Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sistem audio pe cobre

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Hai sa iti dau eu un sfat.Pe Wugy cand am terminat de restaurat masina am avut o linie audio alpine.Se auzea ca un cur ...
    Am schimbat boxele cu unele americane si am pus un mp3 suparat Pioneer...
    Tot ca un cur se aude in comparatie cu orice masina noua.
    SI exista si explicatia.La nivelul anilor 76 cand a aparut masina mea, moda stereo era o chestie relativ noua si nu foarte bine pusa la punct.Dovada stau spatiile de montare a boxelor.In spate oalele sunt foarte mici si nu sunt deloc adanci iar in fata sunt sub bord.In fata poate mai e cum mai e , tot bordul devenind o cutie de rezonanta, dar si aici e o problema .Daca nu vrei sa strici bordul nu pui difuzoare mai mari decat gaura tehnica.Iar alea in zilele noastre nu sunt decat difuzoare de inalte sau twitere! Acolo iti tb un difuzor cu doua canale .Daca ai norocul sa gasesti asa ceva , e de putere mica si se aude ca un cur.
    Daca vrei sa iti gauresti usile , poti sa scoti un sunet mult mai bun .Eu nu am vrut asta .
    Am facut in schimb altceva.
    AM bagat pasla in bord ( la greu ) si am obtinut doua lucruri : o mai buna insonorizare a masini la turatii inalte iar bordul a devenit o incinta acustica.E munca de nebuna...dar merita.

    Comment


    • #17
      Originally posted by crstn_savu View Post
      2. Sa cumpar un sistem secound hand Bose de pe ebay. Imi surade oarecum ideea cu Bose pentru ca oriunde am auzit vorbindu-se despre aceste boxe se vorbea numai de bine.

      Sistemele Bose sunt dedicate pe modelul de masina in care s-au instalat. De aceea si suna asa cum suna, pentru ca sistemul este optimizat pentru masina in care s-a instalat optional.

      Ma indoiesc ca Bose a furnizat sisteme audio optionale pt W123.

      A lua un sistem de boxe Bose (cu amplificarea de rigoare) de pe o masina si a-l instala pe un alt model nu poate conduce decat la un rezultat sub-mediocru.

      Comment


      • #18
        stefane eu am insonorizat toata masina cu pasla chiar saptamana asta am terminat si sunt foarte multumit de proprietati. Mi-a ramas putina pe care o voi folosi pentru a insonoriza la greu tot bordu.

        Ca si difuzoare m-am decis in cele din urma sa pun pe fata Helix Esprit E104. Sunt difuzoare coaxiale de 10cm si incap perfect acolo (si tweeterul la fel). Pe spate voi pune tot difuzoare Helix de 16cm cu 2 componente: difuzorul propriuzis si tweeterul avand si un filtru pentru a le lega impreuna.

        HU intentionez sa montez un becker Cascade pro 7941 sau 7944 daca reusesc sa gasesc la un pret bun pe net (ceva licitatii sau ceva in genul).

        Intre timp m-am documentat si eu ce implica un sistem audio bose sau h/k luat de pe alta masina si cam asa sta treaba cu ele cum zici tu diesel. Ele sunt in asa fel dimensionate/pozitionate incat calitatea sunetului sa fie impecabilia. Daca le iei separat sau fara filtrele cu care vin in setul complet, nu faci nimic... va fi un sunet bashit.

        Va voi tine la curent cu miscarile pe care le voi mai face, dar pentru ca "no tengo dinero" merge incet lucrarile.

        Comment


        • #19
          O statie de amplificare ar putea ajuta si ea,nu neaparat pt volum ci pt calitatea sunetului.Se va auzi mult mai clar si mai "surround".Spor la modificari!

          Comment


          • #20
            indiscutabil ajuta foarte mult o statie de amplificare. doar ca nu prea sunt bani si atunci le voi lua treptat. azi HU, maine difuzoarele pe fata, mai apoi inlocuite cele existente pe spate, mai apoi un subwoofer, mai apoi o amplificare si tot asa...

            Comment


            • #21
              Colegu' daca vrei sa sune bine muzica in cobra,iti pot spune ce am facut eu la una din fostele mele cobre(si auzea la fel daca nu chiar mai bine decat in astea noi):
              -in bord am bagat o pereche de boxe Pioneer,dimensiune care a intrat la limita fara sa incomodeze cu nimic.(important e sa pui boxe de calitate)
              -in spate unde sunt locasurile alea mici pt boxe,am scos cu totul bucata aia de carton(sau ce e),am taiat tabla in dreptul locasurilor lasand iesire in portbagaj.Apoi am confectionat dupa cartonul original o piesa din pal capitonata cu moketa,montat boxe ovale(de calitate) si pusa la loc(magnetul boxelor se vede din portbagaj)!!...imagineaza-ti cum suna un sistem de calitate avand ca si cutie de rezonanta porbagajul unei cobre! crede-ma ca nu ai nevoie de nici o amplificare,doar de un aparat bun si boxe la fel!
              Bafta!

              Comment


              • #22
                Este foarte important aspectul asta cu decuparea tablei de sub difuzoare să ştii ... Eu am noroc ca fostul proprietar a facut asta deja. Dar va trebui oricum sa refac panoul din spate pt că s-a descompus. Acolo voi folosi in schimb o placă de mdf. Din păcate nu am niciun model dupa care să îmi croiesc altul şi nu ştiu cum voi rezolva pt. că şi în dezmembrări sunt toate praf.

                Comment


                • #23
                  Eu am avut pe masinuta original Blaupunkt cand am scos boxa si am atins membrana sa rupt cartonu ) atat de originala era ,pune pe ea boxele din bord si atat ce atata galagie
                  Perfection is everything , Perfection is Mercedes-Benz` !!!

                  Comment


                  • #24
                    Topicul are aproape 1 an vechime. Mai colaboram? Mai completam? Haideti ca vin eu cu o sugestie de HU. Pioneer DEH-2200UB, difuzoare fata Pioneer TS-G1012i, difuzoare spate sistem Jbl GT5-650C. Completari si izolatii fonice dupa ce voi incerca pe masina mea si testa incinte.
                    Last edited by Luxian; 09-20-2010, 21:12 PM.

                    Comment


                    • #25
                      Am si uitat sa mai completez ceva pe acest subiect. Intre timp am schimbat panoul din spate si nu cu unul de mdf ci cu unul original ca deh... ashai frumos. Difuzoarele le-am lasat aceleasi pentru ca am avut surpriza ca Head Unitul Alpine CDE-101R sa scoata din boxele alea tot ce-i mai bun desi sunt no-name. Au un bass si o calitate in ele de ma intreaba lumea daca am tub de bas.

                      Asa ca eu zic ca investiti intr-o unitate centrala performanta pt ca face diferenta chiar daca dati bani mai multi pe ea. Apoi difuzoarele va orientati sa potriveasca si sa sune frumos nu neaparat sa fie marca. Asta este concluzia la care am ajuns eu desi pana sa aud cum suna acum masina mea tot ma strofocam sa iau nu stiu ce difuzoare de sute de lei.

                      Comment


                      • #26
                        Eu sunt cam meloman din nefericire si daca nu simt muzica in scaunul meu nu prea ma las.Cei din spate nu mai zic ce mama de !*@$ imi baga in gat dar asta este neinteresant.

                        Comment


                        • #27
                          Nici o completare de o luna?Cristiane ce ai mai facut la cobra?Cum a ramas sistemul?Sau acum te bucuri de 124?

                          Comment


                          • #28
                            Ma bucur de 124, pt mine proiectele se rezuma momentan la masina pe care o conduc, nu-mi permit sa fac investitii in mai multe masini. Eu am fost super multumit de ce aveam pe masina. Mai lipseau doar difuzoarele coaxiale de 10 Helix.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF