Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cersetorie mascata - Cer bani de benzina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by old merc fan View Post
    Totodata atentie si la smecheria cu vodafone/orange/cosmote.Diversi indivizi te suna,in general pe numar ascuns,se dau de la companiile mai sus mentionate si te anunta ca datorita faptului ca esti client fidel s a kkt norocul in capul tau si in urmatoarele 6 luni beneficiezi de abonament redus cu 50 la suta daca formezi la *144# apoi formezi niste coduri si te trezesti cu 25 euro luati din contul tau.Eu am fost abordat de 2 ori dar am prins faza din prima pt faptul ca pe fundal am auzit planset de copil.Pe primul l am tinut in telefon vreo 30 de minute cu vorba dar al doilea m a plictisit din prima si i am dat flit.Oricum ochii mari si atentie mai ales la numere de pe apel ascuns.
    Ceva de genul a patit sora mea, doar ca pe ea nu a sunat-o cu numar ascuns. Se dadea drept un reprezentant al firmei de telefonie, si ii cerea CNP-ul si nu mai stiu ce date ca ii trebuie pentru nu stiu ce. Sor-mea i-a inchis telefonul si m-a sunat pe mine, eu i-am spus sa nu ii mai raspuna daca o mai suna. A sunat-o cateva ore mai tarziu, cand eram si eu acasa. I-am raspuns eu, iar dupa ce mi-a zis el ce date vroia, i-am spus sa sune la sucursala unde a fost incheiat contractul, si sa ceara de acolo ce date vrea.
    Dupa cateva zile incerc sa sun pe numarul ala si SURPRIZA, era inchis telefonul, sau cine stiu pe unde era SIM-ul....
    Mare atentie cand va suna cineva si va cere date personale. Nu dati datele personale prin telefon (email sau alte cai) chiar daca nu va suna cu numar ascuns ! Spuneti-le sa sune la firma care o reprezinta si sa ceara de acolo ce date vor.
    Originally posted by Eugen Gaftoneanu
    Telefonul are 2 obtiuni : nr la vedere sau nr ascuns si tot odata tu ca proprietar ai la randul tau 2 obtiuni sa raspunzi ( la un nr normal ) sau sa refuzi apelul ( la un nr ascuns )
    Nu va puneti baza in ei daca va suna cu numar la vedere. Poate scapa foarte usor de SIM (cartela).

    Comment


    • #17
      Eu eram in Petrom in rm. Valcea cu un w124 cu numere de italia si au venit la mine doi imbracati elegant si vorbeau intr-o italiana cam stricata ca sunt straini si ca au ramas in pana si etc sa i-mi dea un telefon garantie ... evident o replica obosita de N95 parca ... am stat i-am ascultat si in final le-am zis "Mai lasati-o ma in p#(a mea ca astea mergeau acu 10 ani ..." Au inceput sa rada si au plecat...
      1991 R129 300SL-24
      1991 w124 300CE-24
      1993 w202 C280
      1978 w116 450SEL 6.9
      1987 w201 190E 2.0
      1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

      Comment


      • #18
        Originally posted by Ford_V6 View Post
        ... am stat i-am ascultat si in final le-am zis "Mai lasati-o ma in p#(a mea ca astea mergeau acu 10 ani ..." Au inceput sa rada si au plecat...
        ))))))

        Tare !!!
        Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

        Comment


        • #19
          Tocmai am fost sunat de un numar (0767160065) care pretinea ca este un reprezentant al firmei de telefonie, si care imi spune ca am o restanta la abonament (care a fost platit acum cateva zile de catre mine chiar in magazinul Cosmote), si ma intreaba daca am chitanta si daca o am chitanta, sa ii spun numarul chitantei si CNP-ul meu !
          Eu stiind de la inceput cu ce "papagali" ii spun sa imi zica pe ce nume este facut abonamentul, iar dupa 1 secunda mi-a inchis. Acum ca am numarul de telefon o sa mai incerc din cand in cand sa sun pe el...

          Comment


          • #20
            Si la mine a venit un rroman ,bineinteles imbracat elegant,specific portului adica: palarie de aia mare,geaca din piele si pantofi din lac bineinteles plini de noroi si mustata aferenta,ca sa-i dau cu imprumut 50 de ron pentru benzina si ca imi lasa buletinul drept garantie (nu a specificat daca buletinul lui).L-am refuzat politicos "du-te ba de aici,ca daca iti dau tie 50 de lei nu mai imi raman mie bani de benzina".A vazut ca nu-i merge a scos din geanta lui de voiaj doua lansete pentru pescuit ca sa le cumpar,erau noi noute.Dupa o mare tiganeala cu rromanul le-am cumparat pe amandoua cu 20 de lei.Sper ca" i-au ajuns bani pentru benzina".
            Last edited by pintea paul; 01-30-2011, 18:39 PM.
            CJ-20-AMN.

            Comment


            • #21
              Tepari inventivi sunt peste tot. Eu am primit, in urma cu cateva zile, un e-mail in care un asa zis director de banca din Burkina Fasso imi povestea cum a gasit in depozitul bancii, un cont al unui tip care a murit intr-o explozie din Irak si nu avea urmasi si imi oferea 50% din suma in schimbul declaratiei mele ca as fi succesorul acelui tip. In cont fiind 10 milioane de dolari. Tot ce imi cerea era sa sun la un nr. de telefon. M-am uitat pe net si prefixul era de Africa. Am incercat sa-i trimit un e-mail in care sa-i spun ceva de originile si de cozile maimutelor din arborele lui genealogic, dar nu mergea sa-i trimit. Era o adresa de e-mail cu o conexiune in Franta si nu accepta sa primeasca nici un mesaj. Pacat, chiar voiam sa-i spun ceva ,,frumos'' ,,cimpanzeului''!

              Comment


              • #22
                Am primit mailuri în repetate rânduri cu "promoţia" lui Bill Gates, prin care "CEO Executive Boss of The Century of 3.14da mă-sii" de la "affiliate entreprise of Microsoft" mă anunţa, cum că, printr-un simplu răspuns la respectivul mail, voi primi săptămânal o sumă cu 4 zerouri, până ce Sir Bill îşi va epuiza averea complet.
                Culmea e că, acest mail (din păcate, degeaba-l postez aici, e în ungureşte) circulă de cel puţin 1 an, şi cunoştinţe, ba mai mult prieteni din listele mele de contact, pun botul din prima. Se întâmplă să primesc înapoi acelaşi mail, iar după cel care mi l-a trimis acu' un an, mai apar pe lista forward alte cunoştinţe, cu care discutam înainte pe tema asta. Când îi întreb, răspunsul este "what a hekk, am încercat ... şi dacă funcţiona ???"
                Escrocheria s-a bazat din originile ei, pe homo sapiens credulis ...

                Cele bune !
                Lord W126 500SE -> 2.5D
                Lady W123 230C -> 240D
                W124 -> 200D
                W208 CLK200 -> 2.0

                W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Ford_V6 View Post
                  am stat i-am ascultat si in final le-am zis "Mai lasati-o ma in p#(a mea ca astea mergeau acu 10 ani ..." Au inceput sa rada si au plecat...
                  )) bun asa. Si mie mi s-au cerut bani prin benzinarii tot pe motiv ca trebuie sa ajunga acasa si au ramas in pana. Si nici nu mi-au oferit ceva in schimb ). Mai toti cereau sume mici, cateva sute de mii si ziceau ca imi lasa nr, ca mi-i pun pe card, etc etc. E jenant

                  Comment


                  • #24
                    Apropo de ,,tepe'' azi am primit al 3-lea e-mail din Burkina Faso via Franta, in care, de data asta, fiica unui fost ministru, din Burkina Faso, ma roaga sa ma casatoresc cu ea ca sa-si poata accesa contul bancar ramas de la decedatul ei tata. Ce imaginatie bolnava au unii! Sunt curios daca a mai primit cineva e-mail-uri asemanatoare. Pacat ca nu pot sa-i trimit un mesaj ,,dragut''!

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by ElCid View Post
                      Apropo de ,,tepe'' azi am primit al 3-lea e-mail din Burkina Faso ! Sunt curios daca a mai primit cineva e-mail-uri asemanatoare.
                      Poftiţi, vă rog, o scrisorică, de la "bunul meu prieten, Sam" (parafrazând filmul cu acelaşi titlu, dacă vă mai aduceţi aminte - cu Jack Lemmon)

                      FROM THE DESK OF DR.KABORE ISA
                      AUDITING AND ACCOUNTING MANAGER,
                      BANK OF AFRICA (B.O.A)
                      OUAGADOUGOU-BURKINA FASO.

                      Dear Friend,

                      I am the manager of auditing and accounting department of BANK OF AFRICA (B.O.A) here in Ouagadougou, Burkina Faso. In my department we discovered an abandoned sum of US$20.5m dollars (Twenty Million Five Hundred Thousand US dollars) in an account that belongs to one of our foreign customer (MR. RICHARD BURSON from Florida, U.S.A) who died along with his entire family on November 1999 in a plane crash.For more informations about the crash you can visit this site: http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/502503.stm

                      Since we got information about his death, we have been expecting his next of kin to come over and claim his money because we can not release it unless some body applies for it as next of kin or relation to the deceased as indicated in our banking guidlings and laws but unfortunately we learnt that all his supposed next of kin or relation died alongside with him at the plane crash leaving nobody behind for the claim. It is therefore upon this discovery that I now decided to make this business proposal to you,so that the money can be release to you as the next of kin or relation to the deceased for safety and subsequent disbursement since nobody will come for it and we don't want this money to go into the bank treasury as unclaimed dormant fund.

                      The banking law and guidline here stipulates that if such money remained unclaimed after twlve years the money will be transfered into the bank treasury as unclaimed dormant fund. The request of foreigner as next of kin in this business is occassioned by the fact that the customer was a foreigner and a Burkinabe like me can not stand as next of kin to a foreigner.

                      I agreed that 40% of this money will be for you as a respect to the provision of a foriegn account ,10% will be set aside for expenses incurred during the business and 50% would be for me.Thereafter, I will visit your country for disbursement according to the percentage indicated Therefore, to enable the immediate transfer of this fund to you arranged,you must apply first to the bank as relation or next of kin to the deceased customer with a text of application that i will send to you,but before i send to you the text of application form,I will like you to send me the following informatios

                      1.NAME IN FULL:................................
                      2.ADDRESS:.......................................
                      3.NATIONALITY:.................................. .
                      4.AGE:............................................ .
                      5.Sex............................................. .
                      6.OCCUPATION:..................................... .
                      7.MARITAL STATUS:..................................
                      8.PRIAVTE PHONE NO............................................
                      9.PRIVATE FAX NO:.............................................
                      10.ATTACH COPY OF YOUR IDENTIFICATION...........................

                      so i will like you to send to me those informations for easy and effective communication.Upon receipt of your reply, I will send to you by fax or email the text of the application form.I will not fail to bring to your notice that this transaction is hitch-free and that you should not entertain any atom of fear as all required arrangements have been made for the transfer. You should contact me immediately as soon as you receive this letter,if only you are intrested and ready to help. Trusting to hear from you immediately.

                      DR.KABORE ISA
                      MANAGER AUDITING AND ACCOUNTING DEPARTMENT
                      BANK OF AFRICA


                      Ei, îţi place ???
                      Lord W126 500SE -> 2.5D
                      Lady W123 230C -> 240D
                      W124 -> 200D
                      W208 CLK200 -> 2.0

                      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                      Comment


                      • #26
                        Aha! Asta era al 2-lea primit de mine! Tipii astia cred ca suntem chiar asa de prosti? E-mail-ul de azi, de ex., era plin de greseli de ortografie. Macar sa ,,construiasca'' o ,,teapa'' credibila!

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by ElCid View Post
                          Tipii astia cred ca suntem chiar asa de prosti?
                          Mie mi-a plăcut linkul acela din scrisoare, cu lista pasagerilor decedaţi în accidentul de avion, printre care (cu poză cu tot !!!), defunctul domn Burson & soaţa Mrs. Burson. Mi-au dat lacrimile pe loc, am inundat toată camera . Nu are rost să mai lungim discuţiile pe tema asta. Ce e bine : dacă se fac public escrocheriile astea, poate mai învaţă alţii, să evite asemenea capcane. Că, în rest ... atâta-i de mare grădina Domnului, de nici nu-ţi dai seama Şi, după cum am mai spus mai sus, escrocii sunt psihologi de nota 10+, mai buni decât cei cu 7 ani de facultate, şi se bazează pe "homo credulis", din care sunt destui, din păcate. Eu nu dau o ceapă degerată p-ăştia, nici nu stau de vorbă, dar sunt destui care pun botul.

                          Cele bune !
                          Lord W126 500SE -> 2.5D
                          Lady W123 230C -> 240D
                          W124 -> 200D
                          W208 CLK200 -> 2.0

                          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                          Comment


                          • #28
                            Mai stiti vorba aceea "m-au prins odata...rusine sa le fie m-au prins a 2 oara rusine sa imi fie! Vremuri urate si tot omul face tot ce ii sta in putinta sa va scoata banul din buzunar astfel ca nici cei care sunt de incredere nu mai sunt recunoscuti!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF