Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

daca a avut cineva probleme cu oglinzile

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Da Zeus, teoretic nu ajuta cu nimic gravarea VIN pe oglinzi. Eu m-am gandit la gravarea numarului de inmatriculare ca fiind un lucru descurajator pentru cei care fura. Cred ca sunt mai putini cei ce si-ar dori oglizi cu numarul de inmatriculare al altei masini gravat. Macar atat sa putem face, clar nu-i mare branza, dar ...
    Am vazut un S cu numere ce nu erau cele de pe oglinzi. Si? Il opream in trafic sa-i dau doua palme?
    Daca erau numerele tale pe oglinzi merita o pereche sau macar ceva maruntel soptit printre dinti
    Glumesc! Numai bine!
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #32
      Am adoptat o tiganeala asta este (p.s. asta este-este o replica pe care nu o mai suport in Romania). Acum am intrat in casa, am inghetat ca un c_c_t, in Craiova este foarte frig.
      Am facut asa: http://www.antifurt-oglinzi.ro/antifurt_oglinzi.html

      Problema este ca saptamana viitoare o sa conduca sotia si/sau cea mica si nu se descurca fara oglinzi. Tablele le-am decupat dintr-o sursa de pc dell ce avea o nervura pe tabla. M-am rupt pe la maini.
      Le-am prins cu pop nituri.
      Daca adoptati metoda este bine sa stiti ca mai intai montati oglinda, apoi stabiliti pozitia profilelor de tabla functie de pozitia normala a oglinzilor(reglate ca pentru folosire zilnica).
      Am patimit ceva sa le montez (lamelele elastice cu care vin sunt noi si drepte-trebuie curbate ).

      Comment


      • #33
        Originally posted by Zeus View Post
        Si la ce ajuta gravarea cu VIN? Eu nu-l stiu pe de rost, daca le vad la altul pe masina tot nu-mi dau seama. Iar daca altii le vad, ce vad? Doar o serie, de unde sa stie lumea daca-i a masinii sau nu? Oricum, si daca ar stii, tot nimic nu se va intampla. Am vazut un S cu numere ce nu erau cele de pe oglinzi. Si? Il opream in trafic sa-i dau doua palme?
        Eu mi-am pus nr. VIN pe oglinzi ca si descurajare. Este motivul ptr. care altii le lipesc sau pun un fel de antifurturi ori....
        Evident ca nu-l stiu pe de rost VIN-ul meu.
        Dar sigur nu as cumpara o pereche de oglinzi sh cu asa ceva pe ele!
        Si ma mai gandesc ca ala care le-ar cumpara, sigur nu ar mai da 120 lei pe ele. Poate nici 50. Si atunci... de ce sa le mai fure?
        Fiecare poate avea parerea lui! Eu nu o sa pun niciodata ce-a pus Valyvis10. Dar... cum am spus, gusturile nu se discuta!
        Chiar imi place masinuta asta!

        Comment


        • #34
          Fiecare poate avea parerea lui! Eu nu o sa pun niciodata ce-a pus Valyvis10. Dar... cum am spus, gusturile nu se discuta![/QUOTE]

          Este inca sambata, luni plec in delegatie, greu de condus fara oglinzi.
          Apoi daca tot am muncit si am dat bani incerc sa evit nervii si stresul cauzat de asemenea lucruri.
          Crezi ca mie imi convine. Acum 3 ani mi-au spart masina (geamul dreapta pentru detector-era situat deasupra oglinzii retrovizoare). Politia mi-a luat mie amprentele si atat. In aceeasi seara au spart 15 autoturisme, unul cu meganul plangea, a avut cablul de la gps rulat pe oglinda retrovizoare si dupa ce au spart geamul lateral dreapta fata au tras de cablu si a plesnit parbrizul- geam 300, parbriz 700.
          La mine geamul lateral dreapta fata 120 lei cu montaj dar noroc ca aveau hala ca incepuse sa ploua .
          Crede-ma stau intr-o zona buna din Craiova dar se pare ca hotii s-au inmultit.

          Comment


          • #35
            Acum sa mai si radem, dupa un vin fiert merge. Am avut de ales intre mai multe modalitati de protectie:


            Cred ca am ales-o pe cea mai light

            Bineinteles ca m-am inspirat de la BMW, mai ales ca azi am aflat ca o oglinda de bmw costa intre 700 si 1000 lei/buc.
            Attached Files

            Comment


            • #36
              Sunt calde in permanenta cat cheia este in contact

              Salut,
              Mi-au schimbat azi la service oglinzile ca mi-au furat si am avut-o la reparat, problema mea este ca dupa ce bag cheia in contact cu incalzirea inchisa ele sunt destul de calde. Aveti idee de ce? Exista vreun risc? Sa nu faca scurt, sa ia foc, sorry sunt mai paranoia. Dupa ce scot cheia din contact se racesc imediat. Mentionez ca oglinzile sunt aftermarket la 50 de lei bucata.
              Multumesc,

              Comment


              • #37
                Incalzirea oglinzilor incepe automat la o temparatura mai mica de 5 grade C. La mine se incalzesc de pe la 7...
                Chiar imi place masinuta asta!

                Comment


                • #38
                  Ok, multam Adi.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF