Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce vă enervează(acum)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by zbanghy1986 View Post
    Pe mine cel mai tare m-a enervat azi castigatorul Rolland-Garros...scarpina-n-cur si dat pe la nas de Nadal...Imi place tenisul de camp de mor, dar efectiv mi se face sila cand il vad pe Rafa.
    Si mie imi este tare antipatic Nadal asta!Asa scarbos mi se pare...

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • Originally posted by gmihai24 View Post
      M-as baga io da mi-e ca intra si moderatorii.

      Apropo se scrie chef nu chief -de cearta.
      )
      Daca ar fi sa fim rigurosi, uitandu-ne la semnatura, ar trebui sa remarcam ca se spune opinii contrare, nu contrarii

      Comment


      • Domnule Paul, citim, radem dar nu ne bagam in seama daca nu ne cunoastem, asta stric pe acest topic.Pe restul ....
        Eu nu sunt riguros, pt asta este echipa de moderare, eu doar il sicanam pe Flavius, da ma enervat ca a aruncat manusa si apoi a fugit in parc sa plimbe.

        Comment


        • Pai de ce crezi ca am fugit?Ca au aparut omuletii verzi :P
          Stiu ca fuga e rusinoasa, dar si sanatoasa

          Legat de ciordit fructe, ma simt ca Dark Vader sau cum ii zice.
          Aveam 2 caisi in fata portii, inalti, batrani dar roditori.Veneau rromii&romanes la ciordeles si se urcau in varful pomilor.
          Ii pescuiam din copac cu bata cu care scuturam caisele.

          Apropo, aseara am iesit pe plaja in mamaia la terasa unor prieteni unde am mancat hamsii si guvizi cu mamaliga si mujdei.Weekendul viitor am programat tot acolo un gratar cu sunca, carnati si ce o sa mai gasesc prin congelator.
          Ma enerveaza fatul ca sunt la munca si nu trece saptamana mai repede sa punem de gratar.
          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

          Comment


          • Originally posted by flavyus1987 View Post
            Pai de ce crezi ca am fugit?Ca au aparut omuletii verzi :P
            "Omulet" la 1,90 si 115kg ? ) Si Zeus e tot pe-acolo


            Originally posted by flavyus1987 View Post
            Apropo, aseara am iesit pe plaja in mamaia la terasa unor prieteni unde am mancat hamsii si guvizi cu mamaliga si mujdei.
            Asta e flame,jignire...tot ce vrei.Iti bati joc de noi Daca ne mai faci pofta cu ceva o sa fiu nevoit sa te banez

            sigpic

            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

            Comment


            • Originally posted by adip1962 View Post
              Prieteni, nu va certati aiurea...
              Hai sa va spun ce ma enerveaza acum.
              Azi am fost la gratare... si nu am mers cu masinuta mea (A140, cutie automata - poate dupa smart, cel ai slab model...). Am mers cu jeep-ul unor prieteni. Adica Jeep Kompass. ..............
              Exista momente in viata, cand criticam fara a avea ce... Cand ranim fara motiv... sau cand insultam fara motiv.
              De ce oare o facem indeosebi fata de cei dragi?
              Ca depinde de o anumita stare sufleteasca, asta-i clar.
              Dar... de ce o facem?
              Apoi ne pare rau... dar gestul ramane si se uita greu.
              Imi cer scuze fata de toti.
              Multumesc.
              Chiar imi place masinuta asta!

              Comment


              • Jeep Compass...

                Buna ziua !


                @adip1962:

                Ca si proprietar de Jeep Cherokee din 1989, pot doar sa afirm ca nici al meu vehicul, chiar daca face parte din familia Jeep, nu-s schimba singur capetele de bara sau pivotii, basculele sau tirantii, nici chiar bucsile de la barile stabilizatoare. Si nu-mi imaginez ca A-Klasse e mai talentat la acest capitol... Sau are optiunea aia care te bate pe umar sa te anunte si te duce obligat-fortat in primul atelier auto ?

                Compass sau Patriot nu-mi plac nici mie, mai ales ca sunt pe-o mana cu Dodge Caliber si Mitsubishi Outlander, toate avand motoare transversale si tractiune preponderent fata. Iar dieselul ala vine de la VW, e acelasi cu cel de pe Passat-ul acelorasi ani. Dar de aici pana la a denigra o marca e o distanta mare.

                Personal, sunt ferm convins ca Cherokee-ul meu cu motor de aluminiu, d-ala old-school care nu face probleme, masina care scutura si e zgomotoasa, va exista si atunci cand A-Klasse a fost mancat de rugina, si definitiv va merge pe acolo pe unde A-Klasse vede doar pozele...


                Dragos

                Comment


                • Intervin si eu.
                  Am criticat mereu masinile din multe puncte de vedere.
                  Uram Loganul, mai ales asta de munca care trosnea din toate incheieturile, cu rugina pe la geamuri....(acum e reparat in mare parte)
                  Dar mi-am schimbat parerea cand am constatat ca in portbagaj am o lopada de zapada din aia de cureti curtea din cateva miscari....si iarasi mi-am schimbat parerea cand in parcare am fost blocat iar in fata masinii aveam un scuar.
                  Masina fiind fara scut ma cam temeam sa urc bordura. Dar am masurat la ochi inaltimea si am trecut scuarul cu brio, ceea ce cu A class nu reuseam fara sa las in urma bucati de scut.
                  Nu mai vorbesc de consum.Mediu 4.7 inainte sa ramand fara baterie.Acum am 5, dar e in scadere.
                  Asa ceva nu scoti cu A class pe traseul Mamaia Nord- Costanta pe bl lapuneanu si 1 mai- lazu-agigea.
                  Mor de ciuda, cu siguranta ma voi orienta spre un MCV.
                  Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                  https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                  Comment


                  • Originally posted by flavyus1987 View Post

                    Apropo, aseara am iesit pe plaja in mamaia la terasa unor prieteni unde am mancat hamsii si guvizi cu mamaliga si mujdei.
                    Ma enerveaza faptul ca ai reusit sa ma enervezi si pe mine cu chestia asta .

                    Comment


                    • Ma cam enerveaza vecinul meu,cred ca e putin rasist dar nu spune si suta in mie e invidios ca mi-am luat masina asta noua.
                      Sa va povestesc,cand m-am mutat in casa in care stam acum s-a mutat si el 2 luni mai in urma,aici e avantajos ca poti vinde casa si sa cumperi alta chiar daca nu ai terminat-o de platit,astia se muta in draci,buunnnn.El avea un Mercedes c 180 parca de prin anii 80 ,arata ok putina rugina dar masina faina,apoi eu am cumparat acel A class 170cdi,dupa o saptamana o vinde si isi ia un Peugeot 407,care dupa 3 luni ii curgea ulei de la motor,o da si isi ia un Mercedes c class kombi cdi din 2004,super excitat de ea,eu il intreb faina masina,el=da e Mercedes,a mai avut si cu asta probleme ca a disparut masina de vreo cateva ori i-ar cand l-am intrebat imi spunea ca e de la frane etc,si aici sunt tapari la SH.,ii citeam pe fata ca era ciudos cand imi reparam singur masina,acum dupa ce am cumparat acest E class ma evita scaraoschi si nu mai e vorbaret.

                      Comment


                      • Originally posted by ichbin View Post
                        Ma cam enerveaza vecinul meu,cred ca e putin rasist dar nu spune si suta in mie e invidios ca mi-am luat masina asta noua.
                        Foarte probabil ca e cum spui tu, dar nu vad de ce sa te enerveze asta.
                        Si... suta in mie inseamna 10% )

                        Comment


                        • In momentul de fata ma enerveaza clientii care imi vin la raft si imi cer piese pentru masina:

                          -Vreau si eu un rulment stanga spate, doi pivoti, si daca stiti, este clema aia mica de sub tabla care vine la...

                          Iar eu politicos ii intampin dupa replica asta cu urmatoarele cuvinte:

                          -Buna ziua, ce masina aveti?
                          -Mercedes
                          -De care mercedes?
                          -Benz..

                          :| ce Dumnezeu??? pleaca trenul cu tot cu tejgheaua mea si calculator si n-avem timp de un normal (zic eu minim de decenta) salut? Nu mai spun nimic despre nivelul clar cu mult sub cel al marii al inteligentei in zona asta a moldovei.

                          Zilnic am de-a face cu oameni incredibil de prosti. Atat de prosti incat ma mir cum de pot vorbi articulat. Subscriu astfel lui Mircea, isi merita soarta, dar noi astia care suntem fair play? Ce vina avem?
                          forumist tacut

                          Comment


                          • Ma deranjat atitudinea lui,dar ii dau ignore si numai bine.

                            Comment


                            • Originally posted by pui de drac View Post
                              Ce vina avem?
                              Singura noastra vina e ca ne-am nascut in plm aici ...dupa cum spune Ombladon.
                              Mercedes-Benz C180 Elegance

                              Just like he said..."Now go home and get your f****n' shinebox !

                              Comment


                              • Originally posted by zbanghy1986 View Post
                                Singura noastra vina e ca ne-am nascut in plm aici ...dupa cum spune Ombladon.
                                N-a inchis nimeni vreo granita.

                                Originally posted by ichbin View Post
                                Ma deranjat atitudinea lui,dar ii dau ignore si numai bine.
                                Am inteles, nu "tea" mai bagat in... seama.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF