Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce vă enervează(acum)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Flaviu, eu intotdeauna am fost pentru o a doua sau a treia sansa oferita. Colegii moderatori stabilesc cine merita o sansa si cine nu isi gaseste locul aici, bineinteles aplicand regulamentul.
    Nu ma incalzeste cu nimic votul pentru excluderea unui coleg.
    Last edited by LauLaur; 04-22-2013, 20:48 PM.
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • Prea se enervează mulți din orice, deși vad ca topicul e de ceva vreme bascalie 100%, cum era si normal sa devină. Enervati-va ca nu costa!
      On: mă enervează iPad-ul ca nu mă lăsa fără T9... Si nici nu știe cuvântul bascalie.
      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

      Comment


      • N-am nevoie sa aduc politia COPY, intru direct in calculatorul lui coco si ii sterg toate inventiile si inovatiiile. La "pozuci" nu fac fata, ca aduce fara numar.

        Comment


        • Ma drace, tu esti hAcAr!

          Atat ma duce capu la ora asta: cafea cu lapte,tigara si tron
          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

          Comment


          • Originally posted by flavyus1987 View Post
            Atat ma duce capu la ora asta: cafea cu lapte,tigara si tron
            Ai grija cu tronul ala, daca stai mult pe el, iti fug ideeile democratice de prin cap. Te informez ca la trei WARN-uri acumulate, serverul da concediu automat o luna. Asta daca, intre timp, respectivul nu insista sa grabeasca procesul. Intr-adevar, nu sunt afisate public WARN-urile, dar daca esti curios, si ca sa nu te mai enervezi, ma poti intreba pe mine.
            Last edited by Zeus; 04-23-2013, 06:12 AM.

            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

            Comment


            • Originally posted by LauLaur View Post
              Nea Coco,fara suparare, observ ca va place enorm postura de victima. WTF, va plangeti de fiecare data cand cineva va contrazice.
              Nu exista nici o ura inexplicabila si referitor la copyright, daca cititi regulamentul, veti vedea care sunt regulile casei.
              Ce am scris nu are legatura cu cele afirmate de colegul Siegfried, doar ma enerveaza atitudinea asta plangacioasa.
              Nu cred ca m-am plans daca cititi toata postarea LA RECE. Doar am atentionat. Si eu si voi am ajutat colegi cu manuale, scheme, desene. Sa ne ia aia la tabarca doar ca un oarecare, fara nici o postare de ajutor, sa ne bage in circul ala, asta ma enerveaza.
              Last edited by epurare_coco; 04-23-2013, 16:32 PM.

              Comment


              • Gata am anuntat politia! Maine la 7 AM vin mascatii, coco ar fi bine sa lasi usa deschisa si sa-ti bei cafeaua decofeinizata si fara zahar inainte; astia intai o sparg si apoi striga "deschide! politia!"


                SEMNAT
                Vine Politia!

                Comment


                • @Siegfried Pauza pentru flame!

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment


                  • Ma enerveaza ca peste scrisul din topicuri apare reclama aia cu HBO si nu gasesc de unde pot sa o sterg plus ca nu vad sa citesc ca nu se compacteaza scrisul ci se suprapune peste reclama.

                    Comment


                    • Intr-adevar, enervanta reclama, i-am tras si eu cativa draci
                      Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                      Comment


                      • Ia toje si nu numai asteia.
                        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                        Comment


                        • Dupa sedinta de distrugere de astazi a firmei de proiectare unde sunt doar angajat, am fost la piata sa iau, pentru Duminica, niste scrumbii. De 40 de ani fac asta si nu banuiam sa ma pacalesc.
                          Aratau corect, ochi clari si sticlosi, branhii rosii.
                          Ajuns acasa, dupa curatarea solzilor, doar una (din 10) parea in neregula. Dupa curatarea burtii, toate cele 10 - marime medie, si-au aratat oasele.

                          Adica, anul asta, m-am pacalit.

                          Si ma enerveaza ca nu mai pot invita pe nimeni, ca stiu ce va iesi dupa gratar. Noi ne punem presul in cap si gata. Ca s-au terminat banii alocati.
                          Sper sa nu se invite nimeni anul asta. Ca imi este rusine.
                          Last edited by epurare_coco; 04-25-2013, 19:47 PM.

                          Comment


                          • Undita si la balta ca incepe carasul
                            Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                            https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                            Comment


                            • Ce ma enerveaza?
                              1. Ca exista foarte multi "pusti" care cred ca daca cumpara mai pe nimic un mercedes, in cazul meu A klasse, acesta ar trebui sa si mearga foarte bine. Nu au rabdare sa citeasca topicurile scrise de oamenii bine intentionati si incep altele, desi subiectele ridicate au fost dezbatute unele pana la epuizare.
                              2. Ma mai enerveaza cei care afirma ca vor MB si apoi isi iau opel... ca-i mai ieftin!
                              3. Ma mai enerveaza ca aceiasi tineri, chiar daca le dai sfaturi bune, nu tin cont de ele...
                              4. Ma enerveaza reclama din dreapta
                              5. Ma enerveaza ca nu pot edita de mai multe ori sau dupa o perioada scurta de timp, daca am iesit de pe acel topic. Mie unuia nu-mi vin toate ideile bune odata...
                              6. Ma enerveaza ca nu mai am rabdare si-i invidiez pe cei care au
                              7. Ma enerveaza ca nu am bani sa-mi schimb trapa si au venit caldurile
                              si mai pot scrie o gramada de alte puncte, dar nu vreau sa va enervez si pe voi!
                              Toate bune si sarbatori linistite!
                              Last edited by adip1962; 05-03-2013, 18:01 PM.
                              Chiar imi place masinuta asta!

                              Comment


                              • Originally posted by adip1962 View Post
                                7. Ma enerveaza ca nu am bani sa-mi schimb trapa si au venit caldurile
                                Nu merge "dubluclimatronicul" ?

                                sigpic

                                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF