Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cele mai costisitoare 7 Greseli pe care le fac Cumparatorii de Detailing

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cele mai costisitoare 7 Greseli pe care le fac Cumparatorii de Detailing

    Cele mai costisitoare 7 Greseli pe care le fac Cumparatorii de Detailing

    Fapt: desi peste 95% dintre automobilele care ruleaza pe sosea au nevoie de detailing, doar 5% dintre automobilisti au cumparat vreodata un astfel de serviciu si numai 10% stiu despre ce este vorba, cand se discuta despre detailing.

    Fapt: cei mai multi dintre automobilistii care ajung sa cumpere un serviciu de detailing nu stiu cum sa-l controleze, nu stiu ce sa ceara prestatorului si de pot primi.

    Fapt: daca produsele fac acelasi lucru si au aceleasi caracteristici, ele poti fi diferentiate prin pret; serviciile nu sunt niciodata identice. Cand cumperi un serviciu trebuie sa urmaresti alte aspecte, pentru evaluare, decat in cazul produselor.

    Concluzie: majoritatea larga a autmobilistilor nu stiu ce este detailigul si cum se executa, nu stiu cum se cumpara, cat ar trebui sa coste si cum se controleaza, ce trebuie sa ceara de la un prestator si ce sa urmareasca la primirea masinii.

    Cum poti alege cel mai bun centru de detailing - sau macar unul decent - atunci cand iti lipsesc atat de multe informatii?!
    Aici nu ne vom ocupa in nici un fel de aspectele tehnice ale detailingului. Pe cei mai multi, cum este si firesc, nici macar nu-i intereseaza asa ceva. Deci, acest film pe care vi-l propunem mai jos nu se adreseaza celor care fac polish sau detailing in general, ci cumparatorilor acestor servicii.
    Cu toate acestea, nimic din ce-l intereseaza cu adevarat pe client nu ar trebui sa fie strain prestatorului.

    Asta am facut noi de-a lungul anilor: am intervievat zeci si sute de clienti si am incercat sa aflam care sunt secretele celor care obtin in mod constant mai multe servicii, mai multa valoare si mai multa satisfactie, pentru aceiasi bani pe care ii platesc pentru serviciile de detailing.

    Am identificat nu mai putin de 7 greseli pe care clientii neinitiati le fac in mod repetat, sabotandu-se practic singuri si platind mai multi bani pentru mai putine servicii.

    Inainte de a te invita sa vizionezi filmuletul de mai jos, vom mai face o precizare. De ce va dezvaluim aceste greseli – secrete! – ale cumparatorilor neinitiati, atata vreme cat noi insine suntem prestatori de servicii de dertailing, la randul nostru? De ce riscam sa ne atragem oprobiul colegilor de breasla facand publice aceste detalii “secrete”? De ce ii invatam ce au de facut pe cei care, de obicei, sunt considerati ca fiind de cealalta parte a baricadei?
    Pentru simplul motiv ca noi – la fel ca orice alt prestator onest – ne dorim clienti informati. Noi stim ca numai un client informat poate aprecia la adevarata ei valoare munca noastra.

    Doar cine cumpara in cunostinta de cauza, doar cei informati pot lua o decizie inteligenta si corecta, profitand mai mult de pe urma serviciilor achizitionate.
    Si inca un ultim motiv pentru care ne preocupa informarea, educarea in domeniul detailingului a automobilistilor: este mai usor cand vorbim aceeasi limba si cand ne pozitionam, de fapt, de aceeasi parte a baricadei.
    (http://www.youtube.com/watch?v=M2KW6-PHhIs)


  • #2
    Foarte interesant si foarte adevarat filmuletul! Urmaresc cu mare placere mail-urile si topic-urile dv. Toata stima si mult succes in continuare!

    Comment


    • #3
      Ziua buna! Ma intereseaza daca se poate face ceva, in legatura cu niste ornamente de aluminiu, care sunt cam oxidate(matuite)?

      Comment


      • #4
        Originally posted by horvath_gabriel View Post
        Ma intereseaza daca se poate face ceva, in legatura cu niste ornamente de aluminiu, care sunt cam oxidate(matuite)?
        Multumesc pentru intrebare.

        Trimiteti detalii si fotografii la cristian.pop@expertdetailing.ro sa vedem despre ce este vorba...

        Comment


        • #5
          Foarte interesant si profi (mai rar pe la noi), am vazut ca au preluat si cei de la 4tuning textul si filmuletul. Bafta !
          Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
          http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
          http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

          Comment


          • #6
            Cam asa au iesit pozele.
            Ma refer aici la bandoul de la baza geamurilor si cadrul fiecarui geam lateral. Sunt anumite puncte in care este patruns materialul mai adanc si imi dau seama ca nu se mai poate face nimic dar macar luciul sa-l redau un pic. Masina cand a iesit de la reconditionat, ornamentele aratau mai bine. Banuiesc ca au intervenit factori de corodare de la spalarile cu spuma activa.
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Ar trebui sa fi sigur din ce material sunt acele ornamente.
              Este posibil sa fie din aluminiu,
              dar la fel pot fi si din plastic acoperit cu un strat care imita metalul…

              Daca sunt sigur din aluminiu
              – si este probabil, pentru ca masina este mai veche –
              atunci problema se rezolva usor.
              Cauta un “metal polish” si lustruieste-le.

              Daca masina este sau va deveni o piesea de muzeu,
              nu ar fi lipsit de interes sa te informezi despre cromarea ornamentelor respective.

              Tine-ma la curent.

              Comment


              • #8
                Am incercat deja o substanta de la sonax(pe care spunea chiar, ca este speciala pt aluminiu), dar fara efect.
                Dumneavoastra nu efectuati asemenea operatiuni? Daca da, cam cat m-ar costa?
                Last edited by horvath_gabriel; 05-05-2011, 16:32 PM.

                Comment


                • #9
                  Am primit si eu cartea , n-am dat nimic ca e gratis da face mai mult ca una pe bani . Parerea mea e ca merita citita , am invatat lucruri utile. Am invatat si ca e bine sau mai bine zis mai bine sa mergi la cineva care iti poate face intretinerea asta la masina si are si scule si cunostintele necesare ca singur e cam greu . Si macar nu risti sa-ti dai de lucru mai mult cu mana ta.
                  +40758148228 whats app active

                  Proud owner of Lady Blue W140.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF