Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar White w212 E220

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    20181202_172357_resized.jpg Imi detecta centurile din spate cand erau prinse daca asta intrebi. In rest nu aparea nimic legat de centura, doar de airbag. Problema e la mecanismul de pretensionare al centurii.
    Last edited by sfinx; 12-20-2018, 11:25 AM.

    Comment


    • #47
      Am inteles .....intra pe garantie ?

      Comment


      • #48
        Din pacate nu, au zis ca nu se incadreaza(conform formularii pare a fi acoperite doar calculatoarele - am sunat sa ma lamuresc dar nu a raspuns nimeni ). Dar costul e rezonabil, in jur de 1300 lei cu tot cu manopera. Sper sa fie asta totusi, la service au zis ca e sigur.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #49
          Are masina ta, centuri cu pretensionare pe spate?

          Poate ai ciupit vre-un fir când ai umblat la banchetă.
          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #50
            Nu stiu ce sa zic. Am fost la reprezentanta, asta mi-au spus; au zis ca e sigur asta asa ca am platit avans pt piesa, sunt programat dupa sarbatori la schimb.
            N-am umblat la nimic, pe bancheta din spate am scaune de copii si dupa ce am tot mers cu ea, fara nicio eroare masina a stat parcata aproape o luna; cand a venit frigul a inceput sa dea erorile de care am zis, din senin. Plus ca centura spate are retractorul undeva sus(daca nu ma insel) deci nu prea aveam cum sa ciupesc eu ceva pe acolo...

            P.S. Daca esti amabil si ai niste timp, mi-ar fi util daca ai putea sa te uiti si tu un pic sa-mi dai o a doua parere.
            Last edited by sfinx; 12-21-2018, 09:42 AM.

            Comment


            • #51
              Sigur, vino pe la noi.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #52
                Ar fi excelent, sa-mi spui doar cand aveti timp si pentru mine, sa nu va incurc.

                Comment


                • #53
                  Se pare ca totusi de acolo era problema. Mi-au schimbat centura dreapta spate, si nu a mai aparut eroarea in bord. De asemenea pare ca are senzori pentru pretensionare, asta e centura veche.

                  IMG_3851.JPG IMG_3852.JPG

                  Comment


                  • #54
                    M-am luat cu probleme si am uitat si sa ma laud
                    Mi-am instalat Mercedes "me Adapter", a avut Mercedes o campanie in decembrie. Mi se pare foarte util mai ales pe partea de reminder de service

                    IMG_3853_1.PNG

                    Comment


                    • #55
                      Cat ar fi jucaria ?

                      Comment


                      • #56
                        Nu stiu cat costa, eu l-am luat intr-o campanie de iarna Mercedes, care a inclus o diagnoza a sistemelor electrice, verificare/reglare lumini si me Adapter, totul gratuit.
                        Despre asta e vorba.
                        https://www.autoklass-market.ro/pach...verificare--39

                        L.E. Aplicatia mai are multe optiuni, iti arata pe harta unde ai parcat-o, poti seta reminder pentru timp de parcare, iti arata un istoric al calatoriilor, al alimentarilor, poti cauta locuri de parcare si se integreaza cu aplicatia de pe telefon de harti etc. Mie imi place.
                        Last edited by sfinx; 01-12-2019, 10:26 AM.

                        Comment


                        • #57
                          Este 150 de lei, sau cel putin asa era la Casa Auto Iasi. Mi l-au montat gratis in campania de verificare lumini care a fost pana pe 20 Decembrie 2018.

                          Sent from my SM-G965F using Tapatalk

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by b97dmt View Post
                            Cat ar fi jucaria ?
                            Eu despre asta vorbeam cand am zis ca e un pachet gratuit la autoklass..

                            Să știi să lupți când vrei să ai.
                            Să nu regreți când pierzi sau dai

                            Comment


                            • #59
                              Si totusi nu schimba cum trebuie. Am la rece cunoscutele deja simptome ale problemelor 7g privind placa tcm...


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Comment


                              • #60
                                Am trecut si de 100.000
                                Fara prea multe peripetii, anul asta nu mi s-a mai stricat nimic sa raman in drum.
                                You do not have permission to view this gallery.
                                This gallery has 1 photos.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF