Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Tzepe si tzepari

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by mezzo View Post
    Off topic: Mai traiesti?
    Off-topic. Normal . Nu mor caii când vor câinii.
    Există patru lucruri care nu se mai întorc niciodată: cuvântul spus, săgeata trasă, trecutul şi o şansă ratată.
    Mercedes W116 200D (Amalia)
    Mercedes W123 280E (Tigresse)-făcut istorie, vândută unor ţepari, prin alţi ţepari, rust in peace
    BMW 850 4990cmc (Black Beauty)
    Ford Explorer XLT 4000cmc (Haiduc)
    http://www.youtube.com/watch?v=SKd0VII-l3A

    Comment


    • #47
      Originally posted by catsomania View Post
      Off-topic. Normal . Nu mor caii când vor câinii.
      Urat..Caine huh?
      1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
      2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
      Si o panarama de scuter

      Comment


      • #48
        Tzepar

        Originally posted by xcs View Post
        Am cumparat un 115 de la colegul Pneu; asa cum zice si titlul..nu as zice teapa...zic ca este neserios;cand m-am dus sa iau masina, nu avea talonul la el)
        Insa , ca tot am discutat aproape o luna ma asteptam sa-mi spuna pe PM sau la telefon...ca servofrana nu este functionala, ca scaunul soferului este praf;si-a mai luat si angajamentul ca -mi regleaza injectia pana ajung sa cumpar masina.-nu era reglata---Cu toate astea,cat a cerut pe masina atat i-am dat!
        Dupa incheierea tranzactiei, mi-a promis ca-mi trimite a 2 a cheie prin posta sau curier....am intrat in a 3 a saptamana si nimic....nici o cheie...
        Eu nici nu mai insist.....deja am facut ieri o alta copie dupa cheia care o aveam--poate sa o tina amintire---; acum, ca inmatriculez masina saptamana asta ,probabil ca ar trebui sa reactionez la fel si sa nu-i trimit radierea masinii...ma mai gandesc...ca nu vreau sa fiu subiect de discutie pe topicu` asta...

        A trecut ceva vreme, din septembrie si pana acum(suntem in noiembrie)....Pneu chiar e tepar..
        Scuze de genul (am fost plecat,nu am avut timp) chiar nu-s de luat in seama.
        Omu` e tzepar..si gata!
        Last edited by xcs; 11-04-2009, 11:21 AM.

        Comment


        • #49
          Originally posted by xcs View Post
          A trecut ceva vreme, din septembrie si pana acum(suntem in noiembrie)....Pneu chiar e tepar..
          Scuze de genul (am fost plecat,nu am avut timp) chiar nu-s de luat in seama.
          Omu` e tzepar..si gata!
          Nu stiu daca neaparat tzepar... ci mai degraba neserios... cel putin asa consider eu.

          Comment


          • #50
            Originally posted by cipa View Post
            Nu stiu daca neaparat tzepar... ci mai degraba neserios... cel putin asa consider eu.
            As vrea sa stiu si eu care e diferenta...

            Comment


            • #51
              In conceptia mea este o mare diferenta. Eu l`as numi tzepar pe cel care isi lauda masina ca este perfecta ca nu are nici un defect, iar cand ajung cu ea acasa dupa ceva km sa incep sa cnstat ca e un cazan. Un om neserios l`as numi pe cel care imi zice "domnule are problema asta asta si asta dar le remediez eu" dupa care nu se tine de cuvant, probabil din lipsa timpului sau poate chiar nu a vrut omul, dar macar stiu ce bube are masina si le pot rezolva singur (daca este posibil).

              O zi buna!

              Comment


              • #52
                Da, sunt tzepar, asta e, probabil ti am dat prea multe piese de rezerva cand ai luat masina de la mine, un tzepar nu lasa 3 rotzi de rezerva, 2 diferentiale, o planetara, un tragaci, 4 capace in afara de pe cele de pe masina, asa ma gandesc eu, oricum nu mai vezi nici o piesa de la mine, ca doar sunt tzepar nu?
                W110-2.0 D 1966
                W115-2.0 D 1971
                W123-2.4 D 1982

                Comment


                • #53
                  Da

                  Originally posted by pneu View Post
                  Da, sunt tzepar, asta e, probabil ti am dat prea multe piese de rezerva cand ai luat masina de la mine, un tzepar nu lasa 3 rotzi de rezerva, 2 diferentiale, o planetara, un tragaci, 4 capace in afara de pe cele de pe masina, asa ma gandesc eu, oricum nu mai vezi nici o piesa de la mine, ca doar sunt tzepar nu?
                  Da esti tzepar! oricum nu mai astept nici o piesa de la tine .
                  Esti tzepar deoarece:

                  Nu ai pregatit masinana pentru plecare ---reglaj pompa de injectie.
                  Nu mi-ai spus la telefon pana sa vin la Suceava ca pompa de servo nu este functionala.
                  Nu mi-ai spus la telefon pana sa vin la Suceava ca scaunul soferului are tapiteria praf.
                  Nu mi-ai spus ca in masina ploua.
                  Nu mi-ai trimis piesele care ai zis ca le trimiti.
                  Nu mi-ai trimis a 2a cheie.

                  Deci >pentru mine esti un tzepar!

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by cipa View Post
                    In conceptia mea este o mare diferenta. Eu l`as numi tzepar pe cel care isi lauda masina ca este perfecta ca nu are nici un defect, iar cand ajung cu ea acasa dupa ceva km sa incep sa cnstat ca e un cazan.
                    Multumesc de explicatie. Acum spectrul categoriilor de vanzatori mi-e mult largit...

                    Din ce am vazut eu, au fost cazuri de vanzari pe forum care se incadreaza cu brio in tipologia descrisa de tine mai sus. Dar, se pare ca respectivii au scapat a fi mentionati in acest topic, pesemne ca pagubitii s-au impacat cu tzepele care le-au fost trase...

                    Dincolo de natura omului, cred ca e o problema si faptul ca multe, f multe Mercedes-uri din tara asta sunt masini prastie, masini facute din bucati, fie din cauza ca sunt vechi si uzate la maxim, fie din faptul ca au avut proprietari parveniti care nu si-au putut asuma intretinerea respectivelor masini.

                    Din partea mea, tot respectul pentru cei care ii demasca pe tzepari si pe...neseriosi!

                    Comment


                    • #55
                      E un bot de cal masca mica din 71 pe care ai dat 26 de milioane , e de asteptat sa nu fie in stare perfecta, ai idee cat costa un bot de cal masca mica impecabil? Credeai ca-ti iei masina in care nu e nimic de investit?
                      De doua ori ti am zis ca te poti razgandi cand ai venit la mine!
                      Ti-am zis ca reglez pompa daca am timp, sau nu ti-am zis? Piesele nici nu le vei vedea, sa nu mi zici ca nu ti am dat destule!
                      W110-2.0 D 1966
                      W115-2.0 D 1971
                      W123-2.4 D 1982

                      Comment


                      • #56
                        La 26 de miloane ce dracu sa te astepti, la avioane?Pretul e de masina de piese de schimb mai ales la vechimea ei.

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by nel View Post
                          La 26 de miloane ce dracu sa te astepti, la avioane?Pretul e de masina de piese de schimb mai ales la vechimea ei.
                          Putea sa coste si 1 leu. Eu nu comentez pretul....comentez cea ce am scris mai sus....si nel daca te bagi in seama doar aiurea fara a citi ce scria mai sus....scuteste-ma de comentarii.

                          Comment


                          • #58
                            Prietene am citit topicul de la inceput,am urmarit chiar si vanzarea masinii acum ceva timp asa ca nu vorbesc din filme,pretul a fost mai mult decat decent pentru masina aia si cred ca colegul Pneu chiar a avut nevoie de bani de a dat-o la banii aia.Poate nu stii ce e aia o teapa

                            Comment


                            • #59
                              gestul, ideea in sine

                              Nu ma intereseaza cu cat am cumparat masina--putea sa ceara pe ea 1 leu sau 10.000 euro ; nu la asta se refera topicul....nu are nici o legatura pretul de vanzare cu cea ce se discuta aici.
                              Si asta a fost ultima interventie vis a vis de aceasta situatie.

                              Comment


                              • #60
                                Cred ca faci cam mult tam tam pentru nimic. P-aici se "cumpara" masini si nu se platesc, un fel de furt coafat.
                                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF