Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Întâlnire de gradul 3 în sudul Germaniei

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Întâlnire de gradul 3 în sudul Germaniei

    Astãzi de dimineațã, la ieșirea din Germania înspre Elveția am avut ocazia sã mã întâlnesc cu un tip care conducea mașina din pozele de mai jos. Din pãcate nici eu nu știam germanã, nici el englezã.

    Totul e plecat de la faptul cã mașina avea sigla Mercedes pe capacele roților, însã nu scria nimic altceva pe ea. Era în schimb într-o stare impecabilã. Am încercat sã-l întreb detalii, dar nu ne-am înțeles din pãcate. Tipul, cred cã trecut de 50 de ani, avea și o hartã pe care o tot studia, pãrea foarte relaxat și cel mai probabil era în vacanțã/plimbare cu bãtrâna.

    Are cineva idee ce model e? Eu nu reușesc sã identific modelul. Oare nu e chiar oldtimer?
    Attached Files
    ...

  • #2
    Urat rau 210-ele pe langa bijuteria aia!
    Poate, daca tot bag bani in 210, peste vreo 40 de ani parcheaza vreun jet-street (sau ce-or fi atunci) langa mine si voi avea si eu cu ce sa ma mandresc.
    On, habar n-am ce e old-timeru'.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Originally posted by cutaresku View Post
      Urat rau 210-ele pe langa bijuteria aia!
      Poate, daca tot bag bani in 210, peste vreo 40 de ani parcheaza vreun jet-street (sau ce-or fi atunci) langa mine si voi avea si eu cu ce sa ma mandresc.
      On, habar n-am ce e old-timeru'.
      Va salut pe toti,

      1. Ai fost rau aici
      2. Sa dea Dumnezeu sa nu se destrame fiarele astea pana atunci.
      3. Posibil vreo replica la ceva ?!?

      P.S. Colegul Luxian, cu ochii la oldtaimara, a ocupat doua locuri de parcare
      Eu mi-am fript 50 de euro amenda la Berlin pe tema asta...

      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

      Comment


      • #4
        Oh, te invidiez! Ai dat peste o raritate: este un Mercedes 170 V cu o caroserie Sodomka! Foarte rar si scump. Intre anii 1937 si 1946 carosierul cehoslovac Sodomka, a carosat cateva masini Mercedes 170 v. Sper ca ai facut un milion de fotografii, ca rar mai dai peste asa ceva!

        Comment


        • #5
          wikipedia

          Originally posted by ElCid View Post
          Oh, te invidiez! Ai dat peste o raritate: este un Mercedes 170 V cu o caroserie Sodomka! Foarte rar si scump. Intre anii 1937 si 1946 carosierul cehoslovac Sodomka, a carosat cateva masini Mercedes 170 v. Sper ca ai facut un milion de fotografii, ca rar mai dai peste asa ceva!
          Asa este, masina este din 1937, carosata in 1948, proprietar Martin Hans.
          Priviti aici:


          uitati si un film cu ea:

          Oldtimer TV, Magazin für Oldtimer Liebhaber: Filme und Videos, Portraits von Fahrzeugen, Know How als Film, Infos von Fachexperten, Links zu Händlern und Ersatzteilen, Börse, Clubs und Vereine, Blog, News und Termine


          este foooarte celebra vietatea.

          ...superb!
          Last edited by Zeus; 05-21-2012, 10:30 AM.

          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

          Comment


          • #6
            Superba masina chiar m-am documentat un pic despre model si intradevar sunt foarte rare . La anul care il are si arata asa bine e ceva de respectat si pentru fier si pentru omul care a avut grija de ea.
            Faine pozele Luxian.
            “Democracy is a process by which the people are free to choose the man who will get the blame.”
            Dr. Laurence J. Peter

            Comment


            • #7
              Originally posted by Zeus View Post
              P.S. Colegul Luxian, cu ochii la oldtaimara, a ocupat doua locuri de parcare
              Eu mi-am fript 50 de euro amenda la Berlin pe tema asta...
              Parcarea era aproape goalã. Dupã 14 ore de drum n-am mai vãzut prea bine liniile.

              Originally posted by ElCid View Post
              Oh, te invidiez! Ai dat peste o raritate: este un Mercedes 170 V cu o caroserie Sodomka! Foarte rar si scump. Intre anii 1937 si 1946 carosierul cehoslovac Sodomka, a carosat cateva masini Mercedes 170 v. Sper ca ai facut un milion de fotografii, ca rar mai dai peste asa ceva!
              Din pãcate alea sunt toate pozele care le-am fãcut. Era mult prea obosit sã scot camera, și mã și grãbeam sã ajung în Elveția. Mașina mi s-a pãrut și mie interesantã de când am depãșit-o pe autostradã. Prin zona asta de Germania și nordul Elveției circulã foarte multe oldtimere, și nu eram sigur dacã e ceva replicã sau originalã. Abia când m-a prins din urmã la parcare și a parcat lângã mine am apucat sã o studiez mai bine (dupã ce am vãzut capacele de roți cu sigla Mercedes).

              Originally posted by Zeus View Post
              Asa este, masina este din 1937, carosata in 1948, proprietar Martin Hans.
              Priviti aici:


              uitati si un film cu ea:

              Oldtimer TV, Magazin für Oldtimer Liebhaber: Filme und Videos, Portraits von Fahrzeugen, Know How als Film, Infos von Fachexperten, Links zu Händlern und Ersatzteilen, Börse, Clubs und Vereine, Blog, News und Termine


              este foooarte celebra vietatea.

              ...superb!
              Moșulicã gesticula ceva gen sã caut numãrul mașinii cã o sã gãsesc informații desprea ea. Acum mã uit la filmuleț, recunosc și propietarul. Pânã la urmã chiar a fost o întâlnire unicã.
              ...

              Comment


              • #8
                Salutare, a fost un eveniment in Friedrichshafen duminica trecuta pe 20.05.2012. Expozitie cu motociclete, masini si avioane foarte vechi. Probabil acolo s-a dus si mosulica pe care l-ai vazut.
                Am fost si eu acolo, au fost si mai multe curse cu tot felul de motoare si masini vechi. In care motoarele se turau la maxim si se mergea cu viteza maxima. A fost ceva de vis. La sfarsit au scos si avioanele(si alea foarte vechi), dar am plecat, le-am vazut de la strand, ca e foarte aproape.
                Am facut si poze dar nu le pot incarca, din cauza internetului.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by justmyplay View Post
                  Salutare, a fost un eveniment in Friedrichshafen duminica trecuta pe 20.05.2012. Expozitie cu motociclete, masini si avioane foarte vechi.
                  Bãnuiam eu cã e ceva event, cã dupã mașina de mai sus, am mai vãzut cel puțin vreo 3 oldtimere în urmãtorii 100 de km, și alte câteva prin Elveția care veneau din sens opus.

                  PS: Mai ești prin zonã?
                  ...

                  Comment


                  • #10
                    Mai sunt in Friedrichshafen pana pe 28, dupa care ma duc in Mannheim.
                    Toate cele bune.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF