Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Faza tare!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faza tare!

    Frati kobristi,revin cu o faza tare tipica mie.
    Mai intai vreau sa precizez ca asta iarna cand am cumparat okiosul,am fost in dubii si am avut de ales intre el si un w124 negru 280 benzina,face-lift 94 din Ploiesti care pe vremea aia avea numarul ZAP.Okiosul era din Focsani,w124-ul din Ploiesti.M-am suit frumos in tren si am plecat din Bucuresti,cand am ajuns aproape de Ploiesti am vrut sa cobor si m-am gandit m-am razgandit ce sa fac,pana la urma,am decis cu greu sa nu cobor si sa ma duc direct la Focsani sa vad prima data okiosul,pe care l-am si cumparat.Asa ca acel w124 negru 280 benzina cutie automata a ramas pt mine un mare semn de intrebare.
    Timpul a trecut si eu am scos okiosul la vanzare.Primul client care a venit a fost primul servit,dar,si acesta pusese okii si pe un anume w124 negru de pe autovit,scos si el recent la vanzare,de data asta la pretul de 3800 euro.Mi-a marturisit ca a vorbit cu posesorul w124-ului de pe autovit si ca i-a confirmat ca este unul si acelasi cu w124-ul negru cu numarul ZAP de asta iarna si ca i-a spus prin telefon ca i-l da cu 3000 de euro!!!Nici omul asta nu s-a dus sa vada macar masina si a venit la okios direct (mine),i-a placut okiosul meu si l-a saltat.Dupa ce am vandut okiosul,l-am sunat si eu pe cel care vindea w124-ul cu poveste sa vad ce zice de masina,sa vad si eu daca am pierdut ceva asta iarna si poate,poate il cumpar acum daca nu am facut-o asta iarna.Deja o parere imi cam facusem eu faptul ca masina fusese iar scoasa la vanzare dupa doar 2 luni si ca era si dispus sa o dea atat de ieftin ridica serioase semne de intrebare.
    Cand il sun incepe sa-mi spuna ca,masina nu ii place de nici o culoare,ca asta iarna cand a cumparat-o de la Ploiesti pe drumul spre Bucuresti ii venea sa se intoarca cu ea inapoi,ca a avut nu stiu ce probleme cu niste fire care s-au corodat,una peste alta avea aerul unui om total scarbit de masina.Am rasuflat oarecum usurat spunandu-mi ca nu am pierdut nimik asta iarna si ca am facut pana la urma alegerea buna alegand okiosul din Focsani si bineinteles ca nu e cazul nici acum sa cumpar acea masina.
    Cand am vandut okiosu acum 2 zile,m-am inteles cu omul ca daca vor fi probleme cu actele si cu radierea masinii(masina este pe numele unuia din Vaslui),eu in secunda 2 am venit i-am dat banii inapoi si mi-am luat masina back.Azi dimineata ma suna ca cel de la vaslui nu prea ii mai rapsunde la telefon ca una ca alta,eu fiind oarecum indoit ca i-am dat masina asa de ieftin i-am zis imediat ca vin sa ii dau banii sa mi-o dea inapoi,si asa a ramas!Am cazut amandou de acord sa imi dea okiosul inapoi.
    In seara asta,ne-am dat intalnire sa ii aduc banii si sa vina cu okiosul sa mi-l iau inapoi..il astept pe om si surpriza..apare cu o frumusete de..prima data am crezut ca este w140,era de fapt un w124 negru IMPECABIL!Pielea inauntru super,suspensiile super,trage de rupe,luminitze inauntru totul functioneaza pana la ultimul butonas,masina este o bijuterie.Il intreb ce naiba masina e asta si imi zice: asta e fostul ZAP,am fost azi si am luat-o!Am ramas masca,am luat-o pe piatra cubica cu ea nu se simtea/auzea nimik,mi-a spus ca a verificat-o si ca este perfecta si la caroserie si cauciucuri noi.Nu mi-a venit sa cred okilor..masina despre care fostul ei posesor vorbea cu atata repulsie era o bijuterie pe 4 roti.L-am intrebat pe noul ei posesor daca nu cumva mi-o vinde mie si bineinteles ca a zis ca nu mi-o da nici nu 4500.El a dat pe ea 3200.La nervi am vrut sa-l sun pe nenea ala de a vandut masina dar nu am mai gasit numarul lui,cred ca i-as fi zic vreo cateva de duh....
    Acum am okiosul inapoi,sunt oarecum multumit cu el,dar cu putin noroc puteam sa am o racheta pe 4 roti impecabila si inca 1400 euro in buzunar daca acel om era normal si imi spunea macar "vin-o si tu sa o vezi,poate tie o sa-ti placa" in loc sa-mi faca o adevarata antireclama care sa ma faca sa imi iau gandul de la ea.
    End of story.
    MÃREAȚA COBRA

  • #2
    Sa inteleg ca la ochiosul tau problema nu a fost vanzatorul din Vaslui care nu raspunde la telefon, ci W124_E280-ul ?
    E220 D_95ps vs E280_193ps, asta da client hotarat, stie exact ce vrea
    Last edited by orca; 04-21-2008, 22:12 PM.
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      Originally posted by orca View Post
      Sa inteleg ca la ochiosul tau problema nu a fost vanzatorul din Vaslui care nu raspunde la telefon, ci W124_E280-ul ?
      E220 D_95ps vs E280_193ps, asta da client hotarat, stie exact ce vrea
      Nu nicidecum.Imediat ce am convenit cu omul caruia ii vandusem okiosul sa mi-l dea inapoi,acesta s-a dus sa vada si w124-ul asta cum este,si l-a luat.El vroia sa se duca la vaslui sa faca actele nu mai avea treaba cu w124-ul negru,doar dupa ce a cazut afacerea si am hotarat sa mi-l dea inapoi s-a dus dupa w124.
      MÃREAȚA COBRA

      Comment


      • #4
        Las ca ti-ai luat okiosul imperial acasa...ai masina noua

        Comment


        • #5
          Ce faci cu cel din Vaslui ?, sau tu l-ai sunat pe Vasluian, si l-ai rugat sa nu-i raspunda cumparatorului, ca asta sa intre-n panica, sa-ti poti recupera tu ochiosul ?
          Scenariu de Steven Spielberg
          Last edited by orca; 04-21-2008, 22:39 PM.
          .. ________ ..
          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
          (Oo\==/oO)
          ..U...............U.
          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

          Comment


          • #6
            super poveste
            Mercedes w211 E220CDI
            Bmw e46 320 d 150 cp, 330Nm
            Mercedes w124 2.5 d 90 cp

            Comment


            • #7
              Originally posted by orca View Post
              Ce faci cu cel din Vaslui ?, sau tu l-ai sunat pe Vasluian, si l-ai rugat sa nu-i raspunda cumparatorului, ca asta sa intre-n panica, sa-ti poti recupera tu ochiosul ?
              Scenariu de Steven Spielberg
              hahaha,m-ai prins,se pare ca nu sunt singurul cu imaginatie de pe aici...just kidding.
              O sa ma duc eu la Vaslui zilele astea si o sa o trec pe numele meu si gata.
              MÃREAȚA COBRA

              Comment


              • #8
                Innebuneam sa mi se intample asta. Phuai de mine. Doar ca eu am tendinta sa verific tot inainte sa iau o decizie, si probabil n-as ajunge acolo.
                1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
                1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
                dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

                Comment


                • #9
                  deci ,o vinzi iar....sa intelegem....sau?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by kezy View Post
                    deci ,o vinzi iar....sa intelegem....sau?
                    Deocamdata o sa ma duc la vaslui sa rezolv cu actele masinii.Dupa aia o vand dar nu cu mai putin de 5000 euro.Daca nu o vand o tin pt mine.Tipul cu w124(noul norocos proprietar),la care a stat okiosul meu astea 2 zile si deja se pusese sa-i slefuiasca farurile din fata care acum sunt mult mai clare,mi-a spus ca este tentat sa facem schimb apoi,w124-ul lui cu okiosul meu,de indata ce eu voi rezolva cu actele la okios.Cred si eu,ar avea practic un okios cu 3500 euro.Eu imi doresc mult masina pe benzina+cutie automata,pe mine nu ma deranjeaza consumul de benzinar,senzatia aia face toti banii.
                    MÃREAȚA COBRA

                    Comment


                    • #11
                      Ca-n filme domne...ochiosu cu 12patru, asta e!
                      W110-2.0 D 1966
                      W115-2.0 D 1971
                      W123-2.4 D 1982

                      Comment


                      • #12
                        stai linistit ca mare afacere nu e w124.daca tu spui ca masina aia era impecabila inseamna ca te pricepi la masini cum eu la limba malgasa

                        am fost eu si am vazut-o asta iarna.chiar a fost un topic despre acea masina.intr-un timp record a tot schimbat nu stiu cati propietari.de ce oare?

                        masina a fost lovita in spate,suspensia era cam lasata(la w124 si w140 chiar daca e cam varza nu prea se simte inauntru) cutia avea momente cand schimba cu socuri sau nu intra deloc kick-down,iar masina nu dadea impresia de inchegata,dar motorul si aspectul era ok.ultimul pret cerut atunci de ploiestean era de 3900.

                        eram chitit sa o iau....dar intre timp sunt in negocieri cu un tip mai in varsta ce are tot un e280 din 94 dar pot spune ca aceasta masina chiar e IMPECABILA.si are 130.000km reali si inclusiv carte service si tipul o scoate doar sambata la plimbare si restul timpului sterge la ea.

                        Comment


                        • #13
                          Nihal mi-a dat o idee. Ma apuc de malgasha...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by doktor4carz View Post
                            Nihal mi-a dat o idee. Ma apuc de malgasha...
                            daca ai unde sa incepi cursurile vin si eu.....acum depinde si de ce profesoare....

                            Comment


                            • #15
                              Va apucati sa faceti cursuri de limbi ?
                              .. ________ ..
                              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                              (Oo\==/oO)
                              ..U...............U.
                              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF