Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

daca a avut cineva probleme cu oglinzile

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Off topic
    Sincer nu i-am verificat actvitatea, dar mi-am dat seama ce "zmeu" este.
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #17
      oglinzi autokarma

      Buna seara tuturor.
      M-am obisnuit sa va cer sfatul si o fac din nou.
      Acum doua saptamani,ne-au furat oglinzile.
      Am incercat sa iau de pe net,am gasit cu 150 RON,insa respectivul s-a speriat,cand a auzit ca ne-am dus la Politie,pt ca era vorba despre a treia vandalizare a masinii si am facut plingere;a spus ca nu are timp sa ajunga,la intilnire.
      Am gasit sticlele de oglinda pe Autokarma,le-am comandat si le-am luat.
      Stiu ca oglinzile pe care le aveam,aveau in centru ceva rotund cauciucat,care era aderent si le tinea lipite.
      Oglinzile pe care le-am primit de la Autokarma,par sa nu se potriveasca cu piesa cu suruburi,desi am dat indicativele masinii.
      Maine se duce sotul meu,sa vada de ce nu se potrivesc.
      my_sample_image.jpg
      Am incercat sa atasez imaginea oglinzii cumparate de la Autokarma;daca nu reusesc,va precizez ca oglinzile postate de altcineva mai sus,sint identice cu cele cumparate de mine.
      Masina noastra este fabricata in 2000 (mercedes a klass 170 cdi)

      Comment


      • #18
        Originally posted by adip1962 View Post
        Am gasit acest topic dupa ce-am cautat vreo 10 pagini... Cand Dumnezeu s-au facut 24?
        Deci... Azi noapte mi-au saltat oglinzile - ATENTIE!. Dupa vreo jumatate de zi, am luat 2, cu suma de 120 lei (ieftin fata de ce este prin magazinele din Bucuresti...). Usor zgariate, dar nu se vede de la volan. Ale cui or fi fost? Dar ale mele pe unde or fi? IDEEA este ca au inceput sa se fure, probabil de catre drogati, d eunde posibili, sa le fi cumparat si eu...
        Anexez pozele, ca sa intelegeti mai bine...
        Pustiul de mi le-a vandut spune ca sunt ok si complete. Originale am impresia ca sunt...
        Asa este?
        Dimineata, pe jos langa masina am gasit si aceasta tija (poza 5) care nu stiu de unde este...
        Ma puteti ajuta?
        Cum montez oglinzile? Cum fac sa nu mai poata fi demontate? Eventual sa le lipesc? Picatura?
        Multumesc.
        Pina la urma,cum ati facut....cum le-ati montat?
        Imaginile carcaselor si sticlelor ogninzilor(numai cea originala),sint indentice cu ale mele.
        Cu toate acestea,piciorusele de pe spatele oglinzii,nu intra in acel suport rotund,detasabil.
        Eu,am luat oglinzile de la Autokarma cu 105 RON.
        Dupa trei vandalizari,la roti si oglinzi,sotul meu voia sa le faca din sticla ordinara si sa le lipeasca pur si simplu.
        Uite ce bataie de cap....ca m-am saturat si eu.
        Le voi sabla si eu,dupa ce se vor potrivi,bineinteles

        Comment


        • #19
          Acele lamele de tabla nu intra in suportul rotund ci vin pe marginea acestuia (incercuit cu galben)iar in partea superioara(incercuit cu rosu) vine tija data dupa ridicatura aceea.
          Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!

          Comment


          • #20
            Originally posted by liviu_tiutiu View Post
            Acele lamele de tabla nu intra in suportul rotund ci vin pe marginea acestuia (incercuit cu galben)iar in partea superioara(incercuit cu rosu) vine tija data dupa ridicatura aceea.
            Multumesc pentru raspuns;stiu unde vin lamelele,insa cele doua rondele,ar trebui sa intre,cu ajutorul picioruselor ,una in alta...nu-i asa?
            Ei bine,circumferinta rondelei de pe geamul oglinda,este mai mare si nu are cum sa se suprapuna peste cea din suport....sau nu m-am prins eu cum.

            Comment


            • #21
              Cele doua "rondele" nu intra una in alta. In momentul in care geamul este prins cum trebuie pe suport , "rondele" sunt ina in fata celeilalte.
              Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!

              Comment


              • #22
                Originally posted by liviu_tiutiu View Post
                Cele doua "rondele" nu intra una in alta. In momentul in care geamul este prins cum trebuie pe suport , "rondele" sunt ina in fata celeilalte.
                Multumesc mult;am inteles.Credeam ca trebuie neaparat sa se suprapuna perfect.
                Sarma aceea,din cite vad,se ridica si se agata ,dupa fixarea in suport(caracasa)....si va tine si ea oglinda.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by cristina58 View Post
                  Multumesc mult;am inteles.Credeam ca trebuie neaparat sa se suprapuna perfect.
                  Sarma aceea,din cite vad,se ridica si se agata ,dupa fixarea in suport(caracasa)....si va tine si ea oglinda.
                  Prima data, se introduc lamele de pe "laterala" si "jos", si apoi se agata de "sarma"cu varful surubelnitei si se trage peste acel umar .Un sistem cam prost gandit dupa parerea mea. Mi s-a intamplat ca la o lovire usoara a carcasei oglinzii, aceasta sa cada din suport . Noroc cu firele de la dezaburire pentru ca a ramas agatata si nu a cazut sa se sparga.
                  Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by liviu_tiutiu View Post
                    Prima data, se introduc lamele de pe "laterala" si "jos", si apoi se agata de "sarma"cu varful surubelnitei si se trage peste acel umar .Un sistem cam prost gandit dupa parerea mea. Mi s-a intamplat ca la o lovire usoara a carcasei oglinzii, aceasta sa cada din suport . Noroc cu firele de la dezaburire pentru ca a ramas agatata si nu a cazut sa se sparga.
                    Sinteti foarte amabil si va multumesc mult.
                    Sotul meu,extrem de bun in mecanica si cu o manualitate si indeminare de exceptie,ma dezamageste profund cand vine vorba despre aceasta masina,pe care l-am fortat s-o ia.
                    Mai mult eu ma agit cand vine vorba despre reparatii sau despre intretinerea ei.
                    Daca as fi barbat,toata ziua as ingriji-o si cred ca i-as cunoaste toate problemele.
                    Suspensiile pe spate...s-au dus,frina are si ea probleme ,oglinzile au fost furate si el,se ocupa de hobby-urile lui.
                    Prefera s-o conduca fara oglinzi iar mie,imi distruge tot curajul de incepator,cand imi spune:"Daca se strica,acolo ramine".
                    "Razbunarea mea",consta in lectiile pe care le iau inca,desi am permis,pina cand voi conduce mai frumos,mai elegant si mai preventiv decit el.
                    In concluzie,va multumesc ca mi-ati raspuns si ca mi-ati citit intrebarile .

                    Comment


                    • #25
                      Va recomand ca dupa gravare sa lipiti oglinzile. Doar puneti pasta de lipit oriunde in mijloc...
                      Chiar imi place masinuta asta!

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by adip1962 View Post
                        Va recomand ca dupa gravare sa lipiti oglinzile. Doar puneti pasta de lipit oriunde in mijloc...
                        Astazi 16.03.2013 mi-au furat si mie ambele oglinzi.
                        Am dat comanda, 60 ron/bucata, dar ma gandesc sa fac ceva antifurt (excluzand inscriptionarea).
                        Aveti vreo idee in acest sens?

                        Comment


                        • #27
                          Avand in vedere cele spuse in acest topic, cred ca doar lipirea ar putea aduce un plus "vietii" oglinzilor pe masina ta. Totusi si gravarea este o solutie, cel putin nu le mai cumpara "nimeni" de la cel ce le-a furat sau le vinde foarte greu, avand numarul tau pe ele.
                          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                          Comment


                          • #28
                            Daca alegi solutia lipirii, inainte fa o proba la dezghetare/incalzirea oglinzilor, precum si la miscarea lor. Sa nu ai surprize...
                            Eu le-am lipit cu prenadez sau prenandez, ca nu stiu care este denumirea exacta. Poti folosi insa un adeziv mult mai bun, dar atentie... poate vei fi nevoit sa mai umbli pe acolo.
                            In rest, mi-am expus punctul de vedere. Gravarea laser cu VIN...
                            Chiar imi place masinuta asta!

                            Comment


                            • #29
                              Revin la gravarea laser. De ce laser si nu gravare normala. Ptr. ca cea normala nu poate scrie decat nr. de inmatriculare al masinii. cea laser se regleaza din calculator si poti scrie oricate caractere.
                              Ori ce nu se schimba la o eventuala vanzare? VIN!
                              Ai pozele mele anexate mai jos. Apropo... daca cumperi oglinzile mele (nu erau zgariate si erau originale - lamelele din otel de pe margini) eu nu ma supar pe tine!
                              Bafta!
                              Chiar imi place masinuta asta!

                              Comment


                              • #30
                                Si la ce ajuta gravarea cu VIN? Eu nu-l stiu pe de rost, daca le vad la altul pe masina tot nu-mi dau seama. Iar daca altii le vad, ce vad? Doar o serie, de unde sa stie lumea daca-i a masinii sau nu? Oricum, si daca ar stii, tot nimic nu se va intampla. Am vazut un S cu numere ce nu erau cele de pe oglinzi. Si? Il opream in trafic sa-i dau doua palme?

                                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF