Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W169 / a170 - diverse intrebari

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W169 / a170 - diverse intrebari

    Salut!
    Am cateva intrebari despre noua masinuta, A170 benzina, 31.08.2004.
    1) Trebuie sa-i cumpar roata de rezerva. Acum are anvelope R17. La reprezentanta mi-au spus ca nu se livreaza pe R17 ci doar pe R15. Aveti idee unde sa caut ?
    2) Tot de la reprezentanta mi-au trimis oferta de ulei motor 5W-30 229.51, 58 RON. E ok sa iau asa sau recomandati altceva ?
    3) Tot de la reprezentanta mi-au spus ca este nevoie de 9.6 litri de antigel 325.0 !? Mi se pare cam mare cantitatea... Iar bidonul de 1.5 litri costa aproximativ 75 RON.
    4) Intentionez sa iau niste covorase de cauciuc. Recomandati sa caut undeva anume ?
    5) De la antena de pe plafon lipseste tija metalica. Aveti idee de unde o pot cumpara ?
    Multumesc anticipat!

  • #2
    Dilema de la punctul 2 s-a adancit si mai mult.
    Alta reprezentanta sugereaza ulei motor 5W-40 229.3 ...

    Comment


    • #3
      1. Te uiți pe roți ce scrie. Sau în carte. Sau rogi pe ogo să-ți scoată din autodata. Vezi că la cele de aliaj ai nevoie de prezoane mai lungi.
      2. Tot în cartea de la mașină scrie norma de ulei. Depinde și de uzura motorului. 5W-40 e mai gros ca 5W-30 în regim normal de funcționare. E recomandat să-i pui ce trebuie, altfel se uzează prematur.
      3. Tot în cărțile ei găsești și asta. Antigelul din câte știu eu se diluează în funcție de ce temperatură vrei. În bidon e concentrat -70.
      4. Să iei musai pentru ea, alfel o să ai surprize că te încurcă la pedale;
      5. Nu știu, dezmembrări? olx?
      Fosta: W168 A160 '99 Benzină
      Actuala: W169 A200 '04 Benzină
      Urmează: Dacia 1300 '74

      Comment


      • #4
        Originally posted by demential View Post
        Salut!
        Am cateva intrebari despre noua masinuta, A170 benzina, 31.08.2004.
        1) Trebuie sa-i cumpar roata de rezerva. Acum are anvelope R17. La reprezentanta mi-au spus ca nu se livreaza pe R17 ci doar pe R15. Aveti idee unde sa caut ?
        2) Tot de la reprezentanta mi-au trimis oferta de ulei motor 5W-30 229.51, 58 RON. E ok sa iau asa sau recomandati altceva ?
        3) Tot de la reprezentanta mi-au spus ca este nevoie de 9.6 litri de antigel 325.0 !? Mi se pare cam mare cantitatea... Iar bidonul de 1.5 litri costa aproximativ 75 RON.
        4) Intentionez sa iau niste covorase de cauciuc. Recomandati sa caut undeva anume ?
        5) De la antena de pe plafon lipseste tija metalica. Aveti idee de unde o pot cumpara ?
        Multumesc anticipat!
        Salut!
        Pentru A170/2004 cod motor 266940:
        Ulei- 229.1, 229.3, 229.5
        Cantitate 5l
        Poti alege uleiul OEM sau orice alt ulei recomandat/agreat Mercedes.
        Gasesti aici( 229.1 , 229.3 , 229.5 ) in functie de norma, producatorii de ulei agreati Mercedes.
        Dupa parerea mea, 5w40 e ok, avand in vedere climatul tarii noastre.
        Antigel:
        Norma 325.0
        Cantitate: 6.8-9.6l
        Nu prea inteleg cantitatea, probabil difera in functie de transmisie...
        Despre jante... cauta in manual si vezi dimensiunea standard. Nu te sfatuiesc sa folosesti jantele pe 17(pentru confortul tau si sanatatea masinii).
        Poti cauta si jante OEM second sau noi AM, odata ce ai gasit in manual caracteristicile lor.
        Ai PM despre covorase, ca sa nu fac reclama aici.
        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

        Comment


        • #5
          Vreau și eu PM de covorașe te rog Că mi-e varză mocheta pe stânga. Mulțumesc
          Fosta: W168 A160 '99 Benzină
          Actuala: W169 A200 '04 Benzină
          Urmează: Dacia 1300 '74

          Comment


          • #6
            Si mie mi-au dat de la reprezentanta MB, ulei de motor 5W40. Am tot motorul 1699cmc.
            Acum am modelul Elegance cu jante de 15, roata de rezerva este tot pe 15 dar am mai avut si modelul Avantgarde care avea jante de 16 iar roata de rezerva era de 15 si era din otel. Stiu ca la vremea aceea ma intrebam ce se intampla daca fac pana...dar am facut calculul si diametrul total al rotii(janta+anvelopa) este acelasi...cred ca la fel se intampla si cu janta de 17 si nu-i o problema daca roata de rezerva este de 15...oricum, roata de rezerva o folosesti temporar. Cod pentru janta de otel de 15: 1694000402, 6JX15H2 ET44. Atasez niste poze din manual.
            Attached Files
            No malfunction

            Comment


            • #7
              Originally posted by gruiarew View Post
              Vreau și eu PM de covorașe te rog Că mi-e varză mocheta pe stânga. Mulțumesc
              Eeee..., pe fuga si tu...
              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

              Comment


              • #8
                Mulţam Laur!!

                Georgealinel ce zici tu e un fel de "nu-i bai dacă ai un picior mai scurt. Iei un pantof cu toc şi eşti ok". Nu-i chiar aşa. E vorba şi de lăţimea roţii + ET-ul. Cam trebuie să fie toate la fel. Mi-a explicat mecanicul mai demult că trebuie să fie un anumit unghi între mediana roţii şi linia imaginară din centrul telescopului. Nu mai ţin minte exact cum era că oricum nu pun decât ce-i de la mama ei şi musai toate la fel.

                Şi la jante de 17 cu un talon de 45, pe lângă că-ţi faci suspensia praf (dar alea să zicem că se schimbă) o să-ţi scuture creierii. Nu avem drumuri pentru aşa ceva.
                Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                Urmează: Dacia 1300 '74

                Comment


                • #9
                  Multumesc pentru sfaturi! Va tin la curent!

                  Comment


                  • #10
                    Nu inteleg, chiar intra in motorul acela 5l ulei? cam atata se pune in motoare de 2l

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Serban8333 View Post
                      Nu inteleg, chiar intra in motorul acela 5l ulei? cam atata se pune in motoare de 2l
                      Eu cred ca da.
                      Alta intrebare: ce inseamna mai exact
                      "386 MOBILE PRE.-INSTALLATION (MTUS)" ?
                      Ca am bluetooth sau ca e bluetooh-ready ?

                      Comment


                      • #12
                        Salut!
                        BT ready, si-ti mai trebuie un adaptor BT., daca nu ma insel...
                        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                        Comment


                        • #13
                          1) Antigel: depinde...dacă ai sau nu aer condiționat, dacă ai sau nu cutie automata dar dacă ti-au zis ca iți trebuie 9.6 litri (ceea reprezinta întreaga capacitate a instalației de răcire) înseamnă ca ai cutie automata 722.8 (CVT) și instalație climatizare (automata sau nu).
                          Nu iti trebuie 10 litri de antigel ci doar 50% pentru minus 37 grade (sau 55% pentru minus 45) - norma 325.0 - schimb 15 ani sau 250K Km dacă nu e prevazut în mod special altfel în manual de utilizare a modelului tău.
                          Link direct către norma 325.0:

                          2) Ulei: 5 litri - 229.3 / 229.31 / 229.5 / 229.51 si chiar 229.52 - acum, treaba cu uleiul e unul dintre cel mai subiective topice pe orice forum auto, asa ca, it's into your hands only.
                          remarca: 229.3, 229.31, 229.51 nu se recomanda pentru intervale lungi de revizie (+15.000 km)
                          3) Bluetooth: ai nevoie de adaptor. - ai ca în poza da? [IMG][/IMG]
                          cod adaptor: B67880000 sau B67876168 sau B67875877 (newer is better) - astea de la Mercedes
                          dar sunt și de la alte firme vezi Viseeo.
                          4) Antena: poți luat antena (tija) de la retrofit (w169 sau w245) e mai scurta și arata mai bine (cod A1698204175).
                          5) Pe w169 exista kit rapid. Eu îl am și sunt mulțumit / sau poți cauta roata slim. Totuși, dacă vrei neapărat, iți recomand de 15" maxim 16'' (suferi f tare după la confort și $$$)

                          Daca ai cutie automata lasă roata și schimba uleiul și filtrul de la CVT.

                          @gruiarew - Prezoanele pe w169 sunt aceleași indiferent de jante: tabla sau aliaj și indiferent de lățimea lor: 15-16-17-si chiar AMG 18 iar codul lor este:
                          A2114010370 (cod vechi)
                          SAU
                          A0009904907 (cod nou).

                          Cu dimensiunile: M14 X 1.5 X 30.7 .
                          Last edited by Florin_WES; 03-19-2017, 01:25 AM.

                          Comment


                          • #14
                            Wes: intentionezi sa editezi toate posturile?
                            Am vazut ca si la decodare ai sters/modificat/etc cand nu aveai de ce.
                            DPDV gramatical incepeau cu linie de dialog, iar la unele ai dat-o-n bara.
                            Hail grammar!

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc Laur!
                              Ogo:
                              1) Am cutie manuala WDD1690321J004303 si am si aer conditionat, 140.000km rulaj.
                              2) La ulei vad ca majoritatea sfaturilor sunt spre 5w40 si cred ca pe asta o sa merg.
                              3) DA, am exact ca in poza pe care ai urcat-o tu ! Ce ma mira este ca in masina, atunci cand caut bluetooth, gasesc mereu un UHI8804 sau ceva asemanator. Incerc sa ma conectez si imi cere pin-ul. Nu a mers nici cu 0000, nici cu 1234...
                              4) Nu m-am lamurit - este doar antena FM sau ajuta si GSM ? Banuiesc ca este GSM, avand in vedere ca radioul functioneaza.
                              5) Ok

                              Am mers aproximativ 70km prin Bucuresti iar consumul de carburant din bord indica 12-14L. E normal ? La voi e la fel ?
                              Am observat ca nu functioneaza tasnitoarea de lichid de parbriz pe luneta. Oare ce e stricat ?
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF