Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My W203 Sport Edition

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Da, multumit. Am o micã problema cu can bus-ul. In rest e Ok!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • #32
      Salut,

      Cand ai pus navigatia cu Android ai pus amplificator pe antena? Nu ai si tu 2 mufe de antena care intrau in Audio 20? Poti sa imi spui te rog cum le-ai pus?

      Multumesc,
      Adrian

      Comment


      • #33
        Salut,
        Am pus o singura mufa. Am un semnal mai prost fata de unitatea Audio20. Caut si eu la moment o solutie pentru acest subiect. Te anunt. Daca gasesti o solutie te rog sa ma anunti si pe mine.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #34
          Uite ce am gasit pe mbworld legat de treaba asta:

          Antenna adapter: Seems that there have been a lot of people fighting with this here and in other threads. Originally, I got a Scosche VW-whatever powered unit that came with the harness and dash kit I bought. I connected antenna power to this adapter as I read about others doing. Depending on which antenna connector I hooked up, I could get crappy FM reception or crappy AM reception, but not good performance on either or both bands. I tried moving the antenna power to pin 13 on the harness, which is also supposed to send power to the antenna but the performance was the same. So I heavily googled the matter and discovered a VW forum where some were having similar issues. Some VW's use the same dual connector "diversity" antenna as found on our MB's. Some managed to solve their issues using the Connects2 CT27AA25 antenna adapter. This unit has inputs for two antenna connectors, along with a single output and a power lead. I found a place in the UK selling these online and ordered one. After installation, both AM and FM reception are as good as they were with the Audio 20. I left the power lead connected to pin 13 on the harness and taped up the power lead on the antenna adapter. If using one of these adapters and the reception is not good, just try reversing the antenna connections.

          Am cautat pe la noi adaptor de asta si costa in jur de 120 de lei cu tot cu transport sa rezolvi problema. Dupa 2 clickuri pe ebay am comandat adaptoarele astea doua:





          Toata distractia 24 de lei transport inclus. Cand ajung o sa iti spun daca am rezolvat sau nu problema. Sper sa iti fie de folos si sper sa mearga.

          Stima,
          Adrian

          Comment


          • #35
            Toate stima Adrian. Astept sa vad rezultatul tau.


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • #36
              Iti merg si comenzile de pe volan? Poti sa imi spui daca merge partea de bluetooth+comunicare cu telefonul? Ma intereseaza o unitate care sa o pot folosi pe post de handsfree si eram curios daca ai incercat sa folosesti unitatea in acest scop.
              Mersi

              Comment


              • #37
                Da, merge foarte bine telefonul conectat la unitate. La mine o singura problema exista. Se muta melodiile sau postul de radio chiar daca ies din comenzile de la unitate din display-ul de pe consola centrala.


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #38
                  Ca tot munceam la un retrofit de ceva timp, abia asearã am ajuns la un rezultat! Am pus chit exterior AMG cu ansamblul complet senzori de parcare OEM. Sunt foarte multumit de ce a iesit. Astep sa ajunga garniturile de culoare neagra. In România gaseam doar incolore, inclusiv si cei din reprezentanta au transparente. Doar in cazul in care luat senzorii de la ei imi veneau cu garnituri negre .
                  O mare nehotarare a fost daca sa pun bandouri cromate sau pline. Intr-un final am optat pe bandouri pline...cu toate ca majoritatea imi recomandau bandourile cromate, din punct de vedere estetic. Pana la urma sunt pareri si am optat pe imaginea ce o aveam in cap inainte de retrofit. Varianta cu bandouri cromate poate fi aplicata in orice moment - ele sunt vopsite si polisate si arata impecabil (atasez poze). Multumesc colegului Bogdan Morar (XGB) pentru sprijin, o persoana deosebita, un adevarat pasionat Mercedes-Benz! Si echipei Auto K9 pentru serviciile de vopsitorie.
                  Pentru colegii interesati sunt disponibil sa ofer sfaturi cu mare drag.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #39
                    Foarte misto a iesit!

                    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                    Comment


                    • #40
                      Multumesc!!!


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                      • #41
                        A iesit superb, abia astept sa o vad la urmatoarea intalnire. Ai fost ocupat, nu gluma!

                        Comment


                        • #42
                          Superb!!

                          Ti-a iesit perfect
                          Să știi să lupți când vrei să ai.
                          Să nu regreți când pierzi sau dai

                          Comment


                          • #43
                            Multumesc. Poate reusim sa ne vedem la o intalnire pana in 2018!


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment


                            • #44
                              Micile detalii fac diferența. Acum îmi place și mie .

                              S-o stăpânești sănătos!
                              Regulament general Club Mercedes.

                              Comment


                              • #45
                                Multumesc! Cu siguranta nu ma opresc aici. Abia am simtit din nou gustul visului


                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF