nu inseamna ca e cea mai buna din clasa ei. Toate bune
                  Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                  Comment


                  • #10
                    Eu am unul care se aude un zgomot ciudat in partea stingă cum te uiti la mașina am dat si curenta jos si tot așa se aude chiar nu știu ce poate sa aibă?

                    Comment


                    • #11
                      Sa lucrezi la partea de suspensie a masinii este foarte usor, dar legat de motor, mai bine te iei de oua si sari in cur.
                      O masina buna e catalogata si dupa cat de accesibile sunt reparatiile la orice componenta a sa, confortul oferit pe sosele patriei.
                      Vreti neaparat masina mica, mai bine luati un Matiz cu motor de 1L din Germania, are taxa mica, intretinere pe masura.Si ii puteti pune voi dotari pe parcurs, iar pe langa asta ramaneti cu banii multi in mana.
                      Sau Polo, nu vezi regreta pentru un Polo.Barem ii dati foc si luati inca 2 Polo cu banii care ii dati pe A class.
                      Abia acum apreciez Dacia si Passatul, dupa ce m-am lovit de A class.
                      Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                      https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by flavyus1987 View Post
                        Sa lucrezi la partea de suspensie a masinii este foarte usor, dar legat de motor, mai bine te iei de oua si sari in cur.
                        O masina buna e catalogata si dupa cat de accesibile sunt reparatiile la orice componenta a sa, confortul oferit pe sosele patriei.
                        Vreti neaparat masina mica, mai bine luati un Matiz cu motor de 1L din Germania, are taxa mica, intretinere pe masura.Si ii puteti pune voi dotari pe parcurs, iar pe langa asta ramaneti cu banii multi in mana.
                        Sau Polo, nu vezi regreta pentru un Polo.Barem ii dati foc si luati inca 2 Polo cu banii care ii dati pe A class.
                        Abia acum apreciez Dacia si Passatul, dupa ce m-am lovit de A class.
                        Sa stii ca Polo e o masina slaba. Nu am fost multumit de ea, cu toate ca am avut-o de noua.
                        A-class ii da clasa, chiar daca mai face figuri.
                        De Polo am scapat la 20mii km, iar A-classul meu are 180mii!
                        Mercedes CL 200 Kompressor
                        Mercedes C 180 Kompressor

                        Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by flavyus1987 View Post
                          S
                          Cu banii care-i dati pe A class luati un Passat 1.8 benzina si mai puternic si cu aproximativ acelasi consum, si aceleasi dotari de conform.
                          Cu tot respectul de "newbie" thread'ul meu, intrebarile mele... Alte probleme se discuta in alte locuri. Am citit deja cat de grozave sunt masinile cu motoare mari si cat mai masive. Am condus Cobra! Iubesc Cobra. Pana la banii mei - viata mea, sunt pe banii alor mei. Am spus de la bun inceput ca motor de 1.4.

                          Cat despre motoarele de 1L... Am condus Lupo (ceea ce a rezultat in maretul sentiment de respingere pe care il am, nu doar catre Lupo, cat spre aproape toate modelele VW) nici nu vreau sa-mi imaginez cum merge un Matiz.

                          Cred ca treaba asta cu defectele masinii tine foarte mult de noroc. Eu pur si simplu vroiam sa stiu cam ce probleme sunt frecvente, sa stiu care ar fi riscurile... Bineinteles ca se poate strica cu totul altceva la ea, sau se poate sa nu se strice deloc, asa cum cu o "minunatie" de Polo poti avea probleme lunar.

                          nstoe, multumesc de propunere, dar o masina cu doua locuri nu e prea potrivita pentru mine, viitoare studenta... Iar varianta "ForFour" nu-mi place estetic. Sa nu uitam ca noi, fetele, ne uitam in primul rand la aspectul masinii...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by roxxie View Post
                            Eu pur si simplu vroiam sa stiu cam ce probleme sunt frecvente, sa stiu care ar fi riscurile...
                            Probleme frecvente apar la:
                            -Pompa servo,
                            -Debitmetrul de aer,(se schimba cu tot cu calculator)
                            -Sonda Lambda(recomandata a se schimba la 160000 km)
                            -pompa /filtru benzina
                            Si cu precadere la modelele A140 am observat probleme cu lantul de distributie.
                            Am enumerat cateva dintre cele mai grave si costisitoare probleme.
                            Totusi daca te hotarasti sa cumperi Aclass, ia una cu an de fabricatie mai recent de 2001.
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #15
                              roxxie )): - din primul post inteleg ca iti doresi un model mai vechi si ai un buget limitat . Am tras concuzia ca doresti un W168 A class , SH .

                              Daca ramai convinsa de acest aspect ( adica SH ) , sfatul meu este sa cauti o masina care sa fi apartinut unei cunostinte si sa aiba neaparat carte sevice .
                              Acolo vei gasi daca sau respectat datele de revizii si ce reparatii / piese sau inlocuit la viitoarea masina .

                              Si asa o masina SH comporta riscuri si bani cheltuiti ulterior achizitionarii , daca te mai si arunci in necunoscut risti foarte mult .

                              Ps : tare afirmatia , studenta nu vrea masina cu doua locuri . Vrei sa scoti grupa la iarba verde sau la discoteca ? .

                              Cu 3.500 E iti iei un 200D - W123 boboc si faci si taxi , mai scoti un ban , vorba cantecului : " ca la 20 de ani , fara griji si fara bani" .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF