Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Adevarul despre lumea in care traim...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Au murit din vina restului de populatie care n-a intervenit si s-a lasat condusa. Credeti ca o mana de securisti ar fi putut controla 20 de milioane ? Numai daca populatia e infricata sa asculte de legi. Si religia exact asta face, te face mic, sa asculti de cineva, si atunci e mult mai usor pentru conducatori sa inspire frica si sa ameninte.
    Un exemplu concret in situatia noastra: Daca nimeni n-ar mai plati impozit la masini, cine ce-ar putea face impotriva ?
    BENZ G, altceva ce ?

    Comment


    • Originally posted by STEFAN V8 View Post
      Un exemplu concret in situatia noastra: Daca nimeni n-ar mai plati impozit la masini, cine ce-ar putea face impotriva ?
      Urmăresc cu interes topicul, dar până acum nu m-am băgat, deşi e un subiect preferat ...
      Ştefane, dă-mi voie să te contrazic (dar numai şi numai în legătură cu exemplul dat mai sus !): impozitul e un rău (necesar?, nu discutăm aici) impus printr-o lege ! Bună, ne-bună, dar trebuie respectată, în virtutea necesităţii unei ordini şi discipline într-o societate (comunitate, dacă vreţi) civilizată ("civilizată" vrea să fie antonimul la "anarhie", în cazul de faţă), pe când religia e o opţiune, neimpusă de nimeni ... vrei - participi, nu vrei - stai pe tuşe ...

      P.S. Dorule, în postul #210 ai vorbit şi în numele meu !
      Respect colegilor, cele bune !
      Lord W126 500SE -> 2.5D
      Lady W123 230C -> 240D
      W124 -> 200D
      W208 CLK200 -> 2.0

      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

      Comment


      • Originally posted by Levi View Post
        ...P.S. Dorule, în postul #210 ai vorbit şi în numele meu !
        Respect colegilor, cele bune !
        OK, stiu ca suntem pe aceeasi lungime de unda, in mai multe cazuri!

        Comment


        • Ideea e ca administratorul n-are putere asupra multimii, NUMAI daca acestia se supun lui, isi dau acordul. In cazul impozitului pentru motoare peste 2.0, mai ales peste 3,0 legea face mai mult rau decat bine, deci e neproportionala, si iti limiteaza libertatea grav. Daca eu vreau o masina de hobby de 8 litri n-am nici o sansa, iar asta e foarte grav.
          Unde intervine religia, in cultura care asa e formata, ca oamenii sa asculte de un conducator, iar cel suprem e de necontestat, si de aici si frica de-a contesta restul. Aceasta idee trebuie expusa mai clar de atat.
          BENZ G, altceva ce ?

          Comment


          • Acum 138 de ani , un roman adevarat a expus adevarul in lumea in care traia .
            Consider ca , ce a scris el atunci este valabil si pentru "Adevarul despre lumea in care traim" .

            Despre impozite si legi :
            ..............................
            Spunet-mi ce-i dreptatea - Ce-i tari se ingradira
            Cu-averea si marirea in cercul lor de legi ,
            Prin bunuri ce furara , in veci vezi cum conspira
            Contra celor ce dansii la lucru-osandira
            Si le subjuga munca vietii lor intregi

            Despre religie :
            ...........................
            Religia - o fraza de dansii inventata
            Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug ,
            Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata ,
            Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata ,
            Ati mai purta osanda ca vita de la plug ? .

            Eminescu - 1874 , 1 decembrie .

            Concluzia ? . Nimic nou sub soare .

            Credeti-ma , va rog , parerea mea nu vreti s-o stiti .
            Sunt prea suparat si cine stie ce mai spun .
            Last edited by nstoe; 02-09-2012, 03:35 AM.

            Comment


            • Pariul lui Blaise Pascal
              Daca eu cred si DUMNEZEU nu exista,n-am pierdut nimic.
              Dar,daca eu NU cred si EL exista,am pierdut totul!

              Comment


              • Cred in Dumnezeu ! .
                Cred in Iisus Hristos , Mantuitorul Nostru ! .
                Cred in Sf.Fecioara ! .

                Sunt extrem de dezamagit de comportamentul slujitorilor bisericii de orice confesiune . D'zeu sa-i ierte ! .

                Comment


                • Sfanta treime e alcatuita din Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
                  Fecioara Maria este doar mama Mantuitorului si cam atat. Spun asta pentru ca de multe ori se fac confuzii la nivel de sfinti sau duhovnici.
                  Chiar si in religia ortodoxa mantuirea se primeste prin credinta in moartea si invierea lui Isus Hristos.
                  Interesant este ca se accepta statutul de "sfant" in dreptul unor oameni care au trait, fie ei Apostolii sau Maria sau alti duhovnici care au trait ulterior, dar nu intereseaza pe nimeni sa traiasca o astfel de viata. Daca ne-ar interesa asta, atunci am cunoaste si pe Duhul Sfant care produce nasterea din nou intr-un om, am citi Biblia care este cuvantul lui Dumnezeu si asa mai departe.
                  Multi spun ca Biblia e scrisa de oameni si ca atare nu e valabila. In acelasi timp accepta insa ca sfinti pe toti aceia care au scris-o in vechime. Daca ei erau sfinti si ii acceptam ca atare de ce nu acceptam si "munca" lor. Oare un om sfant nu este inspirat de Duhul lui Dumnezeu cand scrie ceva?
                  In egala masura de ce nu acceptam selectia facuta in cadrul canonului Biblic care explica absenta unor manuscrise din Scriptura? Toata lumea e super indignata din cauza evangheliilor apocrife si Apocalipselor unor "diversi", fara sa-si mai aminteasca de Sfintii acceptati ca sfinti de ei care tot inspirati de Duhul Sfant au selectionat manuscrisele care au ajuns sa formeze Biblia.
                  Dumnezeu sa ne ierte pe noi toti pentru necredinta noastra.

                  LE-acum am observat ca acesta este postul cu nr. 1111...am zis sa scriu ceva frumos;
                  Last edited by adidc; 02-13-2012, 19:52 PM.
                  E220 cdi W210, 2001

                  E320 W210, 1997
                  C180 W202, 1994
                  W123 200D, 1978 cu inima de W124


                  Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                  Comment


                  • Dac-ai observat
                    titlul e: Adevarul despre lumea in care traim...
                    si NU Superstitiile despre lumea in care traim
                    Se numeste credinta pentru ca nu exista baza reala la ideile religioase.


                    Profesorul George Le Metge in anii 20 anticipa ideea de Big Bang si discuta cu Einstein despre ea. Initial credea ca a fost un ou din care totul a izbucnit. Si avea dreptate, si Einstein a trebuit sa admita ca el a folosit primul constructiv teoria relativitatii, observand 2 ani mai tarziu cu telescopul Hubble de 2,4m galaxiile cum se departeaza proportional cu distanta. Le Metge a mers cu ideea la Papa Pius XI care a fost atat de impresionat ca era probabila incat i-a oferit : I-a zis prof. Le Metge daca vrei, o voi face dogma, voi spune ca oamenii vor trebui s-o creada.
                    Prof a refuzat. Si aici apare alta problema cu religia - ca trebuie sa cred ca sa fiu salvat.

                    Iti dai seama cum se schimba de usor "bazele" credintei.

                    Alta isprava a Papa 13 din 1582. Ca sa alinieze calendarul care avea o eroare de 10 zile a zis ca dupa Oct4 urmeaza Oct15 au sarit 10 zile. Oficial in anul 1582 nimeni nu s-a nascut in Franta, Italia, Spania si Portugalia.
                    Britanicii au sarit 11 zile de Sept in 1752, care a fost si anul in care s-a mutat prima zi din an care era 25 Martie inainte. Iata cat de usor se schimba povestea si realitatea ramane in uitare.




                    "Pe toti" ? Eu vreau sa fiu exclus din partea asta cu iertatul, si pacatul sau orice altceva. Eterna suferinta ca nu esti destul de bun e o idee dizgratioasa.
                    BENZ G, altceva ce ?

                    Comment


                    • Originally posted by STEFAN V8 View Post
                      ...Eterna suferinta ca nu esti destul de bun e o idee dizgratioasa.
                      Iertarea nu vine sub nici o forma dupa cat esti de bun. Ci prin jertfa lui Isus Hristos.
                      Dupa cat e de bun omul nici unul nu ar fi mantuit. Tocmai asta e ideea cu moartea lui Isus si in mod special cu invierea.
                      Nu comentez viziunea ta asupra lumii/vietii dar daca tot vorbim macar sa ai o baza teologica reala.
                      Suferinta eterna nu este o idee disgratioasa ci este o realitate.
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment


                      • E extraordinar de dizgratioasa, si tot ireala. NIMIC in realitate nu-ti sugereaza asa ceva. Cum adica pedeapsa infinita pentru fapte finite?
                        Credintele tale nu inseamna decat cum ai fost crescut, asta nu le face adevarate.
                        Eu vad ca nici nu-ti pui problema, pt ca nu e voie. Asta inseamna dogma. Dar stii ce? Ai tot dreptul sa pui semne de intrebare peste tot, e indicat pt sanatatea mintala si a omenirii in general. Trebuie sa privesti ideile din mai multe puncte de vedere, sa ai umor. Daca poti avea umor despre ceva - e bine, daca nu, inseamna ca nu e in regula -- nesiguranta.

                        Sa-ti explic un pic legenda cu Isus. Foarte probabil sa fi existat un om luminat in acea vreme, se intampla la multi oameni, se intampla in toate culturile. E constiinta cosmica, numita in multe feluri. Sunt sigur ca ai auzit de Nirvana. Se mai numeste experienta mistica - Moksha - Bodi - Satori - Fana el fana. Ce inseamna e sa te simti una cu mediul. La fel cum marea are valuri tot asa planeta are oameni, dar in cultura monoteista unul care are constiinta cosmica poate explica cel mai usor, ca e un fiu de D-zeu. Asa scrie si-n Biblie initial: Eu sunt un fiu de D-zeu. Planeta sau universul fiind descris prin "D-zeu" el s-a simtit pe buna dreptate un fiu, dar nu singurul ca-n traducerea King James. Versiunea demoleaza ideea ca Biblia este cuvantul lui D-zeu, Si ce-a patit Isus pentru aceasta erezie? -omorat, pe cruce, (urata moda sa porti cruci ornamentale), la fel ca multi alti "eretici" care si-au dat seama si-au vrut sa ne spuna, John Kennedy, Ghandi, Martin Luther King, Isus, John Lennon...
                        BENZ G, altceva ce ?

                        Comment


                        • It's Just A Ride
                          by Bill Hicks

                          The world is like a ride at an amusement park, and when you choose to go on it, you think it's real, because that's how powerful our minds are. And the ride goes up and down and round and round and it has thrills and chills and it's very brightly colored and it's very loud. And it's fun, for a while.

                          Some people have been on the ride for a long time, and they begin to question: 'Is this real? Or is this just a ride?' And other people have remembered, and they come back to us and they say 'Hey! Don't worry, don't be afraid -- ever -- because... this is just a ride.' And we? kill those people.

                          'Shut him up! We have a lot invested in this ride! Shut him up! Look at my furrows of worry; look at my big bank account, and my family. This has to be real.' It's just a ride. But we always kill those good guys who try and tell us that -- ever notice that? -- and we let the demons run amok. But it doesn't matter, because... it's just a ride, and we can change it any time we want. It's only a choice. No effort. No worry. No job. No savings and money. Just a choice, right now, between fear and love. The eyes of fear want you to put bigger locks on your door, buy bigger guns, close yourself off. The eyes of love, instead, see all of us as one.

                          Here's what we can do to change the world, right now, into a better ride. Take all that money we spend on weapons and defense each year and, instead, spend it feeding, clothing and educating the poor of the world, which it would do many times over -- not one human being excluded -- and we can explore space together, both inner and outer, forever. In peace.
                          BENZ G, altceva ce ?

                          Comment


                          • Stefane, ai aprins bricheta in depozitul de pulbere de pusca! Acuma sa vezi polemica! Parerea mea e ca Isus a existat si cred ca a fost un initiat, care pe langa cunostintele acumulate ( dupa unele surse, se pare ca in Tibet ) a mai posedat si ceva capacitati paranormale ( sunt si in prezent persoane cu astfel de capacitati ). Dar cum cel care vrea binele altora si se opune hotilor, ticalosilor si altor asemenea gunoaie, nu poate rezista mult, nici Isus nu a putut face fata masinatiunilor reprezentantilor politicii si religiei si a sfarsit prin a fi ucis de ei. Autorii morali ai acestei crime au fost insasi conationalii lui evrei, romanii fiind doar ,,uneltele'' si ,,tapii ispasitori''. Din toata povestea asta au tras foloase cei care au propovaduit o noua religie: crestinismul. Dar aceasta religie treptat, treptat s-a indepartat de invatamintele lui Isus si a ajuns sa fie modificata de diversi indivizi, in folosul unor grupuri de interese. Crestinismul si politica s-au impletit strans in folosul unor fatarnici si in defavoarea credinciosilor reali. Cum poate o religie al carei initiator ( Isus ) a promovat nonviolenta, iertarea si spiritul blajin, sa-l condamne la ardere pe rug, pe Giordano Bruno? Sau sa faca un adevarat masacru in America de Sud? Sau sa tina in bezna inculturii si terorii Europa Evului Mediu? Sunteti crestini? Atunci respectati cuvintele lui Isus, nu ale fatarnicilor popi, slugi ale politicienilor si bancherilor. Vreti sa va rugati? Rugati-va in linistea si armonia naturii, meditati si astfel poate atingeti starea de beatitudine. Na, ca m-ai starnit!

                            Comment


                            • Foarte bine ca te-am starnit.
                              Nici eu n-am auzit niciodata un preot sa predice - Nu-ti face griji pentru ziua de maine, ce vei manca, ce vei imbraca, D-zeu va avea grija de tine, nu are el grija de pasari, nu cresc florile? si sunt minunate - ce te ingrijorezi?

                              Am primit un documentar despre cum suntem toti aceeasi constiinta... genial
                              - intamplator e exact ideea din postul meu anterior
                              Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                              In urma cu 16 ani am citit o carte care m-a fascinat: Lumea Plantelor
                              Erau experimente pe "sentimentele" plantelor masurate cu aparate similare cu cele care masoara cutremurele. S-a observat ca plantele au reactii diferite la cuvinte si intentii: bune vs rele. Ce e si mai interesant e ca si de la 6500km cel ce se gandea la plante le influenta in acelasi fel INSTANTANEU, idee prezentata in documentar prin influenta apei de catre cuvinte.

                              Pe langa Documentarul acesta, cartea Lumea Plantelor, faptul ca suntem uniti o mai confirma si David Icke, Bill Hicks, Alan Watts si multi altii.

                              Bill Hicks
                              Today, a young man on acid realized that all matter is merely energy condensed to a slow vibration – that we are all one consciousness experiencing itself subjectively. There's no such thing as death, life is only a dream, and we're the imagination of ourselves

                              We are all one consciousness
                              http://www.youtube.com/watch?v=1ltdM...ayer_embedded#!
                              2:47 - Bill Hicks
                              4:19 - Alex Jones
                              4:34 - George Carlin
                              5:09 - Peter Joseph
                              Last edited by STEFAN V8; 02-16-2012, 23:14 PM.
                              BENZ G, altceva ce ?

                              Comment


                              • Adevarul despre lumea in care traim, doua aspecte de actualitate: recent in cadrul investirii in functie a 22 de cardinali, Papa a indemnat pe toti slujitorii Bisericii Catolice, sa ,,renunte la stilul laic al puterii si gloriei''. Asta in urma unor zvonuri despre coruptie si bani ,,murdari'' la Vatican ( nimic nou ). Deci cum e cu smerenia ? Alta ciudatenie: a sanctificat pe Kateri Tekakwitha, o nativa americana, prima femeie din neamul ei ajunsa sfanta catolica! Cata ipocrizie! Adica i-au macelarit pe nativii americani, ptr. a-i deposeda de pamant, sub pretextul ca sunt salbatici si pagani si acum dupa sute de ani, sanctifica o biata femeie ,,salbatica'' si ,,pagana''. Cata reparatie morala!Tot de actualitate e si faptul ca Romania se simte jignita de declaratiile lui Geert Wilders, referitoare la cetatenii est europeni si in special la romani. O fi olandezul asta nationalist si incapatanat, sa nu ne lase in Olanda, dar Romania, mai intai sa-si civilizeze populatia, sa-si verifice ,,calitatea'' cetatenilor sai imprastiati prin lume, sa-si ,,spele'' fata de ,,jegul'' coruptiei si prostiei politicienilor si apoi sa faca pe suparata ( daca mai are motive ).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF