Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

VW Beetle Raggtop

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • VW Beetle Raggtop

    Ieri am dat peste o masina care peste tot in lume este sinonimul unui clasic in viata: VW Beetle (Broscuta).

    Se gaseste la mine in localitate, intr-o curte a unei case parasite, proprietarii au murit, rudele sunt plecate in Australia, a mai ramas doar o singura persoana (ceva matusa) care a scos casa la vanzare.

    Masina este de tipul celui din poza alaturata (nu am apucat inca sa-i fac poza). Mai are si acum numerele vechi, de AR. Din pozitia in care se afla nu am apucat sa o vad prea bine (m-am uitat in curte peste un gard) dar pare in stare relativ buna (dar groaznic de murdara). Sezutul banchetei spate zace aruncat langa masina, in curte. Nici culoarea initiala nu prea se poate identifica din cauza mizeriei adunate in timpul in care masina a stat acolo. Pare sa fi fost ori alba, ori galbena sau crem, ori un verde deschis. Are in schimb barile spate ca in poza, acoperisul de panza intreg si nu pare sa fie nici lovita sau ruginita (de la distanta).

    Am sapat un pic azi dimineata pe internet si am aflat ca acest model s-a fabricat din 1958 pana prin 1963 si ca varianta cu tavanul de panza este relativ rara.

    Nu am experienta in domeniul retro, dar recunosc ca mi-ar placea sa ma bag sa restaurez aceasta masina. Mi-au placut mereu Broscutele...

    Ce ziceti? Merita?

    Cam cat ar putea sa-mi ceara pe o astfel de masina? Mi-e sa nu imi ceara o suma de imi pica falcile!
    Attached Files
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

  • #2
    Știu pe cineva din Timișoara care a cumpărat ceva asemănător din Germania. Nu pot să garantez că este exact aceiași generație (a lui cred că e ceva generație puțin mai nouă '70 - '80) și are plafon normal. A dat pe el aproximativ 2000 euro (nu mai țin minte exact, a fost anul trecut), însă era impecabil (vopsit, fără rugină, interior curat și mașina era perfect funcțională - a venit cu ea pe roți din Germania). Motor boxer 1.3l parcă.
    ...

    Comment


    • #3
      Originally posted by Luxian View Post
      Știu pe cineva din Timișoara care a cumpărat ceva asemănător din Germania. Nu pot să garantez că este exact aceiași generație (a lui cred că e ceva generație puțin mai nouă '70 - '80) și are plafon normal. A dat pe el aproximativ 2000 euro (nu mai țin minte exact, a fost anul trecut), însă era impecabil (vopsit, fără rugină, interior curat și mașina era perfect funcțională - a venit cu ea pe roți din Germania). Motor boxer 1.3l parcă.
      Sa fiu sincer, eu ma astept sa ceara mai mult de atata (2000 euro) pe ea. Stiti cum sunt oamenii, cand obsearva ca te intereseaza ceva ce e al lor, pretul cerut creste drastic.
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #4
        Ce treaba are masina asta cu forumul nostru?

        sigpic

        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

        Comment


        • #5
          Originally posted by mircea600sel View Post
          Ce treaba are masina asta cu forumul nostru?
          Poate nu ai observat, dar pe sectiunea VINTAGE se discuta si depre alte masini, nu numai Mercedes!
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • #6
            Am observat si chiar trebuie schimbat lucrul acesta.

            sigpic

            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

            Comment


            • #7
              Originally posted by mircea600sel View Post
              Am observat si chiar trebuie schimbat lucrul acesta.

              Succes!

              Se poate sterge acest topic (impreuna cu celelalte care nu prezinta Mercedes) daca se considera inadecvata prezenta ei.
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • #8
                Originally posted by dan500se View Post
                Succes!

                Se poate sterge acest topic (impreuna cu celelalte care nu prezinta Mercedes) daca se considera inadecvata prezenta ei.
                Nu e nici o problema cu topicul doar ca ar trebui sa facem o sectiune speciala-nonMercedes.

                Bafta la achizitionarea "broscutei".

                sigpic

                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                Comment


                • #9
                  Ai perfecta dreptate.

                  Si sa ma si explic... Inaintea postarii acestui topic m-am tot gandit unde sa-l pun. La OFF TOPIC sau la VINTAGE. Parca la Vintage Car era mai potrivit (parerea mea).

                  O sectiune separata pentru alte modele ar fi binevenita.

                  Cat despre achizitionare Broscutei... Diseara sun la numarul de telefon afisat la anuntul de vanzare a casei.
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #10
                    VW Beetle

                    Stimate domnule Dan .
                    Nu stiu cum ti-a venit ideea asta , dar in ceea ce ma priveste ai atins un punct sensibil .
                    Un vis din tinerete , din pacate putin probabil de realizat in aceasta viata .

                    VW Beetle , decapotabil .



                    O masina absolut legendara , fabricata / ansamblata in peste 21 mil. buc. , din 1938 pana in 2003 . Uzina a infiintat fabrici de ansamblare in aproape 20 de orase pe mai multe continente .



                    O masina destul de usor de reparat , piese sa gasesti . Toata mecanica este pe sasiu , caroseria fiind prinsa in suruburi .

                    Cei doi nebuni , care prezinta serialul Wheeler Dealers , pe Discovery , au avut "in vizor" asa ceva :



                    Asteptam vesti .

                    PS : ar fi bine daca s-ar realiza o sectiune pe forum , despre automobile care au facut istorie .

                    Comment


                    • #11
                      Am vesti... Am fost sa vad din nou masina, m-am catarat si eu pe gard sa vad mai bine. Din pacate tavanul e rupt in mai multe locuri si se vede o portiune ruginita deasupra capotei motorului pe elementul de sub luneta. In rest, pare intreaga (a se vedea poza).

                      Fostul proprietar era un mecanic auto (probabil a luat si el masina in ideea de a o reconditiona).

                      Am sunat la numarul de telefon afisat in fereastra casei dar din pacate numarul nu este bun.

                      Am avut totusi noroc pentru ca urcandu-ne pe gard (am fost cu un prieten) am reusit sa atragem atentia unui vecin care a venit sa vada ce se intampla. El ne-a spus unde putem gasi persoana care se ocupa de vanzarea casei. In zilele acestea am sa o caut.
                      Attached Files
                      W123 280E Blue Green Metallic

                      W126 280SE Champagne Metallic
                      W126 280SE Black Blue Metallic
                      W126 500SE Lapis Blue Metallic
                      W126 500SE Midnight Dark Blue

                      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                      Comment


                      • #12
                        Ofera-i maxim 700 euro. Crede-ma o sa bagi cel putin inca 2000 euro in ea sa o faci. Vorbesc din experienta, tocmai am terminat de reconditionat una din 1966 si pana acum m-a ajuns la 4000 euro. Daca vrei, iti fac legatura cu dealerul de piese de broasca si el este tot in Arad.

                        Comment


                        • #13
                          cumpara un 1302 sau un 1303,cu suspensie McPherson pe fata,macar din aia poti face o masina fara asa multa bataie de cap . La seriile astea vechi piesele sint scumpe si rare . Si in ciuda "baladelelor" sint mai fragile decit variantele noi de care'ti zic .De tinuta de drum si frine nici nu vreau sa ma i vorbesc,au tamburi fata-spate,alea de care'ti zic majoritatea sint pe etrier . Vezi ca pe Vw forum e un tip care vinde 2x 1303 la un pret de bun simt .

                          Nu'ti spun povesti,am avut vreo 7 broaste,.citiva ani buni aduceam piese pt.ele si prin comparatie am ajuns la concluziile de mai sus .
                          Last edited by 13 Todesengel; 03-22-2012, 18:25 PM.
                          Impotriva vinatorii,impotriva asasinilor de animale !

                          bergen_b13empfang@yahoo.de

                          Comment


                          • #14
                            Ce ai mai facut cu broasca?

                            Comment


                            • #15
                              A avut fratele meu una inmatriculata destul de intreaga.A luat pe ea undeva la 2000 de Euro acum 3-4 ani..Asta,neinmatriculata...si in conditiile pe care le zici,ar trebui sa se multumeasca cu o sticla de Grasa de Cotnari.
                              Succes.
                              1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                              2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                              Si o panarama de scuter

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF