Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Say hello to my C200

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Say hello to my C200

    Salutare, salutare!

    Dupa un targ reusit cu VW-ul meu a trebuit sa imi caut iarasi masina... si la cat este piata de clara acum , va spun ca am OBOSIT!!

    Intr-un final am luat o decizie.

    C200 - 1991cm - benzina - 184cp - 2014 , cateva poze , mici detalii , optiunile le las mai jos.

    Povestea masinii : achizitionata de un medic stomatolog prin PlusAuto Trade in anul 2018 din Germania de la reprezentanta Mercedes din Munchen, masina verificata cu 35.000km la bord in 2018. Din 2018 pana in prezent masina a ajuns la 64.200km. Masina a ajuns din nou la PlusAuto Trade acum 2 saptamani in regim de buy-back, iar astazi sunt fericitul posesor al ei. Toate reviziile sunt efectuate in reprezentata Mercedes, istoric curat.

    Ce mi-a placut la aceasta companie:

    - Masina a venit cu revizie in urma cu 1000km.
    - Masina a venit cu cauciucuri de vara Pirelli dot 02.20
    - Am primit cauciucurile de iarna Nokian WDR4 dot 1819, maine le ridic de la Autosoft.
    - Am primit de la baieti un stick cu muzica, doua brelocuri, tot suportul necesar finalizarii procedurii de cumparare a masinii.

    In prezent masina are o mica indoitura deasupra siglei de pe haion, se rezolva maine fara revopsire. In istoric apare si revopsire a barii fata in reprezentanta, bara acum mai prezinta mici urme de la pietricele.

    Ce simt ca mai ar avea nevoie? Lumini ambientale si niste camere. In rest, masina e perfecta pentru mine. Este prima masina cu LED si am ramas uimit de vizibilitatea ce o ofera.


    WhatsApp Image 2020-09-03 at 11.11.58.jpeg

    WhatsApp Image 2020-09-03 at 11.11.58 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-09-08 at 15.50.56.jpeg
    WhatsApp Image 2020-09-08 at 20.52.19.jpeg

    Model C 200
    Engine 274920 30 194567
    Transmission 722995 05 681926
    Order Number 0 4 226 30426
    Order Location MUNICH BRANCH
    Interior FABRIC - BLACK/ANTHRACITE (301A)
    Paint 1 IRIDIUM SILVER - METALLIC FINISH (775U)
    Release Date 2014-06-10
    Delivery Date 2014-06-12


    Code Description
    02B OPERATORS MANUAL AND SERVICE BOOKLET GERMAN
    03A OIL OFFSET AMOUNT +300 ML OIL
    182 CONVERTER WITH DEV. CHARACTERISTIC
    1P6 CONTROL CODE MARKETING
    1R5 COMPLETE WINTER WHEEL, L. ALLOY 5-SPOKE DESIGN 17"
    229L GERMANY
    235 ACTIVE PARK ASSIST
    249 INTERIOR AND EXTERIOR MIRROR,AUTOMATICALLY DIMMING
    255B MB MOBILO WITH DSB AND GGD
    258 COLLIS.WARN. SYS. W/ ACTIVE BRAKE INTERV. FCW STOP
    260 TYPE DESTINATION ON TRUNK LID - ELIMINATION
    270 GPS ANTENNA
    294 KNEE AIRBAG
    2U6 SHORTENED COOLING MODULE
    2XXL FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY
    300A FABRIC
    301A FABRIC - BLACK/ANTHRACITE
    332B INSTRUMENT CLUSTER/HU LANGUAGE - GERMAN
    345 RAIN SENSOR
    347 EMERGENCY CALL SYSTEM ECALL EUROPE
    35A VGS D4-0, D3 PATTERN
    38P START PACKAGE
    3U1 EUROPE/CIS COUNTRIES/MONGOLIA HEAD UNIT
    414 ELECTRIC TILT/SLIDE SUNROOF IN GLASS VERSION
    427 AUTOMATIC TRANSMISSION 7-SPEED
    440 TEMPOMAT (CRUISE CONTROL)
    475 TIRE PRESSURE CONTROL
    500 ELECTRIC FOLDING OUTSIDE MIRROR
    502 3 YEARS OF MAP UPDATES FREE OF CHARGE
    513 TRAFFIC SIGN RECOGNITION
    531 COMAND APS NTG5/NTG5.5
    580 AIR CONDITIONER
    58U ROOF INTERIOR TRIM GRAY FABRIC
    5P6 CONTROL CODE MARKETING
    632 RIGHT-HAND TRAFFIC STATIC LED HEADLAMP
    652 SUMMER TIRES MOUNTED
    677 AVANTGARDE/STANDARD SUSPENSION
    6P5 STEUERCODE VERTRIEB FUER CODE 475 ANFORDERUNG
    739 TRIM PIECES - ALUMINUM
    775U IRIDIUM SILVER - METALLIC FINISH
    805 YOM 14/1
    80R 17" LT ALLOY WHEEL 5 DOUBLE-SPOKE DES. ALL-ROUND
    815 DVD SINGLE DRIVE
    873 SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS
    875 HEATED SCREEN WASH SYSTEM
    876 INTERIOR LIGHT ASSEMBLY
    916 FUEL TANK WITH LARGE VOLUME - VOLUME 1
    920 GASOLINE DIRECT INJ. W/ STRATIFIED CHARGE (DES)
    927 EURO 6 TECHNOLOGY EXHAUST GAS CLEANING
    969 COC PAPER EURO6 TECH. W/ REGISTRATION CERT. PART 2
    A20 DIRECT START
    A21 SHIFT BY WIRE
    A59 FE TORQUE CONVERTER HOUSING 13.5
    A65 FE CONVERTER 13.5 MM
    A89 REDUCED-FRICTION
    A98 TRANSMISSION SOFTWARE RETROFIT
    B03 DIRECT START / ECO START/STOP FUNCTION
    B09 REFRIGERANT COMPRESSOR WITH MAGNETIC COUPLING
    B51 TIREFIT
    B54 MBCONNECT - REAL-TIME TRAFFIC DATA
    B59 TRANSMISSION MODE SELECTOR LEVER (AGILITY SELECT)
    F205 MODEL SERIES 205
    FW LIMOUSINE
    G995 TRANSMISSION CODE VERSION 95
    GA AUTOMATIC TRANSMISSION
    HA REAR AXLE
    J7A DSM: STAR2 ELIMINATION I/O-ERROR-CONTROL CODE W 10
    J81 CHANGED OIL FILLING OM613
    K11 ADAPTIVE STOP LIGHT FLASHING
    K13 CONTROL CODE FOR SERVICE INTERVAL 25000 KM
    L LEFT-HAND STEERING
    M013 ENGINE REDUCED PERFORMANCE
    M20 DISPLACEMENT 2.0 LITER
    M274 4-CYLINDER GASOLINE ENGINE M274
    P14 AVANTGARDE PACKAGE INTERIOR
    P15 AVANTGARDE PACKAGE EXTERIOR
    P49 MIRRORS PACKAGE
    P65 ERGONOMICS PACKAGE
    R01 SUMMER TIRES
    U01 REAR BELT STATUS INDICATION
    U10 FRONT PASSENGER SEAT WITH WEIGHT SENSING
    U22 LUMBAR SUPPORT ADJUSTMENT
    U60 PEDESTRIAN PROTECTION - ACTIVE ENGINE HOOD
    U72 DVD PLAYER WITH REGIONAL CODE 2, EUROPE, JAPAN
    V56 SPEED + LOAD INDEX 94W
    VL FRONT AXLE HALF, LEFT
    VR FRONT AXLE HALF, RIGHT

    Pot sa zic ca am achizitionat primul Mercedes cu istoric curat, masina care sper sa ma poarte cel putin 100.000 km fara probleme.

    Sunt foarte incantat de acest motor.. cand m-am jucat putin cu modurile de condus..pe Sport+ este avion..

    Stima!
    Să știi să lupți când vrei să ai.
    Să nu regreți când pierzi sau dai

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos .
    Bine ca te-ai hotarat pana la urma

    Comment


    • #3
      Frumoasa masinuta!sa o stapanesti sanatos!(cea mai frumoasa culoare nepretentioasa)

      Comment


      • #4
        Va multumesc frumos!

        Avem si numere, acum! Oficial suntem din Dubai! )

        Am fost la Turbocon sa scot dentul de deasupra grilei dar nu am reusit, s-a mai indreptat dar nu perfect fiind pe muchie.

        M-am interesat si de ambientale, trebuie sa pun ceva bani deoparte ca sa fie in 64 culori + grile iluminate.

        Momentan sa le pun la punct pentru iarna, voi de unde va luati covorase din cauciuc? As vrea sa achizitionez la amandoua + tavite pentru portbagaj!

        120117827_289552848829013_1688350763023421739_n.jpg
        Să știi să lupți când vrei să ai.
        Să nu regreți când pierzi sau dai

        Comment


        • #5
          Frumoasa masina, s-o folosesti sanatos sute de mii de km. Foarte bine ca ti-ai luat pe benzina.
          Comparativ cu eclass-ul, care-ti place mai mult?
          flaX1k : home

          Comment


          • #6
            Frumoase jucariile , parca e-ul e mai pe placul meu .
            O fi din cauza varstei , imi plac masinile clasice .

            Comment


            • #7
              Va multumesc !!

              E discutabila treaba, C-ul e pe platforma noua, are mai multa tehnologie..
              In schimb, e foarte silentios si mult mai inghesuit ca E-ul, plasticele din interior nu le mai pot numi " premium " . Daca ai atins putin pragul cu incaltarile ramane o amprenta destul de urata, ceea ce la W212 nu se intampla nici dupa 4 ani.
              Greieri din cauza plasticelor ..
              Pare ca nu e inchisa foarte bine pe la chedere, daca bate vantul se aude si in interior.

              Plusuri ar fi :
              -farurile cu tehnologia LED
              -caseta de directie electrica
              -active brake assist.

              Exact ce spuneam, tehnologie. Raman totusi de parere ca E-ul e mai prezentabil si iti da alta senzatie cu motorul diesel.
              Să știi să lupți când vrei să ai.
              Să nu regreți când pierzi sau dai

              Comment


              • #8
                Am trecut la anvelopele de iarna, am facut si ITP-ul pentru urmatorii 2 ani, surpriza e ca masina a fost blocata de RAR si ITP-ul s-a facut 100% pe bune, adica a durat 50 de minute

                Am pus si covorase de cauciuc pentru iarna, am facut si o spalare corespunzatoare.. munca munca si iar munca!

                Ciudatenie sau nu, cand opresc motorul, la cateva secunde, se aude ca si cum ar rasufla o valva pentru vreo 5 secunde, uneori se aude, uneori nu.. fiind prima masina pe benzina chiar nu stiu daca e un sunet de-al lor sau e vreo problema, masina neavand un comportament ciudat.
                C1.jpeg


                C4.jpeg
                Să știi să lupți când vrei să ai.
                Să nu regreți când pierzi sau dai

                Comment


                • #9
                  Folii nu pui ?

                  Se mai aud diverse zgomote dupa ce opresti masina de obicei : se inchid clapete prin bord , pe la motor .

                  Spre ex la mine se aude cateva minute ceva zgomot prin portbagaj ( parca se invarte un ventilator de pc )....am invatat sa le ignor.

                  Nu iti face griji .

                  Comment


                  • #10
                    Folii punem, mai la vara

                    Mythbusters, am pus-o la treaba Foarte multumit de anvelopele Nokian pe ploaia,zapada, polei..
                    WhatsApp Image 2021-02-13 at 00.43.44 (1).jpeg

                    WhatsApp Image 2021-02-13 at 00.43.44.jpeg
                    Să știi să lupți când vrei să ai.
                    Să nu regreți când pierzi sau dai

                    Comment


                    • #11
                      Ai alimentat-o cu motorina probabil .
                      Dap de 9 ani , iarna doar cu Nokian am facut-o foarte multumit de ele.

                      Comment


                      • #12
                        Fff misto masinuta. Km multi fara probleme!! Arata foarte bine si daca ai si istoric bun la ea, good choise!!
                        sa te bucuri de ea la maxim!

                        Comment


                        • #13
                          Am trecut astazi pe la Tiriac Expozitiei pentru revizia Tip A Plus, cu o intarziere de 5 zile datorita programului full al baietilor. (73.500km)

                          S-au schimbat filtru de polen, aer, ulei, praf si uleiul, plus verificare rampa si STAR. Pretul a fost acceptabil, ma asteptam la mai mult sincer.

                          Am avut ocazia sa fac cunostinta si cu masina lui Zeus, HERMES (GLE53AMG) doar de la exterior.

                          WhatsApp Image 2021-07-30 at 23.24.06.jpeg


                          Stima!
                          Să știi să lupți când vrei să ai.
                          Să nu regreți când pierzi sau dai

                          Comment


                          • #14
                            Ai pus-o cu fundul pe gratar?? "
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by AlinMarius View Post
                              Am avut ocazia sa fac cunostinta si cu masina lui Zeus, HERMES (GLE53AMG) doar de la exterior.
                              Trăiește la ei, la divizia AMG, de câteva zile. Trebuie schimbat sistemul de bari stabilizatoare active de la AMG Ride Control, așa zice producătorul...
                              Oamenii sunt super profi.


                              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF