Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sistem audio pe cobre

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sistem audio pe cobre

    Pentru ca o parte din problemele mecanice s-au rezolvat am inceput sa ma documentez despre realizarea unui sistem audio pe cobra.

    As dori in primul rand sa va intreb pe voi (posesorii de cobre) ce boxe ati montat pe masina?

    Eu pana acum am 2 variante intre care tot oscilez:
    1. sa cumpar un sistem complet nou de la Alpine, Powerbass, MicroDimension Pioneer sau Hertz
    2. Sa cumpar un sistem secound hand Bose de pe ebay. Imi surade oarecum ideea cu Bose pentru ca oriunde am auzit vorbindu-se despre aceste boxe se vorbea numai de bine. Nu am avut ocazia sa aud din pacate nicio masina cu sistem montat pentru ca acesta este disponibil doar ca si extraoptiune la cateva marci de renume (in special audi, dar si la cateva Mercedes).

    Voi ce solutie imi recomandati pentru masina mea? va intreb pe voi pentru ca printre noi se numara cativa care si-au refacut cobrele si, bineinteles, pentru a crea un confort sporit au si-au montat si un sistem audio.


  • #2
    Mergi pe Bose!
    `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

    now - bicicleta !

    0744 239 949

    WEB
    http://garajautodiag.blogspot.com

    Comment


    • #3
      Si eu ma gandeam sa merg tot pe bose. Eu prima data am auzit de aceasta firma de la un prieten care mi-a zis ca ar fi foarte buni. El a aflat de bose cand lucra in ceva local, iar el se tot uita ca bou la inceput unde is boxele? de unde vine sunetul? ce asigura sonorizarea intr-un local de dimensiuni medii... asta pana intr-o zi cand l-a intrebat pe un coleg care i-a zis sa se uite sub tejghea unde era un sistem 2.1 de la bose care avea un subwoofer si 2 sateliti deastia mici de birou. efectiv nu i-a venit sa creada.

      Sovieticool vad ca ai mai auzit de aceasta marca si probabil stii cam cum suna un astfel de sistem. As dori sa te intreb daca difuzoarele de la aceasta firma au ceva smecherii care le fac sa poata fi folosite doar impreuna cu mp3-playeru de la firma lor sau sunt ca si orice alte difuzoare si pot fi folosite cu orice mp3player, doar proprietatile sa corespunda?

      Am gasit pe internet la pretul de 180 euro difuzoare cu amplifuri in stare foarte buna de la masini de 5-6 ani:





      Comment


      • #4
        Mp3 player sunt de tot felul .. Iar noi oamenii obisnuiti nu facem mare diferenta sa zici ca auzi toate sunetele si clar ca un muzician. Daca ai un player cat de cat de firma care poate sa aiba un amplificator integrat, dar bun atunci poti pune difuzoarele bose in combinatie cu orice player. Treaba nu e asa ca cum credem noi ca trantesti un dif acolo in portiera sau intr-o cutie si gata se aude sunetul de o claritate si fidelitate extraordinara. Producatorii de sisteme de sonorizare coloboreaza ani bun si sute de teste si potrivesc exact diful si pozitia si draci si lacii..carnati unde trebe. Daca pui mana pe ceva difuzoare de firma si vin cam in acelasi loc (ma refer la dimensiuni) unde au fost cele de fabrica ai sa obtii sunetul cel mai bun. Daca vrei sa te pun in tema exact cu trebile astea am un baiat de la Power Audio Romania si le haleste pe piine.Depinde de tine. Eu personal nu imi place sa se auda din Mercedesul meu muzica tare si bass de ala adanc sa tremure plamanii, dar deh poate dai concert


        In legatura cu sistemele ce sa zic imi place ala de Q7. E parerea mea!
        `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

        now - bicicleta !

        0744 239 949

        WEB
        http://garajautodiag.blogspot.com

        Comment


        • #5
          stiu mai sovieticoole... practic tocmai pozitionarea corecta a difuzoarelor face ca sunetul produs de acestea sa fie unul perceput de urechea umana ca si de calitate. Sa fiu sincer nici scopul meu nu este sa fac din cobra mea o cutie de boxe, doar ca eu momentan nu absolut nimic pe ea in ceea ce priveste sonorizarea si iti dai seama ca daca tot pun acuma ceva nu o sa pun chestii din obor. Eu vreau ca sunetul din masina sa se apropie de cel dintr-o masina de serie din zilele noastre nu vreau sa am o masina sa tune basu in ea. Fidelitate si mai apoi putina putere. Se pare ca voi mai urmari atunci ce mai apare pe internet de la bose si cum gasesc ceva sa corespunda necesitatilor mele si sa am si bani pe moment, cumpar.

          Comment


          • #6
            Crstn_savu incearca sa mergi la dezmembrari pe la noi ca sunt destul masini lovite care inca mai au sitemele audio pe ele. Le scoti tu cu mana ta si nu cred ca depasesc 60 - 100 Euro.
            `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

            now - bicicleta !

            0744 239 949

            WEB
            http://garajautodiag.blogspot.com

            Comment


            • #7
              Sau pui o pereche de custom fit noi,si aia e....

              Comment


              • #8
                Domnu crstn_savu e musai sa pui ceva de firma ? Vorba lui DMIHNEA si scapat de bataie de cap si cheltuieli nejustificate.
                `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                now - bicicleta !

                0744 239 949

                WEB
                http://garajautodiag.blogspot.com

                Comment


                • #9
                  mai uite ca mi-ati oferit o solutie alternativa pentru ce am eu nevoie... nu vreau musai firma, vreau totusi sa am un sunet de calitate in masina si totusi sa ma tina sa nu am probleme cu ele. Ma voi interesa pe la dezmembrari cam ce componente audio au ca am vazut in mai multe locuri chiar si mercedesuri de cativa ani in lovite si cam intregi la interior.

                  Comment


                  • #10
                    Ce are un mp3 player din domo hifi si cu niste difuzoare cu filtre bune?Doar asta spui ca vrei.

                    Comment


                    • #11
                      De produsele din marile centre comerciale fug ca dracu de tamaie pt ca majoritatea sunt contrafăcute si de proasta calitate

                      Comment


                      • #12
                        All are made in Taiwan !
                        `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                        now - bicicleta !

                        0744 239 949

                        WEB
                        http://garajautodiag.blogspot.com

                        Comment


                        • #13
                          dar nu pe vapoare care vin din Taiwan. Sunt convins ca toate sunt Made in China, Taiwan si alte tari cu mana de lucru foarte ieftina, dar totusi sunt unele firme care au o tiere a produselor care ies de pe poarta fabricii in asa fel incat la client sa nu ajunga rebuturi.

                          Comment


                          • #14
                            China sau nu oricum nu gasesti altceva.Doar sa ai pe cineva in state sa trimita.Germania tot din china are.Sincer nu mai gasesti oricum nimic bun asa ca trebuie sa te consolezi.Spor la gasit.

                            Comment


                            • #15
                              poi am eu frate in state... Nu problem cum zice sefu meu turc. Doar ca eu nu ma pricep aproape deloc la ceea ce inseamna branding in domeniul car audio si nici ce inseamna performant chiar daca vad caracteristicile unui anumit difuzor. Din acest motiv v-am rugat pe voi daca ma puteti ajuta cu niste nume de firme/ poate chiar modelele de la firmele respective.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF