Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes W211 - E220 Baba Cheala

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes W211 - E220 Baba Cheala

    Salut , va prezint primul meu Mercedes , E220 - 170cp - 2008 .
    Masina o am de aproximativ o luna , nu prea are cine stie ce dotari , am ales-o pentru km si ca e foarte curata
    Ce imi place la ea : spatiul [ locurile din spate si portbagaj ] , confort , bine insonorizata , sistemul audio si binenteles ca "merge ca un mercedes"
    Ce nu-mi place sunt treptele 5 si 6 scurte , lipsa senzori si camera spate si ca e manuala , cam atat
    De cand am luat-o i-am facut revizia la motor , schimbat 3 injectoare [ noi , deh Delphi ] , rulmentii + placutele frana fata , termostatul [ era blcoat pe deschis ] si senzorul de la debitmetru . Mai am un zgomot de oala goala cand iau denivelari pe partea dreapta dat momentan nu am gasit un mecanic/service priceput prin zona + ca la rar mi-a zis inginerul ca roata spate dreapta franeaza mai putin , in rest masina merge foarte bine
    Am cu ea 2200 km si chiar daca e manuala imi face placere sa o conduc la drum lung

    IMG_20190417_160413.jpg
    Attached Files
    Last edited by Doggfather; 04-17-2019, 16:55 PM.

  • #2
    Să o stăpânești sănătos! Arata foarte bine! Daca te gandesti vreodata sa dai jantele care presupun ca sunt 17 pentru upgrade la 18, te rog sa imi dai un msg.
    P.S: O culoare foarte reusita pentru Merc.

    Comment


    • #3
      Bun venit în club.
      Neplăcerile sunt infime fata de lucrurile bune. Totuși, senzori de parcare se pot monta, retrofit pe instalație originala, găsești în posturile mele detalii, cameră pe mersul înapoi se poate pune cu o altă unitate multimedia.

      Trimis de pe al meu FIG-LX1 folosind Tapatalk

      Comment


      • #4
        Originally posted by ROV View Post
        Să o stăp�nești sănătos! Arata foarte bine! Daca te gandesti vreodata sa dai jantele care presupun ca sunt 17 pentru upgrade la 18, te rog sa imi dai un msg.
        P.S: O culoare foarte reusita pentru Merc.
        Am avut pe alte mașini 18 și 19, nu sunt pentru drumurile noastre sau prefer eu mai mult confortul, și dasta am și luat-o, jante modelul asta găsești pe olx am avut pe la 3-400e depinde de stare
        Între timp "am intrat" în ea, demontat torpedou pentru ungere aeroterma [ scartaia cateodata ], și am adaugat un subwoofer pe polita de la luneta, nu simti ca o cunosti pana nu o faci bucati




        Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk

        Comment


        • #5
          Arata bine, presupun ca merge bine.
          Cat te-a costat?

          La ce invazie de masini diesel cred ca de mai stai vreun an doi gasesti upgrade-urile pe original la pret de nimic.
          Pana si samsarii de piese au revenit cu picioarele pe pamant, iti mai lasa ei o bara fata la 500lei dupa lungi negocieri, fata de 1200-1400 cat cereau cu tupeu anul trecut.
          Desi masini lovite de UK tot cam la acelasi pret erau si atunci.

          Trage-i niste surse de 5V cu mufe usb pt diverse, daca tot te-ai pus pe desfacut. Eu asa mi-am pus in suportul scrumierei, pe panou, plus cablu de acolo pana sus la camera, tras prin stalpi.
          E mai util decat sa tot bagi incarcatoare la bricheta, incarcatoare care la un moment dat de dezintegreaza de la atata frecus.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Sharky View Post
            Arata bine, presupun ca merge bine.
            Cat te-a costat?

            La ce invazie de masini diesel cred ca de mai stai vreun an doi gasesti upgrade-urile pe original la pret de nimic.
            Pana si samsarii de piese au revenit cu picioarele pe pamant, iti mai lasa ei o bara fata la 500lei dupa lungi negocieri, fata de 1200-1400 cat cereau cu tupeu anul trecut.
            Desi masini lovite de UK tot cam la acelasi pret erau si atunci.

            Trage-i niste surse de 5V cu mufe usb pt diverse, daca tot te-ai pus pe desfacut. Eu asa mi-am pus in suportul scrumierei, pe panou, plus cablu de acolo pana sus la camera, tras prin stalpi.
            E mai util decat sa tot bagi incarcatoare la bricheta, incarcatoare care la un moment dat de dezintegreaza de la atata frecus.
            6500e
            Nu am reusit sa maschez cablul de la camera de bord care e prinsa sub oglinda, am coborat cu el pe stalpul din dreapta si acolo m-am impotmolot nu gasesc un orificiu sa cobor prin bord prin torpedou
            Am terminat cu montajul subwooferului pe locul din polita spate, un mare plus
            Pe usile din spate am capace pline unde ar trebui sa fie banuiesc difuzoare mici sau tweetere? E si o mufa galbena "in aer"




            Last edited by Doggfather; 04-21-2019, 08:14 AM.

            Comment


            • #7
              In poza ta mi se pare ca e echivalentul scrumierei. Cel putin asa e la mine. Dar eu am non fl.

              Cablul l am scos prin stanga si l am indesat cumva prin lateral prin panoul de sigurante apoi sub bord. Prin zona aia vin cabluri de la sam fata si altele dinspre motor. E loc destul. Peste panoul pe care e mufa obd si spre consola centrala. Sursa si mufa usb am prins o de panoul in care se aseaza scrumiera. Vezi topicu masinii mele.
              Siguranta jos la cuplaj, iar sursa oricum e limitata la 5A. Altfel sa nu fac vreo pirogravare.
              daca tot dai jos ornamentele baga pe ele apa si sapun. Dar nu le freca, se scamoseaza f usor. Apa sapun si rabdare. Vei afla care e culoarea lor originala.

              Siguranta de bricheta e mare. Deci o sursa care trage max 3a la 5v in incarcare a 2 telefoane simultan, o statie cb de 12v sunt suportate fara probleme.

              Comment


              • #8
                Nu reusesc sa identific problema cu zgomotul pe partea dreapta, am schimbat pivotul dar tot se aude o bataie a gol, ramane dupa mini. vacanta sa rezolv, inca sunt in cautarea unui mecanic/service care, cunoaște modelul, sunt sictirit de schimbatori de piese atotstiutori, au tras de toate de pe acolo, unu zice ca e posibil sa fie amortizorul, altu ca e bratu ca are joc mic...
                Montarea difuzorului de 10" pe polita din spate la luneta cred ca e un lucru must have pentru cine nu are, frecventele joase vin si de sus acum, e un bas cald placut pentru ca incinta e de fapt portbagajul, nu vibreaza nimic pe nicaieri, momentan


                Trimis de pe al meu LM-Q850 folosind Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Cel mai probabil flansa de la amortizor si-a dat obstescul sfarsit!
                  "The name 'Mercedes-Benz' is considered as embodiment of tradition and innovation all over the world."

                  Comment


                  • #10
                    Zbrrr

                    Trimis de pe al meu LM-Q850 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      20190505_192639.jpgAstazi am gasit o cutie de ceara solida cumparata din Lidl de cativa ani uitata prin debara , i-am dat o mana sa vad cum iese , o sa ii fac o decontaminare + ceara lichida , 2 ore am dat din maini si cred ca la noapte dorm stilul Rambo

                      Last edited by Doggfather; 05-05-2019, 19:39 PM.

                      Comment


                      • #12
                        Arată foarte bine, însă cred că poți dormi liniștit, vin ploile și se duce ceara

                        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by herchea View Post
                          Cel mai probabil flansa de la amortizor si-a dat obstescul sfarsit!
                          Ai avut dreptate , a fost flansa , s-a dus sunetul de caruta
                          Ca sa schimbe flansa au demontat si bieletele antirului , se observa uzura doar daca se demonteaza , prinse pe masina stau fixe , la mine au joc foarte putin , le vin si lor randul la urmatoarea intrare in service
                          Last edited by Doggfather; 05-09-2019, 17:40 PM.

                          Comment


                          • #14
                            poti pune poze cu flansa? SE vedea de sus care era problema?
                            Sunetul cum era ? Bonc bonc? Sau zbarnait?
                            De sus, cu capacele date jos se vedeau crapaturi?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Sharky View Post
                              poti pune poze cu flansa? SE vedea de sus care era problema?
                              Sunetul cum era ? Bonc bonc? Sau zbarnait?
                              De sus, cu capacele date jos se vedeau crapaturi?
                              Deschizi capota si dai capacul de cauciuc al flansei la o parte , te lasi pe masina in reprize sa urce/coboare si tii degetul pe gaura/la axu de la flansa sa vezi ce joc are , daca are joc mare si e uzata trebuie inlocuita [ mecanicu si-a dat seama , am pus si io degetul acolo si mi se parea ca jocul e putin mai mare fata de cealalta care e buna ] . Zgomotul era de clonc cloc - gen oala goala la vizete mici >60 cand treceam peste denivelari foarte foarte deranjant pentru mine . Nu suport zgomotele de genu cred ca e o boala , merg cu masinile prietenilor si le zic ca bate ceva/ se aude ceva si pe ei nu ii intereseaza merg asa cu ele . Stiu ca in mare parte e si placebo dar cand nu ai zgomote masina se simte mai inchegata . Poze nu am din pacate

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF