Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme cu caseta de directie W169 - unde se poate reconditiona ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme cu caseta de directie W169 - unde se poate reconditiona ?

    Salutare !
    Am un A150 , W169 si caseta de directie care este una electrica (din ce mi s-a spus) nu mai functioneaza in parametri !
    Ce imi recomandati sa fac ?
    Variantele ar fi :
    1 : inlocuirea casetei cu una reconditionata cu piesa la schimb - cel mai mic pret doar pentru piesa 2500 lei cu livrare in 15 zile
    2 : reconditionarea casetei de directie cu garantie 2 ani , pret 1200 lei + tva dar include si demontarea + montarea inapoi pe masina + unghi de fuga facut - dar trebuie mers la Bucuresti - casetedirectie.com
    3 : inlocuierea actualei casete de directie cu una SH - nu ma incanta deloc varianta asta

    Va multumesc in avans pentru orice sfat , idee , parere !
    Toate cele bune !

  • #2
    Ai putea sa ne spui ce parametri nu functioneaza corespunzator? Daca, de exemplu, merge usor intr-o parte si greu in cealalta, nu inseamna neaparat ca trebuie inlocuita caseta. Exista un senzor care ii spune motorasului electric in ce directie se invarte volanul si cat de repede. Acesta poate fi calibrat cu tester-ul STAR. Baietii ”destepti” stiu exact ce trebuie sa faca.
    No malfunction

    Comment


    • #3
      Salut !
      Caseta vireaza la fel de usor sau greu indiferent i ncare directie invarti volanul . Deci nu este acolo problema la partea electrica a ei !
      Problema este la partea mecanica , am fost deja la service si mi-au confirmat ca trebuie schimbata cu una "buna" !
      Problema este ca cele second hand costa relativ mult , cele reconditionate se gasesc extrem de greu chiar si ONLINE si nu stiu exact care e procedura in momentul in care plasezi o comanda , probabil te obliga sa platesti o suma mai mare decat cea afisata , apoi urmeaza sa primesti inapoi niste bani dupa ce restitui piesa veche samd .

      Nu stiu sa va explic in termeni mecanici ce este stricat efectiv in caseta , dar "bate rau" , bate si mai rau la viraj in partea stanga samd.
      Multumesc in continuare pentru orice sfat , orice parere , orice idee !
      Toate cele bune !

      Comment


      • #4
        Parca vad ca schimbi caseta de directie degeaba. Mai mergi si la alt service. Bataia poate sa fie de la o bieleta antiruliu blocata...am avut eu la o masina (nu mercedes, alta marca) si parea ca problema e din caseta de directie...dar nu.
        No malfunction

        Comment


        • #5
          Salut.
          Bataie in viraj si sa fie caseta...? Eu ma indoiesc... Sa nu fie rulmentii de sarcina de la amortizoare. De obicei ei pocnesc cand s-au uzat bilele.
          Mai poti face un test, ridici partea din fata a masinii si cu rotile in aer misti de volan stanga dreapta apoi tragi concluzii. Succes!
          W168 or nothing!

          Comment


          • #6
            Salutare !
            Am fost la mai multe serviceuri si s-au facut constatari peste tot , iar caseta de directie a fost mereu indicata !
            Rulmentii de sarcina de la amortizoare + amortizoarele fata au fost schimbate recent , degeaba , TOT CASETA RAMANE PROBLEMA !
            Pe siteurile de profil gen autodoc samd , nu gasesc nici macar un pret informativ cu toate ca acum o perioada am gasit caseta de directie reconditionata la un pret bun , cu piesa la schimb , dar apoi a devenit indisponibila piesa si acolo si nu stiu care este varianta optima pentru a rezolva problema pe care o am .
            Deci ce-mi recomandati referitor la caseta de directie , reconditionare sau schimbarea ei cu una TOT RECONDITIONATA ?
            Chiar nu a intalminat niciun coleg o problema similara la A sau B klasse ?
            Multumesc colegilor !
            Toate cele bune !
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Ia una din dezmembrare, modelul asta e foarte fiabil.

              Singura problemă este la demontare, daca scoate coloana de direcție cu ciocanul, decalibreaza senzorul de torq și atunci virează mai greu in una din părți. Dar dacă taie cuplajul, nu ai alte probleme.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru sfat CL600 , dar multe din masinile care se dezmembreaza provin din UK si nu stiu daca se potriveste caseta de directie pe modelul cu volan pe partea stanga !
                Imi poti confirma ca se potriveste sau nu ?
                Toate cele bune !

                Comment


                • #9
                  E cumva evident, că nu se potrivește. Doar că în dezmembrare, găsești cu preponderenta modele de EU.
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • #10
                    Buna ziua, intrebarea meaeste referitor la elementle de carposerie A class din 2006. Intrebare capota de la A classe A170 este la fel cu cea de la A180 CDI ?

                    Comment


                    • #11
                      Da: A1698800057

                      Hei, se discuta despre caseta de directie. Deschide si tu un topic nou pentru capota.
                      Last edited by georgealinel; 11-24-2019, 23:22 PM.
                      No malfunction

                      Comment


                      • #12
                        Salut . Am reconditionat-o la tureal la Buc , pe langa cei 1200 lei FARA TVA , mi s-au cerut alti 60 lei manopera pentru inlocuirea bieletelor antiruliu , dar nicun ban pentru manopera pentru inlocuirea capetelor de bara si bieletelor de directie . (cu toate aceste piese am venit eu in portbagaj!)
                        Volanul aparent se invarte putin mai greu , dar la denivelari MASINA SE COMPORTA CA UN MERCEDES (chiar daca e un amarat de A) !
                        ps : sunt multumit dupa circa 250 km !

                        Succes !

                        Comment


                        • #13
                          Volanul la A class trebuie sa învârtă f ușor, probabil nu au avut ce recondiționa și au strâns peste măsură șurubul de reglaj. Primești probabil banii înapoi, mai ales că în curând îți vor trebui pt motorașul electric. Calibrare cu tester s-a făcut după "recondiționare"?
                          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                          www.mbretrofit.ro

                          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                          Comment


                          • #14
                            Salut Cl600
                            Probabil iti dai seama ca am lasat masina acolo si ca am luat-o dupa 9 ore , timp in care am fost la un centru comercial .
                            Calibrare cu tester sigur nu s-a facut ,mi se pare ca sunt mai multe rotatii cand invarti maxim stanga comparativ cu maxim dreapta, dar reconditionarea cred totusi ca a avut loc , pentru ca este oarecum o masina mult mai ok acum , mi-au si explicat ca bucsa de la caseta de pe partea "pasagerului" era rupta .
                            Intr-un final asta e situatia , eu perosnal nu am gasit variante neaparat mai bune , iar de dezmembrari mi-a fost frica sa ma lipesc
                            Salutare

                            Comment


                            • #15
                              O piesă - din dezmembrare sau de pe mașina ta -
                              poate fi buna sau nu.
                              Logica conform căreia - nu iau o casetă din dezmembrare, pt că știu că a mea e buna si prefer reparația - este complet greșită și lipsită de orice logică. Tu știi, de fapt că a ta e sigur proastă.

                              Luând în considerare că este un element de siguranță, mai ales pentru restul participanților la trafic decât pentru tine, adăugi certitudinea că piesa ta este clar defectă, poți eventual să studiezi de ce s-a rupt bucșă ( pt că e cremaliera îndoită...) și rămâne varianta înlocuirii, mai ales pt că ai văzut o grămadă de oferte bune...acest model nu prea se strică altfel decât în urma unui eveniment care a strâmbat cremaliera...bla, bla.

                              Fiind complet electrică, cu managementul electronic, e logic sa trebuiască inițializată, chiar obligatoriu.
                              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                              www.mbretrofit.ro

                              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF