Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Opiniile voastre cu privire la A-Class

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca pana acum nu v-a placut...

    Eu zic ca de acum incolo va va placea...
    Cu acest A-klasse s-au prezentat reprezentantii stelutei la Shanghai,care va aparea pe piata la inceputul lui 2012.
    Attached Files
    Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita !!!!
    BENZ4LIFE
    Dezmembrez:w124,w163,w168,w202,w203,w209,w210,w211 ,w220,Vito,Sprinter TEL:0784165165

    http://www.youtube.com/watch?v=bnhSykTCbfk 4Mercedes-Benz FANS!

    Comment


    • Buna,


      Prima mea masinuta este un AKlass 190 model '99 Avantgarde cu 130000km am citit pe aici cateva detalii cam negre despre modelul acesta,dar momentan eu sunt foarte multumita de ea . Tinand cont ca sunt fata si stau putin cam prost la capitolul detalii despre masini , pot spune ca fostul meu prieten este un obsedat de masini si buburuza mea chiar l-a dat pe spate ) . A fost foarte impresionat de cum se comporta la drum dar si de calitatea materialelor din interior.

      Sunt tare mandra de ea tinand cont ca este prima mea masina si eram fan BMW ,incepe sa mi placa mai mult MB si chiar m am gandit ca urmatoarea masina sa fie tot MB noul model A Klass 2012

      Comment


      • Si eu am un A170 din 2000 de vro 3 luni. Sunt foarte multumit de ea stabilitate consum etc.
        Daca ar avea toti A class nu ar mai comenta despre aceasta. eu am dat vro2600 eur, un pret mic pt ce stie sa faca...

        Comment


        • Salutare tuturor , bizare discutiile raportat la conceptul de A classe si am sa justific si de ce . Nu poti compara o calsa a unui produs(oricare ar fi el) cu un altul , dintr-o clasa superioara sau inferioara ( mare/ mic , vechi/ nou) . O comparatie credibila ( nu cum se practica in general pe meleagurile noastre ), este una facuta intre mercedes si alti producatori , raportat la concept , produs si costuri . Acestea fiind stabilite , lansez urmatoarea intrebare : Ce producator auto a scos un monovolum care sa inteplineasca atatea functii la un loc ca un A classe, fie el de orice generatie? . Sa nu uitam faptul ca acest concept de monovolum urban , in care te strecori prin trafic , iti cari frigiderul ( sau iti muti casa) si arata demential de bine prin designul atipic , cu toate gadgeturile tehnice pentru a realiza asta , a fost lansat de Mercedes , ulterior idi similare s-au copiat in diferite incercari spun eu esuate a altor producatori . In familia mea este un W169 , 1,5 96 CP , am mai avut tangenta vreo 2 ani cu unul similar inainte sa fie achizitionat acesta , autoturism cu care am batut drumuri de germania de nenumarate ori , plecam gol si veneam plin cu tot felul de mobila si lampi si cutii pana in tavan cu ce mai luam de la ikea si alte magazine ( cu burta de asfalt cum zice romanu') . Acest automobil W169 si-a facut treaba si si-o face exceptional din toate punctele de vedere , singurul inconvenient fiind faptul ca are motorul mic , dar si asa ma descurc cu el foarte bine in traficul extern ( eu mai avand o alfa romeo 147 ) . Partea cu stabilitatea , nu am absolut nimic de reprosat la acest w 169 , se descurca excelent incarcat cat si gol pe asfalt , mai bine chiar ca si multe autoturisme de la concurenta . Am condus suficiente tipuri, marci , cu motoare puternice, mici, economice dar ca o medie aritmetica intre toate am optat pentru acesta . Am pus in balanta cu concurenta si anume ce as fi putut lua de banii ce i-am dat pe ea , cu un minim de conditii ce tin de , personalitate , fezabilitate , confort.Puteam obta pentru :vw golf 5 "yach"(daca nu e gti), seat leon ( dar cu acela nu car frigiderul ca are haionul "oval", de peugeot si forduri cu motoare hdi si tdci care sunt unul si acelasi nu vroiam sa aud, citroen in nici un caz , poate alfa romeo sau fiat, dar iar frigiderul si cusca catelului nu incape ,ca personalitate au .etc. Iubesc acest monovolum , chiar daca din punct de vedere mecanic e oarecum " un chin" sa lucrezi la ea , pana in momentul in care incepi sa gandesti ca "Mercedes" si sa-ti pui intrebari " de ce asa ? si nu ca la toate masinile" , apoi devine o placere de a te juca de-a lego , deoarece totul este modular si altfel . Acesta este termenul potrivit pentru W169 "ALTFEL" .

          Comment


          • Imi cer scuze ca intervin din nou , dar am omis unele aspecte legate de costuri la revizii , bucsaraie , etc. Ca si costuri nu sunt o avere, in sensul ca daca te invarti putin si sapi pe la unii altii , obtii preturi bune pe piese ( eu asa fac ) , acum daca mai pui si mana si ai si unde e perfect , spre exemplu reviziile le fac cu mana mea , evident asistat de un amic la un service caruia nu-i lipseste absolut nimic ( ca si scule si gadgeturi de genul) , dar sa spunem pachet de revizie cu ulei de calitate si filtre nu ies mai scump cu mult ca o revizie la dacia solenza ( masina tatalui (imaculata)). De ce fac aceasta comparatie , deoarece romanii au obiceiul sa fie snobi cand nu e cazul , si sa nu gandeasca practic cand ar trebui .


            Acestea fiind spuse va doresc drumuri bune si lipsite de " pagube" .

            Comment


            • Eu am avut un e46 318i facelift, acum am un 140.

              fara sa exagerez mi se pare mult mai reusit a class, spatiul in interior e mult mai mare, iar motorul fiind mai simplu nu e asa puternic insa categoric este mai fiabil.
              Sunt foarte multumit de masina, sper sa nu-mi cada debitmetru sa schimb ecu.

              Comment


              • Originally posted by bogdaneljr View Post
                Si eu am un A170 din 2000 de vro 3 luni. Sunt foarte multumit de ea stabilitate consum etc.
                Daca ar avea toti A class nu ar mai comenta despre aceasta. eu am dat vro2600 eur, un pret mic pt ce stie sa faca...
                Eu pentru buburuza mea A190,avantgarde cu tot cu roti de iarna am dat 2400 euro si este masina o bijuterie,foarte bine intretinuta(piesele sunt schimbate la reprezentanti la mercedes, proprietarul nu m-a mintit cu nimic cand am vrut sa o cumpar).Am ramas si prieteni .
                Sunt foarte mandra de ea , chiar de la anu vreau sa bag bani in ea sa o fac perfecta.

                Comment


                • Cum adica MB cu motor de Dacia? Au cumparat motorul de la Dacia Pitesti? Au fost proiectate/contruite/ansamblate de Dacia?

                  Este un motor realizat de Renault care echipeaza atat Renault cat si Dacia, iar acu MB.

                  Mi se pare o stire d-aia OTVista de 2 lei si o curca. Niste panarame...
                  proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

                  Comment


                  • Oricum, motorul 1.5 DCI cred, va suporta oarece transformari pana va ajunge sa echipeze noua clasa A.
                    In discutie putem aduce fiabilitatea motorului, cu argumente pro si contra. Nu e cazul sa ne lasam prada "senzationalului" , atat de vanat de presa autohtona.
                    Seara Faina!
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • 1.5 dci din grupul renault este un motor foarte reusit, nu stiu daca ati vazut dar e singurul motor care suna ca un benzinar, daca e in stare buna.
                      o sa fie si mai ieftin de intretinut insa sigur o sa faca mb vrea ghidusie sa nu poti pune de ex injectoarele de la renault

                      Comment


                      • E bun pana iti bagi ghiarele in el.DAca nu e intretinut corect devine o pacoste.Dar are un consum fenomenal.Am Loganul de firma, 1.5dci 65cp, care are consum mediu 4.7-4.9%.
                        Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                        https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                        Comment




                        • Nu stiu cum va fi cel de pe A, eu am condus zilele trecut pe un reno captur codul asta: 1.5 dCi K9K 892 90 de cai. Este absolut o gluma de motor.
                          Mai de mult am fost cu clio symbol de 65, o prastie.

                          Comment


                          • Am avut pana luna trecuta un B180 CDI (2007 luat nou) pe care l-am vandut dupa 6 ani de exploatare moderata (100.000 km) si am luat din Germania un A160 CDI model 2001, cu 105.000 km de la o reprezentanta MB. Am ramas surprins cat de putin poate consuma masina. Daca la prima, consumul mediu era in jur de 8-8,3 l (Timisoara, mers cam 70% in oras) la A160 CDI consumul mediu scade la 5,5-6 l. In plus piesele de schimb sunt la jumatate de pret (noi bineinteles). Aici vorbesc de placute frana, discuri fata, telescoape spate, kitt brat spate, rulmenti viraj fata (la B se putea inlocui doar toata flansa) pe care le-am schimbat pentru a avea o masina in perfecta stare de functionare.
                            In cei circa 3000 km rulati pana in prezent nu pot sa gasesc neajunsuri majore. Sonorizarea este acceptabila. spatiul interior este superior unui Golf 4 (l-am putut compara direct), directia precisa, stabil suficient, motorul desi nu are reprize dinamice urca acceptabil in viteza (turatia maxima la 160 CDI este doar de 3600 rot/min) si de obicei nu se depasesc 2000-2200 rot/min.
                            Portbagajul este mai mult decat suficient (390 litrii) pentru aprovizionare de la supermarket, carat copilul pana la bunici, iar pentru cele 1-3 drumuri pe distanta lunga se poate lua un suport portbagaj si un Thule, asta daca nu incap lucrurile in portbagaj. Acest lucru este insa subiectiv, mie spatiul fiindu-mi suficient pentru doi adulti si un copil.
                            Intr-adevar singurul inconvenient este reprezentat de eventualele reparatii la motor care trebuie executate intr-un atelier profilat, deoarece (am patit la B) altfel poti sa duci masina la service (Opel in cazul meu) si apoi sa fi chemat sa o ridici deoarece nu stiu cum sa o repare (schimb bujii incendescente si kitt accesorii), dar restul operatiilor (cu exceptia eventual al schimbarii filtrului de polen al A) sunt foarte facile si reduse ca timp.
                            Mai este un aspect la care se uita a se face referire: In Germania masinile se vand de obicei dupa nr. kilometrii reali cu caiet service unde este cazul si au preturi mult mai mari decat in Romania (ex la 100.000 km un A160-170 CDI se vinde cu 2500-3500 euro) dar in Romania se cumpara masini cu 300-400.000 km cu 1200-2000 euro, se da kilometrajul inapoi la 80-100.000 sau cat vrea clientul si se revand.
                            Sigur ca aceste masini uzate si reconditionate romaneste cu diferite piese si subansamble transformate, nu au cum sa functioneze OK asa ca majoritatea au probleme, dupa cum am putut vedea si pe forum.
                            O sa revin peste cateva luni si o sa va detaliez si alte impresii despre A160 CDI pe care il am acum, dar pana in prezent am numai cuvinte de lauda.
                            Last edited by Lucian1969; 07-06-2013, 21:16 PM.

                            Comment


                            • Stie cineva unde gasesc manual de a class w168 ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF