Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Chrysler 300C CRD

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chrysler 300C CRD

    Imi cer scuze ca ma insinuez aici, dar sper sa nu va deranjeze prea tare. Mi-am cumparat si eu un Chrysler 300C CRD din 2006, dar, cautand pe net un club Chrysler similar cu Club Mercedes, am constatat ca nu exista asa ceva in Romania.

    Daca stiti un forum dedicat acestei marci, va rog sa imi spuneti si mie. Mi-ar prinde bine niste sfaturi. Masina este superba, motorul este un tractor, dar am probleme cu directia fata (capete de bara, caseta de directie, brate inferioare), boala normala pentru aceasta masina pe drumurile noastre. De asemenea, m-ar interesa daca se poate actualiza softul pentru optimizarea consumului de combustibil. Puterea si cuplul imi ajung (218CP si 510Nm).

    Am apelat la voi in ideea ca masina mea are motor Mercedes V6 2987cm3 si poate se mai gasesc cunoscatori care pot da un sfat avizat pentru intretinerea acestui foarte reusit model (evident unii sunt de acord cu mine, altii spun ca e urat cu spume , dar mie nu imi pasa: imi iubesc noua masinuta ).

    Am si un C200 2003 break pe care l-am pus la punct si abia astept sa il ridic maine de la reprezentantul Mercedes din Targu-Mures. I s-au facut urmatoarele operatiuni:

    1. S-a curatat catalizatorul: era colmatat si scotea un nor gros de fum negru. Am preferat sa il testez cu softul original Mercedes si bine am facut. Toti mecanii carora le-am cerut parerea au spus ca e o problema legata de injectoare, ca ar fi motorul obosit, ca ar putea fi o problema pe la turbina etc. Nimeni nu s-a gandit la catalizator colmatat, asa ca poate e studiu de caz util si pentru altii
    2. S-au schimbat discurile pe fata pentru ca erau uzate cu 2mm sub limita inferioara
    3. S-au schimbat placutele de frana pe fata

    Toate bune si frumoase, doar ca toata aceasta manevra m-a costat in jur de 1900 lei. E scump daca s-au folosit piese originale?

    Multumesc oricui se deranjeaza sa-mi lase o impresie .
    Last edited by puimic; 09-01-2011, 20:31 PM.

  • #2
    Legat de Chrysler nu ma pronunt ca nu cunosc marca asa de bine,insa te felicit pentru Mercedesul C200.Acuma fiecare isi duce masina la ce service crede el ca poate suporta buzunarul.Parerea mea este ca pretul cerut de reprezentanta mai mult se axeaza pe manopera decat pe componentele originale,dar ce sa facem,asa este la reprezentanta.Vad ca esti din Targu Mures si m-am gandit ca poate ne-ai onora cu prezenta la intalnirea ce va fi in data de 17 septembrie 2011,la Vatman.Vom fi prezenti noi,cei din Targu Mures.
    W202 elegance / 1.8 benzina,1993

    Comment


    • #3
      Salut!
      Sa ai noroc la noua masinuta,poate mi-o prezinti si mie vreodata,chiar daca nu face parte din clasa stelutelor,si mie imi plac la nebunie 300C-urile.
      Multi km fara probleme!

      Comment


      • #4
        Originally posted by zsolti1981 View Post
        Legat de Chrysler nu ma pronunt ca nu cunosc marca asa de bine,insa te felicit pentru Mercedesul C200.Acuma fiecare isi duce masina la ce service crede el ca poate suporta buzunarul.Parerea mea este ca pretul cerut de reprezentanta mai mult se axeaza pe manopera decat pe componentele originale,dar ce sa facem,asa este la reprezentanta.Vad ca esti din Targu Mures si m-am gandit ca poate ne-ai onora cu prezenta la intalnirea ce va fi in data de 17 septembrie 2011,la Vatman.Vom fi prezenti noi,cei din Targu Mures.
        Zsolti1981, multumesc pentru invitatie, chiar nu stiam de intalnirea de la Vatman. Singura problema este ca nu voi fi in tara pe data de 17 septembrie :-(. As fi venit cu mare placere. Sper totusi sa pot participa la urmatoarele intalniri, daca ma vei putea anunta si pe mine.

        Originally posted by Ady26 View Post
        Salut!
        Sa ai noroc la noua masinuta,poate mi-o prezinti si mie vreodata,chiar daca nu face parte din clasa stelutelor,si mie imi plac la nebunie 300C-urile.
        Multi km fara probleme!
        Ady26, vad ca esti din Satu-Mare, orasul de unde am cumparat masina :-). Eu nu prea am drumuri prin zona, dar daca vei ajunge vreodata prin Targu-Mures, voi fi mai mult decat bucuros sa ti-o prezint.

        Multumesc pentru urari.
        Last edited by Carmine; 09-12-2011, 21:43 PM.

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF