Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ambreiaj dus = la revedere Vaneo?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Zeus, ma mir ca mai intrebi. Cu tine ma cert normal ca doar nu cu restul care s-au comportat exemplar.
    Crazyady ms de sfat, daca ziceai putin mai repede era o varianta.
    Mic update, In final sa zic am cam rezolvat problema. Gasit ceva site cu piese auto second. Gasit ambreiaj kit complet cu tot cu volanta second la preturi incepand de la 500 la 700, destul de multe oferte. Astfel ca, am dus masina la un mecanic, mi-a zis din start ca manopera sa dea motorul jos e 600 de lei indiferent ca imi schimba sau nu ceva. Luat ambreiaj prin mecanic la 600 de lei, zicea ca e in stare buna. S-a atacat putin cand i-am zis ca am gasit mai iefin online (probabil ii iese si lui ceva cu ala adus de el), mi-a mai zis ca trebe sa schimb pompa de apa la 120 lei 2 bielete care bateau la 120 lei impreuna (de astea stiam doar ca n am apucat sa umblu la ele) si ceva role motor, vreo 3, la 50 lei bucata. Astea toate noi ca zicea ca e pacat sa dai motorul si sa nu ti schimbi piesele astea care intra tot in manopera aia de 600 lei. Per total e 1600 lei, pret bun zic eu pt ce face omu, sper sa fie si ok. Pe online cam toti ma asigurau ca ambreiajele lor tin min 50 de mii de km, unii chiar 80 de mii, altii au zis ca au in stare aproape nou, ma rog..Am zis ca vreau sa ma mai tina 2 ani masina asa ca daca eu am facut 80 de mii km in 12 ani...teoretic n-ar trebui sa fie probleme la capitolul asta. Sunt happy ca, cam atat eram dispus sa dau pe treaba cu ambreiajul dar daca mai pune si pompa role si bielete noi in banii aia e si mai bine. Acum raman cu bratul ala spate cu probleme si ceva furtune de frana pe care le voi regla si astea la un moment dat. Pt mine e important sa mearga masina.

    In ceva zi m-am uitat pe geam si am vazut un vaneo care rula fin pe drum, totodata am vazut ca orice masina care sa ofere ce ofera vaneo si daca e din 2015 in sus costa deja de la 14 mii in sus. Masina noua la banii aia nu ti poti lua mare lucru asa ca in banii astia 400 euro merita reparata daca ma mai tine pana mai strang un ban sa o schimb.

    Azi a dat motorul jos, pe luni a zis ca e gata ca abia atunci vin piesele noi, kitul e deja procurat.
    Va tin la curent, ms de sfaturi.

    Comment


    • #17
      Nu vreau sa fiu a doua persoana cu care sa te certi,da eu zic,parerea mea care este, furtunele alea de frana mai pot astepta si sa o iei in calcul ca ultima problema de rezolvat...Conteaza demarajul,franele sunt de decor...
      In rest,cam toate tigaile pe care le avem cer bani,indiferent de noua sau sh, important e sa le dam atunci cand cer nu cand ne facem noi planul ca ar fi bine de schimbat !Conteaza mult intretinerea preventiva sau chiar la timp !Stima.
      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

      Comment


      • #18
        "Pt mine e important sa mearga masina.", ...

        Daca faci un calcul scurt si închizi o secundă ochii, determini că pe drumurile publice, " mine " devine " noi " și pentru noi, cei toti restul - care te ajuta, sau nu - familie sau dușman, nu ne interesează că mașina ta sa mearga fara frane, brațe, ...conform celor denunțate mai sus.




        Last edited by cl600; 03-30-2019, 09:04 AM.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #19
          Furtunele erau prioritatea numarul 1 pana sa pice ambreiajul. Acum cu asta le mai decalez putin sau sa vedem ce zice mecanicul poate le baga si pe astea in pret

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF