Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Experienta neplacuta

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Experienta neplacuta

    Scuze ca postez aici,dar ca posesor de Cobra tin sa va impartasesc voua experienta pe care am avut-o cu Posta Romana.A trebuit sa trimit unui coleg de forum un far de Cobra si o grila.La sugestia lui,in dorinta de a plati mai putin la transport,le-am trimis cu defuncta posta romana.Ambalate bine in burete,scris FRAGIL pe pachete,platit taxa pentru''fragil'',la destinatie continutul era PRAF.Farul era spart,si sticla si carcasa,grila prezenta lovituri.La posta,raspuns halucinantbiectele fragile se expediaza pe riscul clientului.Deci dupa ce platesti taxa separata sa umble usurel cu pachetul,ei joaca fotbal cu el pe raspunderea ta.Eterna si fascinanta Romanie,nu ?Omul a ramas pierdut de bani,eu cu onoarea ''nereperata'',si pentru ce?Eu unul m-am jurat sa nu mai calc pe la posta veci.Fratilor, o umila parere:lasati putin la pret amandoi si folositi un curier serios,sa nu aveti experiente ''costisitoare''!.Sa auzim numai de bine.

  • #2
    Stai lin, ca nu esti primul si nici ultimul! Intradevar calitatea serviciilor de la PR a scazut fata de cum era odinioara!

    Asa ca ramane curieratul, cum e vorba aia...''dai un ban si stai in fata''...


    Stima
    Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

    W126 280SE
    W123 280CE
    W126 500SEC
    W220 500L

    'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

    Comment


    • #3
      Daca te foloseai de tocmai.ro aveai transport gratuit prin curier rapid. Beneficiezi de transport la primele 5 tranzactii prin site-ul lor.
      http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

      Comment


      • #4
        Problema e ca ''adresantul'' a dorit livrarea prin PR.Acum n-are nici piese ,nici bani.Iar eu ma simt naspa ca omul e suparat si poate sa creada ca i-am trimis gunoaie.De asta zic:nu va scumpiti la tarate!

        Comment


        • #5
          Originally posted by 4men View Post
          Eterna si fascinanta Romanie,nu ?
          Romania nu are nici in clin , nici in maneca cu aceasta experienta nefericita .

          Unele forme de viata care o populeaza sunt responsabile pentru comportament idiot si cretin in timpul serviciului si nu numai .

          In ceea ce priveste Posta Romana , in ultimele sase luni am primit si expediat nenumarate colete , unele si cu mentiunea fragil . Toate , dar absolut toate au ajuns la destinatie intacte .

          Cat despre firme de curierat , sunt pline site-urile de nemultumiri si la adresa lor .
          Last edited by nstoe; 06-27-2014, 00:43 AM.

          Comment


          • #6
            Am expediat si eu acum cativa ani un Audio 10 cd prin posta. A ajuns la destinatie aproape dezmembrat... Cum, nu-mi explic...
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #7
              Am refuzat cu obstinatie sa trimit piese /colete /acte prin Posta. Am preferat sa suport din costuri cu destinatarul si am trimis NUMAI PRIN FAN COURIER. Colaborez de ani buni cu ei, am trimis sute de colete si nu am avut niciodata probleme. Am primit un fiscal prin posta si a durat 2 luni pana mi-a parvenit. De evitat.
              Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
              http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
              http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

              Comment


              • #8
                Originally posted by 4men View Post
                La posta,raspuns halucinantbiectele fragile se expediaza pe riscul clientului.
                Legea este clara si fara echivoc . O dovedeste ultimul capitol de pe acest site :

                Poşta Română este operatorul naţional de servicii poştale şi servicii de curierat rapid (Prioripost), transfer de bani (mandat postal, E-mandat, mandat online), marketing direct (Infadres), drop mail (Postmesager) şi diverse soluţii business. Poşta Română este furnizor unic de serviciu universal pe întreg teritoriul ţării, la tarife accesibile tuturor.


                Ps: Personal , nu creditez nici o forma de mesgerie sau curierat . Fiecare procedeaza dupa cum crede de cuviinta .

                Comment


                • #9
                  E clar ca fiecare procedeaza cum crede de cuviinta,dar cunosc de acum doua persoane care vor folosi mai degraba porumbei calatori decat p.r.Cat despre Fan Curier,tot respectul.

                  Comment


                  • #10
                    Asa cum am scris in postul #8 , personal nu dau credit 100% nici unui serviciu de mesagerie , fie el Posta Romana sau curierat privat .

                    In ceea ce priveste expedieri foarte sensibile , cu ceva timp in urma am trimis colegului Levi cateva colete cu masinute , prin Posta Romana , fara taxa suplimentara . Au ajuns intacte . Daca doreste , poate confirma .
                    A se vedea aici , la postul #165 despre acele frumuseti :



                    Ps:

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by nstoe View Post
                      cu ceva timp in urma am trimis colegului Levi cateva colete cu masinute, prin Posta Romana, fara taxa suplimentara. Au ajuns intacte. Daca doreste, poate confirma.
                      Doresc şi pot confirma ! Nu ştiu ce să zic: am peste 200 de machete, marea lor majoritate (cam 80%) venind pe calea Poştei Române. Am avut 2-3 experienţe neplăcute (oglinzi sau antene rupte), dar pot să zic cu mâna pe inimă că se datorau proastei ambalări.
                      Nu vreau să elogiez serviciile P.R., nici să bag de vină cuiva, dar tocmai pe motivul că se ştie cum se manipulează coletele (staţi liniştiţi că am văzut şi la F.C. cum se încarcă câteodată maşinile - cu furca), este esenţial să se ambaleze totul bine, astfel încât să fii tu sigur că rezistă oricărui şoc. Am trimis şi am primit obiecte fragile, dar totdeauna am încercat să am grijă cu ambalajul (fulgi de polistiren, folie cu bule, etc).
                      Nu e locul reclamei, dar spre exemplu am primit colete cu diverse piese de la colegul Sile1, care erau pur şi simplu îmbrăcate în pâsle şi cojoace rupte, astfel încât le puteai arunca pe beton şi nu păţeau nimic.
                      Lord W126 500SE -> 2.5D
                      Lady W123 230C -> 240D
                      W124 -> 200D
                      W208 CLK200 -> 2.0

                      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                      Comment


                      • #12
                        Aha,m-am prins,5cm de burete nu-i destul.Tre' sa dai iama in cojoacele bunicilor,apoi sa platesti taxa suplimentara si....D-zeu cu mila.Astia in secolul 21 nu au macar un simplu sticker cu'' Fragil'' sa-l lipeasca pe colet.In plus tot in acest secol nu au un simplu formular tip,de lipit pe colet.Trebuie sa scrii datele direct pe colet,la fel ca acum 50 de ani,cand bunica mea trimitea pachete cu alimente copiilor sai infometeti de Ceasca prin Brasov.Eu unul visez sa mai traiesc vremea cand nu vom mai plati niste semi-alcoolici sa ne faca treaba.VREAU O TARA CA AFARA.Sa auzim numai de bine!

                        Comment


                        • #13
                          Ai și tu dreptate. D-zeu să te asculte !
                          Lord W126 500SE -> 2.5D
                          Lady W123 230C -> 240D
                          W124 -> 200D
                          W208 CLK200 -> 2.0

                          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                          Comment


                          • #14
                            Inteleg supararea colegului nostru pentru "experienta neplacuta" si-i doresc sa nu mai pateasca astfel de lucruri indiferent ce forma de mesagerie alege .

                            Si eu vreau un stat modern si civilizat , dar saraca tara nu are nicio legatura cu unii "cercopiteci" care bantuie pe aici .

                            In ceea ce priveste sistemul de coletarie international , mi-ar sta bine cate un eurocent din cate pachete se pierd , fura sau distruge si acolo :

                            ROYAL Mail bosses have paid out more than £20million in compensation to customers who have had their post damaged or stolen. It also emerged nearly 600 posties were caught stealing since January 2010 and some customers are still waiting for their Christmas cards. Over the last three years nearly 3.75 million complaints have been lodged […]


                            Delivery Services France: What can you do if you have a parcel delivery problem in France?


                            Pentru cei care folosesc diverse sisteme de coletarie si nu au la dispozitie ambalaje corespunzatoare , o informatie folositoare :



                            Numai de Bine sa auzim ! .

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF